Cestou mraků do duše Brazílie

Irena Hejdová Irena Hejdová
31. 3. 2006 11:00
Festival - Po Hlavním nádraží a Městu bohů mohou čeští diváci vidět další brazilskou lahůdku: Cestou mraků. Ale (zatím) jen na Febiofestu.
Cestou mraků
Cestou mraků | Foto: Aktuálně.cz

Brazilských filmů se do českých kin mnoho nedostává. Přitom je brazilská, potažmo jihoamerická  kinematografie, ve světovém kontextu velmi uznávaná nejen kritiky, ale i diváky. I v českých kinech zaznamenal úspěch snímek Hlavní nádraží, road movie z roku 1998 o cestě staré ženy a malého chlapce brazilským venkovem, která si vysloužila dvě oscarové nominace a na Berlinale získala Zlatého Medvěda.

Cestou mraků
Cestou mraků | Foto: Aktuálně.cz

O čtyři roky později vznikl geniální snímek Město bohů režiséra Fernanda Meirellese, který aktuálně boduje se špionážním thrillerem Nepohodlný (v dubnu vstoupí i do českých kin). Zběsilé vyprávění o drsném životě v riodejaneirské favele si vysloužilo hned čtyři nominace na Oscara.

A o další čtyři roky později tedy přichází na česká plátna další brazilský snímek. Debut režiséra Vicenta Amorima má několik styčných bodů se zmíněným Hlavním nádražím. Opět jde o (lehce a neurážlivě) melodramatické road movie - ale zatímco v Hlavním nádraží se cestovalo z Ria na venkov, hrdinové Cesty mraků postupují opačně.

Cestou mraků
Cestou mraků | Foto: Aktuálně.cz

Vysněné Rio de Janeiro je cílem cesty sedmičlenné rodiny nezaměstnaného Romaa, snílka, který potřebuje vydělat 1000 realů, aby svou velkou rodinu uživil. Ve víře, že se mu to může podařit jen v Riu, a bez ohledu na únavu dětí i manželky Rose se vydávají na čtyřech kolech přes celou Brazílii na šestiměsíční, 3000 kilometrů dlouhou cestu za štěstím...

V jejím průběhu dochází k rozkolu rodičů s dospívajícím synem Antoniem. Rodina živoří na hranici chudoby, Romao se ale svého velkého snu nevzdává - a tak ani rodině nic jiného nezbývá. Bojuje proti hladu věčným zpěvem kýčovitých brazilských písní o lásce a štěstí a nepřestává věřit ve šťastnější budoucnost.

Cestou mraků
Cestou mraků | Foto: Aktuálně.cz

V tomto směru je Cesta mraků typickým brazilských filmem o tom, že i v největší bídě může být člověk šťastný a že i přes nepřízeň vnějších okolností si může zachovat důstojnost : jako Romao, který je sice ochoten žebrat, ale krádež odsuzuje. Vypovídá i o idealismu místních lidí, jejichž životy jsou často podobnou snílkovskou "cestou mraků".

Film ostatně vznikl na motivy skutečné události. Pravdivé vyznění podporují i neokázalé herecké výkony a autentické scény z různých částí Brazílie od Paraíby přes Bahii až po slavné Rio de Janeiro.

Najde vynikající, divácky velmi vstřícný film, českého distributora?

 

Právě se děje

před 1 minutou

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy