Kabaret Ovčáček čtveráček vyvolal senzaci. Chce nás celá republika, říká šéf zlínského divadla

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 11. 2016 11:37
Městské divadlo Zlín chtělo na studiové scéně uvést tři improvizovaná představení nekorektního kabaretu Ovčáček čtveráček. Pro enormní zájem diváků muselo inscenaci přenést do velkého sálu a přidat termíny. Jenže pak se začala ozývat divadla z celé republiky a žádat, aby zlínští přijeli "s Ovčáčkem" i k nim. Kabaret v nadsázce říká, že vznikla "zlínská kavárna". "To téma je velmi živé, proto ten nečekaný zájem. Chceme umělecky pojmenovat stav dnešní společnosti," říká ředitel divadla a spoluautor hry Petr Michálek.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v podání Marka Příkazkého.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v podání Marka Příkazkého. | Foto: Městské divadlo Zlín

Když Městské divadlo Zlín narychlo přichystalo nekorektní kabaret Ovčáček čtveráček, počítalo s krátkodobým pobavením zlínských diváků a s rychlou derniérou symbolicky v den státního svátku 17. listopadu.

Strhlo se však něco nečekaného. Nejenže všechna zlínská představení byla hned vyprodaná (i ta přidaná) a přemístěná do největších sálů ve městě, ale řediteli zlínského divadla Petru Michálkovi začali telefonovat a mailovat scény z celé republiky. Obsah byl tentýž: "S Ovčáčkem čtveráčkem k nám musíte zajet!"

Původně plánovaná derniéra 17. listopadu se odehraje ve velkém sále s kapacitou bezmála 700 míst, přesto byly vstupenky vyprodány během jediné noci. To samé se opakovalo, když divadlo přidalo ve Zlíně šest repríz. Opět byly v mžiku vyprodané.

"Byl jsem opravdu překvapen. Bohužel, je to tak živé téma, že je o to zcela mimořádný zájem, dneska už po celé republice," říká ředitel divadla Petr Michálek. "V tuto chvíli nás už kontaktovalo asi patnáct měst, nyní řeším, jak uspokojit tento zájem a kam se budeme vydávat na zájezd," dodává.

Zájezdy po republice divadelníci odkládají na leden či ještě na později, nejdříve totiž chtějí nasytit zlínské publikum. Tvůrci počítají s případnou aktualizací scénáře.

"Rozhodli jsme se přidat reprízy nejdříve doma. Jsme zlínské divadlo a naší prioritou je uspokojit ten ohromný zájem našich nejbližších a věrných diváků, kteří vědí tak jako my, že úspěch kabaretu Ovčáček čtveráček skončí tak rychle, jak se zrodil. A že tu jsou trvalejší hodnoty, jako například chystané inscenace Tartuffe či Já, Baťa. Divákům navíc po konci představení nabídneme i krátkou diskusi, budou-li chtít," uvedl na stránkách divadla Petr Michálek.

V novém zlínském hitu se na jevišti kromě Jiřího Ovčáčka objevují dalajláma, Daniel Hůlka, TGM, Jiří Brady v oblečení  židovského vězně, Martin Veselovský, politici i anonymní hlasy z lidu. Pozoruhodné je, že Ovčáčkovy promluvy jsou z velké části skutečné, přesto vyvolávají salvy smíchu.

Dojde i na známý rozhovor Veselovského s mluvčím Ovčáčkem o tom, zda prezident omezil pití.

Populární rozhovor Martina Veselovského s mluvčím prezidenta v podání zlínského divadla. | Video: Městské divadlo Zlín

Chybět nemůže ani aktuální aféra se státními vyznamenáními. Diváci mohou mimo jiné sledovat, jak přijímá metál zpěvák Daniel Hůlka a místo děkovného projevu zpívá: "Jak vzácný dar mi byl dán, dar přízně tvé, jsi můj pán."

"Jak vzácný dar mi byl dán, dar přízně tvé, jsi můj pán," zpívá Daniel Hůlka po udělení státního vyznamenání ve zlínské inscenaci Ovčáček čtveráček. | Video: Městské divadlo Zlín

Kabaret začal vznikat spontánně a jeho příprava trvala jen týden. Jeho autorem je dle stránek divadla "skupina undergroundových vtipálků", spoluautorem pak šéf zlínské scény Petr Michálek.

Na dotaz Aktuálně.cz, co tento enormní zájem vypovídá o náladách ve společnosti a zda náhodou nevzniká "zlínská kavárna", Michálek odpovídá: "Děláme si z toho trochu srandu i v tom kabaretu, jako že jsme zlínská kavárna. Ale já si myslím, že mnohem spíše jsme úplně normální divadlo, které si uvědomilo, že některé situace, zvláště ty kolem pana Bradyho, vypadají, jako kdyby vypadly z her Václava Havla. A to byl ten klíč ke kabaretu."

Městské divadlo Zlín oficiálně pozvalo na premiéru, která se uskutečnila 6. listopadu, i hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

"Velmi slušně nám odpověděl, že je pracovně vytížen a že se premiéry nemůže zúčastnit," říká ředitel.

Kromě nadšených reakcí dostává ředitel také kritické e-maily, že znevažují úřad prezidenta. "O prezidentu Zemanovi to přitom vůbec není, on tam ani nevystupuje. My zkrátka chceme uměleckou formou pojmenovat stav dnešní společnosti," uzavírá.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Dopravu na Žižkově omezí oprava ulice Jana Želivského

Technická správa komunikací (TSK) v Praze začala v sobotu na Žižkově s opravou ulici Jana Želivského mezi Basilejským náměstím a Koněvovou a práce potrvají do konce měsíce. Pro auta bude úsek ve směru na Ohradu uzavřen do středy 19. srpna, objížďka povede ulicemi Ambrožova, Jeseninova a Na Vápence. Tramvaje a autobusy MHD úsekem jezdit budou.

Podle mluvčí TSK Barbory Liškové silnice při rekonstrukci dostane tzv. tichý asfalt, který by měl v této frekventované ulici pomoci snížit hluk. "Položením takzvaného tichého asfaltu a vyrovnáním kanálů předpokládáme snížení hlučnosti v okolí této komunikace o tři až pět decibelů," uvedla před časem mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
Další zprávy