reklama
 
 

Adaptace komiksového Nebela přijde do kin 29. září

16. 6. 2011 21:00
Film natočený rotoskopií stál 75 milionů

Praha  - Filmová adaptace komiksu Alois Nebel spisovatele Jaroslava Rudiše a výtvarníka Jaromíra 99, kterou natočil debutující režisér Tomáš Luňák, přijde do českých kin 29. září.

Snímek je prvním českým celovečerním filmem natočeným technologií zvanou rotoskopie. Záběry natočené s herci jsou překresleny ve stylu komiksové předlohy. Vznikl v mezinárodní koprodukci společností Negativ, Česká televize, UPP, Soundsquare, slovenské společnosti Tobogang a německé společnosti Pallas Film, distributorem je společnost Aerofilms.

Čtěte také:
Jaromír Švejdík: Alois Nebel je z ušmudlané generace
Zlaté sudeťácké ručičky aneb Nebel stále Na trati

Světová práva na film s rozpočtem přes 75 milionů korun již koupila německá společnost The Match Factory, jež mimo jiné distribuuje filmy režisérů Toma Tykwera či Akiho Kaurismäkiho a také snímek Strýček Búnmí thajského režiséra Aphičatponga Vírasetchakuna, který byl loni oceněn Zlatou palmou v Cannes.

Alois Nebel byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. V roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu následovaly dva další díly - Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Ty završily trilogii, jež byla jako celek uvedena v roce 2006.

Výtvarník Jaromír 99, který je zpěvákem skupiny Priessnitz, se při kreslení Nebela nechal inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, které zůstávají typickou formou lidového umění v Jeseníkách. Komiks vyšel také v Německu a Polsku.

Příběh výpravčího Aloise Nebela v podání Miroslava Krobota se odehrává v roce 1989 v zapadlé železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách; společnost hrdinovi dělá výhybkář Wachek (Leoš Noha), který se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftuje s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru horské stanice naruší Němý (Karel Roden), který překročí se sekyrou v ruce hranice, aby pomstil svou matku.

Samotářskému Nebelovi se často zjevuje německá oběť poválečného odsunu Dorothe (Tereza Voříšková); halucinace ho přivedou až do blázince a připraví ho o zaměstnání. Na cestě do Prahy najde na WC na Hlavním nádraží svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková); vrací se zpět do hor vybojovat vítězný boj s temnými stíny minulosti.

V dalších rolích se ve filmu objeví Marek Daniel, Ondřej Malý, Simona Babčáková a Ivan Trojan. Autorem hudby je kytarista kapely Priessnitz Petr Kružík.

autoři: Kultura, ČTK | 16. 6. 2011 21:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama