Kabaret Ovčáček čtveráček vyvolal senzaci. Chce nás celá republika, říká šéf zlínského divadla

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 11. 2016 11:37
Městské divadlo Zlín chtělo na studiové scéně uvést tři improvizovaná představení nekorektního kabaretu Ovčáček čtveráček. Pro enormní zájem diváků muselo inscenaci přenést do velkého sálu a přidat termíny. Jenže pak se začala ozývat divadla z celé republiky a žádat, aby zlínští přijeli "s Ovčáčkem" i k nim. Kabaret v nadsázce říká, že vznikla "zlínská kavárna". "To téma je velmi živé, proto ten nečekaný zájem. Chceme umělecky pojmenovat stav dnešní společnosti," říká ředitel divadla a spoluautor hry Petr Michálek.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v podání Marka Příkazkého.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v podání Marka Příkazkého. | Foto: Městské divadlo Zlín

Když Městské divadlo Zlín narychlo přichystalo nekorektní kabaret Ovčáček čtveráček, počítalo s krátkodobým pobavením zlínských diváků a s rychlou derniérou symbolicky v den státního svátku 17. listopadu.

Strhlo se však něco nečekaného. Nejenže všechna zlínská představení byla hned vyprodaná (i ta přidaná) a přemístěná do největších sálů ve městě, ale řediteli zlínského divadla Petru Michálkovi začali telefonovat a mailovat scény z celé republiky. Obsah byl tentýž: "S Ovčáčkem čtveráčkem k nám musíte zajet!"

Původně plánovaná derniéra 17. listopadu se odehraje ve velkém sále s kapacitou bezmála 700 míst, přesto byly vstupenky vyprodány během jediné noci. To samé se opakovalo, když divadlo přidalo ve Zlíně šest repríz. Opět byly v mžiku vyprodané.

"Byl jsem opravdu překvapen. Bohužel, je to tak živé téma, že je o to zcela mimořádný zájem, dneska už po celé republice," říká ředitel divadla Petr Michálek. "V tuto chvíli nás už kontaktovalo asi patnáct měst, nyní řeším, jak uspokojit tento zájem a kam se budeme vydávat na zájezd," dodává.

Zájezdy po republice divadelníci odkládají na leden či ještě na později, nejdříve totiž chtějí nasytit zlínské publikum. Tvůrci počítají s případnou aktualizací scénáře.

"Rozhodli jsme se přidat reprízy nejdříve doma. Jsme zlínské divadlo a naší prioritou je uspokojit ten ohromný zájem našich nejbližších a věrných diváků, kteří vědí tak jako my, že úspěch kabaretu Ovčáček čtveráček skončí tak rychle, jak se zrodil. A že tu jsou trvalejší hodnoty, jako například chystané inscenace Tartuffe či Já, Baťa. Divákům navíc po konci představení nabídneme i krátkou diskusi, budou-li chtít," uvedl na stránkách divadla Petr Michálek.

V novém zlínském hitu se na jevišti kromě Jiřího Ovčáčka objevují dalajláma, Daniel Hůlka, TGM, Jiří Brady v oblečení  židovského vězně, Martin Veselovský, politici i anonymní hlasy z lidu. Pozoruhodné je, že Ovčáčkovy promluvy jsou z velké části skutečné, přesto vyvolávají salvy smíchu.

Dojde i na známý rozhovor Veselovského s mluvčím Ovčáčkem o tom, zda prezident omezil pití.

Populární rozhovor Martina Veselovského s mluvčím prezidenta v podání zlínského divadla. | Video: Městské divadlo Zlín

Chybět nemůže ani aktuální aféra se státními vyznamenáními. Diváci mohou mimo jiné sledovat, jak přijímá metál zpěvák Daniel Hůlka a místo děkovného projevu zpívá: "Jak vzácný dar mi byl dán, dar přízně tvé, jsi můj pán."

"Jak vzácný dar mi byl dán, dar přízně tvé, jsi můj pán," zpívá Daniel Hůlka po udělení státního vyznamenání ve zlínské inscenaci Ovčáček čtveráček. | Video: Městské divadlo Zlín

Kabaret začal vznikat spontánně a jeho příprava trvala jen týden. Jeho autorem je dle stránek divadla "skupina undergroundových vtipálků", spoluautorem pak šéf zlínské scény Petr Michálek.

Na dotaz Aktuálně.cz, co tento enormní zájem vypovídá o náladách ve společnosti a zda náhodou nevzniká "zlínská kavárna", Michálek odpovídá: "Děláme si z toho trochu srandu i v tom kabaretu, jako že jsme zlínská kavárna. Ale já si myslím, že mnohem spíše jsme úplně normální divadlo, které si uvědomilo, že některé situace, zvláště ty kolem pana Bradyho, vypadají, jako kdyby vypadly z her Václava Havla. A to byl ten klíč ke kabaretu."

Městské divadlo Zlín oficiálně pozvalo na premiéru, která se uskutečnila 6. listopadu, i hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

"Velmi slušně nám odpověděl, že je pracovně vytížen a že se premiéry nemůže zúčastnit," říká ředitel.

Kromě nadšených reakcí dostává ředitel také kritické e-maily, že znevažují úřad prezidenta. "O prezidentu Zemanovi to přitom vůbec není, on tam ani nevystupuje. My zkrátka chceme uměleckou formou pojmenovat stav dnešní společnosti," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy