Do Prahy přijíždí Joan Baezová. Žena, která se celý život stavěla na stranu slabších

Hana Slívová Kultura Hana Slívová, Kultura
27. 3. 2018 11:33
Americká písničkářka Joan Baezová se v sedmasedmdesáti letech vydala na poslední turné, pojmenované Fare Thee Well. Na koncertě v pražském Kongresovém centru bude hrát 28. března písně z celé své šedesátileté kariéry, v plánu je ale i pár nových kousků. Před pár dny totiž vydala po téměř deseti letech nové album Whistle Down the Wind. Lístky na koncert jsou ještě k dispozici.
Joan Baezová.
Joan Baezová. | Foto: Aktuálně.cz

Na první poslech je slyšet, že na Whistle Down the Wind zpívá Joan Baezová níže položeným hlasem. Na síle výpovědi, zabalené do jemných folkcountryových aranží, to ale nic nemění.

Písně si Baezová oproti zvyku tentokrát nepsala sama, prý prostě neměla žádný nápad, který by se jí zamlouval. Se skladbami - řada z nich má politický podtext - tak přišli například Tom Waits, písničkář Josh Ritter anebo Anohni, kdysi Anthony Hegarty, která pro zpěvačku napsala skladbu Another World, založenou na  znepokojivém zvuku bubnu.

"Potřebuju jiné místo, bude tam klid? Potřebuju jiný svět, tenhle už je skoro pryč," vypráví tu Baezová. Není těžké si představit, jak tuto píseň zpívá svým vysokým naléhavým hlasem samotná Anohni.

Politika byla součástí života Joan Baezové. Zpěvačka patřila k přátelům Václava Havla, vždy se stavěla na stranu slabších a znevýhodněných.

Legendární je například vystoupení dvaadvacetileté Baezové u Lincolnova památníku ve Washingtonu na podporu rovnoprávnosti Afroameričanů. Hudebnice tam před třísettisícovým davem zpívala neoficiální lidskoprávní hymnu, původně gospelovou skladbu We Shall Overcome. V České republice ji pod názvem Jednou budem dál proslavil Spirituál kvintet. 

Na přístupu Baezové se nezměnilo nic ani loni, kdy byla uvedena do rock’n'rollové síně slávy. V děkovné řeči místo vzpomínek na dlouhou kariéru, do níž patří účast na největších světových festivalech, blízký vztah a spolupráce s Bobem Dylanem, hity Diamond and Rust, Amazing Grace či The Night They Drove Old Dixie Down, pětadvacet studiových alb nebo osm nominací na Grammy, mluvila o současné společnosti.

"Politická a kulturní realita dneška nám přináší spoustu práce. Tam, kde není místo pro empatii a lakota a touha po moci je víc než sdílení, musíme nastoupit my sami, naše energie," prohlásila.

Joan Baezová se narodila v New Yorku v roce 1941. Poprvé na sebe upozornila coby osmnáctiletá na folkovém festivalu v Newportu. O rok později vydala své první sólové eponymní album. Na začátku 60. let byla známou tváří folkové scény, vystupovala však také v rámci mnoha politických happeningů. V té době potkala pro její život klíčovou osobu, Boba Dylana, který znatelně ovlivnil její tvorbu v šedesátých letech.

Joan Baezová zpívá We Shall Overcome.
Joan Baezová zpívá We Shall Overcome. | Video: YouTube / Boston University

Hudební podklad svých skladeb, který doposud tvořila jen její akustická kytara, rozšířila i o další doprovodné nástroje, což se odrazilo na desce Farewell, Angelina z roku 1965. O tři roky později vydala "zlaté" dvojalbum Dylanových skladeb Any Day Now. 

V témže roce se provdala za Davida Harrise, protiválečného aktivistu, jenž byl odsouzen pro vyhýbání se nástupu do vojenské služby. I samotná Baezová se v šedesátých letech angažovala proti válce ve Vietnamu a v boji za lidská práva. S Harrisem Baezová žila do roku 1973, tehdejší alba jsou ovlivněná country, které měl její manžel rád.

"Česká stopa" Joan Baezové nezahrnuje jen přátelství s Václavem Havlem a dnes již legendární účast na Bratislavské lyře na jaře v roce 1989.

Roku 2013 nahrála hit Diamonds and Rust se skupinou Monkey Business na jejich desku Happiness of Postmodern Age. "Joan Baezová nám nazpívala party do tří písní tak úžasným způsobem, že jsme zcela zcepeněli. Je to velká osobnost a za to, že se zahodila s naším bezvýznamným souborem, jí patří velký dík," řekl tehdy frontman Matěj Ruppert. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 4 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy