Buď free, jeď hlubokým hrdlem s olihní

Irena Hejdová Irena Hejdová
25. 3. 2006 9:00
Festival - Sobotní program Febiofestu nabízí dva oscarové kandidáty i cestu za pornem.

Febiofest dnes pokračuje třetím dnem a víkendová nabídka je skutečně lákavá. Snad tyto tipy potenciálním febiodivákům alespoň usnadní rozhodování.

Oliheň a velryba
Oliheň a velryba | Foto: Febiofest

Oliheň a velryba - 14.00, sál 11

Režisér a scenárista filmu Noah Baumbach je také autorem scénáře vynikajícího Andersonova snímku Život pod vodou. Oliheň a velrybu američtí kritici vyhlásili nejlepším filmem loňského roku; za scénář byla nominována na Oscara a ve třech kategoriích na Zlatý Globus. Ale nejen proto si zaslouží pozornost. Film vypráví jímavý autobiografický příběh o rozpadu manželství ovšem pohledem dospívajících dětí.

Free Zone
Free Zone | Foto: Febiofest

Free Zone - 18.00, sál 12

Snímek je dílem předního izraelského režiséra Amose Gitaie (Kippur, Kedma). Z loňského festivalu v Cannes si odvezl cenu za ženský herecký výkon pro herečku Hanu Laszlo. Kromě ní si v tomto snímku zahrála i známá americká herečka Natalie Portmanová. Snímek o třech ženách - Američance, Izraelce a Palestince - vypráví o tom, jak se důsledky konfliktu na Středním východě promítají do životů a vztahů místních lidí.

Snaž se a jeď
Snaž se a jeď | Foto: Aktuálně.cz

Snaž se a jeď - 20.00, sál 9

Zatímco Oliheň a velryba byla na Oscara jen nominována, snímek Snaž se a jeď jednu sošku  letos získal za nejlepší filmovou píseň. Aby také ne, jde o film hudbou prosycený - i proto, že se odehrává na americkém jihu, v Memphisu. Vypráví o životě v místních černošských komunitách, z jejichž neradostné reality hrdinové unikají právě hudbou (v tomto případě rapem a hip hopem).

Uvnitř hlubokého hrdla
Uvnitř hlubokého hrdla | Foto: Aktuálně.cz

Uvnitř hlubokého hrdla - 22.30, sál 9

Už název filmu naznačuje, že jeho téma je trochu lechtivé: Jde o dokument, který se vydává po stopách jednoho z nejslavnějších pornografických filmů, Hlubokého hrdla (1972). Ve filmu se objeví i neméně slavná "titulní" představitelka hlavní role Linda Lovelaceová. Lepší závěr večera si snad nemůžou přát ani diváci Febiofestu...

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy