Lékaři dávají dítěti rok. Pardubické divadlo uvedlo hru o genetické poruše

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 1. 2023 9:24
Genetickou poruchu zvanou Edwardsův syndrom, u níž existuje velmi nízká míra přežití, tematizuje hra sedmatřicetiletého německého dramatika Wolframa Hölla nazvaná My jsme tři. Formou scénického čtení ji toto pondělí uvedlo pardubické Východočeské divadlo v režii Alexandry Bolfové.

"Pomocí rytmizovaných veršů opisuje vývoj novorozence, který trpí trisomií. Lékaři mu dávají pouze rok života, rodiče přesto chtějí všechno zvládnout. Liduprázdný kanadský ostrov, kam se odstěhují, ovšem donutí mladý pár přehodnotit vlastní život a vyrovnat se s realitou, kterou doposud přehlížel," přibližuje děj dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Titul měl v Německu premiéru roku 2016. Pardubické divadlo ho chtělo uvést dříve, kvůli koronavirové pandemii jej ale odkládalo. Ve scénickém čtení diváci zhlédli Petru Janečkovou, Jindru Janouškovou, Ludmilu Mecerodovou a Karolínu Šafránkovou.

Text v českém překladu Zuzany Augustové před čtyřmi roky vydal Spolek přátel Psího vína. Tehdy jej v Eliadově knihovně pražského Divadla Na zábradlí uvedlo Studio Rote v režii Ondřeje Škrabala, akce byla součástí Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

Wolfram Höll se narodil roku 1986 v Lipsku jako syn levicové političky Barbary Höll, studoval tvůrčí psaní a divadlo. Za My jsme tři i svou prvotinu z roku 2014 nazvanou A pak získal Müllheimskou cenu, která je každoročně udílena nejlepší německojazyčné jevištní novince. Píše a režíruje divadelní i rozhlasové hry typické svou specifickou dramatickou strukturou i formou.

Někdy bývá přirovnáván k již nežijícímu Rakušanovi Ernstu Jandlovi. "Höllova poetika je ze současných německy píšících dramatiků zřejmě formálně nejradikálnější, stylizací svých textů se nejvíce přibližuje lyrice, a to především experimentální poezii," objasňuje překladatelka Zuzana Augustová, která je držitelkou Ceny Josefa Jungmanna a pracovala na textech Thomase Bernharda či Elfriede Jelinek.

Východočeské divadlo Pardubice divákům již 13 sezon nabízí cyklus scénických čtení zvaný Inprojekty. Světové dramatické novinky inscenuje v komorním prostoru Malé scény ve dvoře. Dle mluvčího scény Radka Smetany projekty vznikají během pouhých čtyř zkoušek. "Výsledně se blíží plnohodnotnému inscenačnímu tvaru s jediným rozdílem, že herci hrají situace v prostoru s textem v ruce," dodává Smetana.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy