Vyšel výbor z her Milana Uhdeho, nakladatelé výtisky vykládali v rouškách

ČTK ČTK
19. 3. 2020 19:59
Brněnské nakladatelství Větrné mlýny připravilo dosud nejobsáhlejší výbor z divadelních her Milana Uhdeho. Na 1000 stranách shrnuje dva tucty děl včetně slavné Balady pro banditu. Hry vznikaly v letech 1964 až 2019, práce na knize trvaly dva roky.
Milan Uhde na pražském Sjezdu spisovatelů v roce 2015.
Milan Uhde na pražském Sjezdu spisovatelů v roce 2015. | Foto: Martin Svozílek

Nakladatelé knihu přivezli z tiskárny tento týden. "Skládali jsme ji v povinných rouškách na palety, ale byla to radost. Ačkoliv knihu budeme momentálně prodávat jen na internetu, víme, že její čas teprve přijde," uvádí Pavel Řehořík z Větrných mlýnů.

Kniha měla být pokřtěna tento čtvrtek v pražské Knihovně Václava Havla. "Křest se z pochopitelných důvodů ruší, ale v nejbližších dnech zkusím udělat nějaký provizorní, alespoň on-line na sociálních sítích," doplňuje Řehořík.

Kniha je unikátní nejen obsahem, ale také po typografické stránce, a to díky kmenové grafičce Větrných mlýnů Kateřině Weviorové. Obal knihy tvoří snímatelný plastový "rukáv" s fotkou autora. Pod ním, tedy na plátěné vazbě, je otisk Uhdeho dlaně v životní velikosti.

"Ruka jako symbol života, tedy příběhu, zároveň atribut svého stvořitele, tedy autora, se mi zdála významotvorná a současně i atraktivní," vysvětluje Weviorová.

Třiaosmdesátiletý básník, spisovatel a dramatik Milan Uhde je brněnský rodák. Vystudoval obor čeština, ruština a literární věda na filozofické fakultě dnešní Masarykovy univerzity v Brně. Tam později získal titul doktora filozofie. V letech 1958 až 1970 byl redaktorem literárního měsíčníku Host do domu, působil také jako externí pedagog divadelní fakulty JAMU.

Debutoval v roce 1962 básnickou sbírkou Lidé z přízemí, první divadelní hru Král-Vávra napsal dva roky nato. Za normalizace nemohl publikovat, proslulou Baladu pro banditu v tehdejším Divadle na provázku formálně podepsal někdo jiný.

Obal knihy tvoří sejmutelný plastový "rukáv" s fotkou autora. Pod ním, tedy na plátěné vazbě, je otisk Uhdeho dlaně v životní velikosti.
Obal knihy tvoří sejmutelný plastový "rukáv" s fotkou autora. Pod ním, tedy na plátěné vazbě, je otisk Uhdeho dlaně v životní velikosti. | Foto: Větrné mlýny

Příběh podkarpatského zbojníka Nikoly Šuhaje, z něhož poutavou legendu učinil spisovatel Ivan Olbracht, Uhde přepracoval jako muzikál. Hlavní role v představení režírovaném Zdeňkem Pospíšilem s hudbou Miloše Štědroně ztvárnili Miroslav Donutil, Iva Bittová a Bolek Polívka. Písně ze hry, jako Zabili, zabili, chlapa z Koločavy, Řekněte mamce prokrista či Ani tak nehoří, časem zlidověly.

"Je to určitě můj největší divadelní úspěch," řekl před časem autor, který se nyní již ke svému dílu může hlásit bez obav.

Milan Uhde v době komunistické normalizace upadl v nemilost a ocitl se na seznamu zakázaných autorů. Během těchto šedých roků publikoval především v samizdatu a exilových nakladatelstvích, zčásti pod cizím jménem. Byl aktivní v disentu a patřil k prvním signatářům Charty 77.

Po roce 1989 se Uhde angažoval v politice za ODS, byl ministrem kultury i předsedou Poslanecké sněmovny. Nakonec se ale znovu vrátil k divadelním hrám. "Divadlo je krásnější než politika. Ale hlavně divadlo může způsobit nesnáze menšímu počtu lidí," vysvětlil před lety, proč proto politiku v roce 1999 definitivně opustil a vrátil se k múzám.

Veřejně činným nadále zůstal jen v radách veřejnoprávních médií. Nejprve byl v letech 1999 až 2006 členem - a od roku 2002 místopředsedou - Rady Českého rozhlasu, v březnu 2008 pak usedl do Rady České televize, které v letech 2011 až 2014 předsedal.

Milan Uhde je nositelem mnoha ocenění. V roce 2000 dostal od tehdejšího prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy, o sedm let později za hru Zázrak v černém domě získal Cenu Alfréda Radoka.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy