Stand-up komik Jefferies: Občas lidi rozesměju a jindy šokuju. Rád vybočuju z řady

Vojtěch Tkáč
7. 12. 2019 15:26
Naváží se do americké politiky, nevyhýbá se tabu a nebere se zbytečně vážně. Australan Jim Jefferies, který dlouhodobě žije v Kalifornii, patří k nejpopulárnějším stand-up komikům současnosti. U příležitostí aktuálního turné nazvaného The Night Talker vystoupí toto pondělí 9. prosince v pražském Kongresovém centru. Předtím poskytl rozhovor pro Aktuálně.cz.
Miluji Ameriku. Kritizovat ji je trochu jako dělat si srandu ze svých rodičů, říká Jim Jefferies.
Miluji Ameriku. Kritizovat ji je trochu jako dělat si srandu ze svých rodičů, říká Jim Jefferies. | Foto: Art Streiber

Jak často se někdo z publika urazí a odejde z vaší show?

Když jsem ještě vystupoval s dalšími komiky v klubech, lidí se vtipy dotýkaly víc, protože ještě nevěděli, co ode mě čekat. Dnes už se to stává méně. Ale párkrát do roka se najde někdo, kdo moje řeči neskousne, sebere se a jde. Nehledám v tom nic osobního, roli hraje i alkohol.

Před lety za vámi v Manchesteru někdo vylezl na pódium a napadl vás. Byl to klíčový moment vaší kariéry?

Těžko odhadnout, jaký moment mi nakopl kariéru. Incident v Manchesteru mi každopádně zařídil víc pozornosti na scéně u lidí, kteří mě do té doby neznali. Ale pochybuju, že by na mě někdo začal chodit jen na základě tohohle vystoupení. Stalo se to v roce 2008, ještě předtím, než jsme s sebou všichni začali tahat mobilní telefony. Video, které je na YouTube, ve skutečnosti natočila bezpečnostní kamera v klubu.

Užíváte si jako komik takhle silné reakce, od euforických záchvatů smíchu po agresivní zlost?

Myslím, že na tom dobře jde ilustrovat kvalita vtipů a příběhů. Funguje to oboustranně. Baví mě brát lidi na pořádnou projížďku. Občas vás rozesměju, jindy rozbrečím a pak šokuju. Během svých vystoupení se snažím stavět příběh, ze začátku jsem víc přímočarý a postupně se věnuju hlubším tématům. Extrémní reakce publika jsou součástí mojí práce.

Roku 2007 v Manchesteru komika napadl divák na pódiu. | Video: Brett Vincent

Spousta lidí čeká, až je oslovíte vulgarismem "cunt", který jste ve stand-up comedy proslavil. Neleze vám to už na nervy?

Vůbec mi to nevadí. Je zvláštní, když mi takhle říkají lidi v Americe, kde je to slovo nepřijatelné. "How you doing, you cunt?" je prostě věta, kvůli které se za vámi v USA otočí celá ulice. Jako Australan to tak nevnímám, ale z úst Američanů zní tenhle výraz ještě drsněji. Moc si vážím toho, že mi fanoušci takhle podivnou cestou vyjadřují sympatie.

Jim Jefferies.
Jim Jefferies. | Foto: Fource Entertainment

Existuje téma, které považujete za tabu?

Velkou kontroverzi vyvolalo moje hanění lidí, kteří odsuzují očkování a vakcinaci. Když jsem byl mladší, hodně jsem mluvil o drogách. Teď už to v mém životě takovou váhu nemá. Pořád ale sám sebe vnímám jako pichlavého komika, který se nebojí kontroverze. Možná víc než kdy předtím. Například náboženství už nevnímám jako něco šokujícího, protože skoro každý komik je teď ateista. Před 20 lety šlo o Pandořinu skřínku, kterou se málokdo odvážil otevřít. Dneska už s kritikou křesťanství nevybočujete. A já rád vybočuju.

Česká republika patří mezi nejméně náboženské země na světě. Vtipy o křesťanství u nás moc nefungují.

Počkejte, takže Češi jsou národ ateistů?

Přesně tak.

No vidíte, tak vykládat o ateismu před partou ateistů bude docela procházka růžovým sadem, co? Na druhou stranu je to skvělá příležitost, abych otočil o 360 stupňů a v Praze třeba šířil křesťanství jako věrozvěst.

Musíte svá evropská vystoupení přizpůsobovat? Některá vaše témata jako kritika užívání střelných zbraní tady nerezonují tolik jako v USA.

Vlastně ano, nová show se nevěnuje americkým sociálním problémům. Víc jsem se zaměřil na příběhy o mém životě nebo třeba otcovství. Občas ale sám nevím, o čem budu v dané zemi mluvit, dokud nestojím na pódiu. Nemám tušení, co přesně se zrovna děje ve většině evropských států. Vycházím z toho, co zaslechnu v televizi nebo si někde přečtu. V Anglii určitě nebudu mluvit o brexitu, protože nejsem dostatečně informovaný, abych se k tomu vyjadřoval před tisíci lidmi. Působil bych jako ignorant, který politiku hodnotí z perspektivy Australana nebo Američana a nedokáže zohlednit pohled druhé části společnosti.

Na záznamu ze show Bare mluví Jim Jefferies o americkém zbrojním průmyslu. | Video: Jim Jefferies

Žijete ve Spojených státech a často je kritizujete. Milujete tu zemi, ať se tam zrovna děje cokoliv?

Ano, miluju Ameriku. Je to trochu jako dělat si srandu ze svých rodičů. Navážíte se do nich, ale stejně je zbožňujete nade vše. Navíc od nich, stejně jako z kteréhokoliv státu, můžete kdykoliv odejít. Kritický pohled vůči vlastní zemi neznamená, že ji nemáte rád. Spíš naopak. Američané často vnímají kritiku domácí politiky jako opak patriotismu, přitom jde o tu nejpatriotičtější věc, kterou můžete udělat. Hledáte problém a snažíte se ho napravit.

Proměnila politická korektnost v druhé půlce dekády žánr stand-up comedy?

Změnil se způsob, jakým lidi hodnotí stand-up komiky. Určitá část společnosti byla vždycky pobouřená, jen nebyla slyšet tak jako dnes. Řekl bych, že jde o reakci na současnou politiku. Komici doplatili na Donalda Trumpa. Půlka země si totiž zvolila člověka, kterého druhá půlka nenávidí. Trump říká, co se mu zamane, a prochází mu to bez jakýchkoliv důsledků. Někdo ale za nekorektnost zaplatit musí. A mnozí si pro tenhle účel bohužel našli stand-up komiky.

Proč právě vás?

Asi protože jsme byli ti druzí v pořadí, kteří nahlas říkali věci, ze kterých se jiným ježily chlupy. Mrzí mě, že si k tomu vybrali zrovna tuhle část zábavního průmyslu. Z nějakého důvodu lidi pořád věří, že věci, které říkáme na pódiu, jsou stoprocentně naše osobní postoje. Nedochází jim, že často jde o sarkasmus nebo součást charakteru. Samozřejmě dávám najevo i vlastní názory a přesvědčení, často ale jde o pointy, které jsou prostě vtipné. Nikdo takhle nekritizuje třeba protagonisty v televizních seriálech, protože je evidentní, že jde o fiktivní postavy. Ke komikům se ale přistupuje odlišně. Stand-up comedy přitom není něco, co bychom měli brát přehnaně seriózně.

Jim Jefferies do Prahy přiváží novou show The Night Talker. | Video: Fource Entertainment

Co považujete za nejuniverzálnější vtip, který funguje bez ohledu na místo a dobu?

Náboženství. Každý zná boha a ví, co symbolizuje kříž. Všichni tuhle proslulou historku známe, ať už v ni věříme, nebo ne. Dalším příkladem jsou rodiče. Nezáleží, v jakém prostředí jsme vyrůstali, téměř každý si s rodiči zažil podobné zkušenosti a problémy.

Jim Jefferies (42)

Patří mezi nejuznávanější stand-up komiky své generace. Jeho show balancuje mezi provokativním humorem a politickými komentáři, v nichž se nebojí kritizovat náboženství nebo aktuální dění v USA.

Narodil se jako Geoff James Nugent roku 1977 v australském Sydney, dlouhodobě ale žije v Los Angeles. Se stand-up comedy začínal zkraje tisíciletí, pozornost mu získal především incident v Manchesteru, kde ho během vystoupení v roce 2007 napadl divák na pódiu.

Celosvětově jej proslavila show nazvaná Bare, ve které se vyjadřoval hlavně k držení zbraní a tehdejším masakrům v USA. Vystoupení nasbíralo i desítky milionů zhlédnutí na YouTube. Jefferiesovy následující dva speciály Freedumb a This Is Me Now jsou k vidění na streamovací službě Netflix.

Už několik let spolupracuje s televizní sítí Comedy Central, kde v březnu odstartovala třetí řada populárního satirického pořadu The Jim Jefferies Show. V té komentuje kontroverzní témata, která právě rezonují nejen v USA.

Jefferies je zároveň autorem sitcomu Legit, v němž ztvárnil sám sebe. Zahrál si i ve filmech Killing Hasselhoff nebo Punching Henry. Momentálně objíždí svět se svou novou The Night Talker Tour, se kterou v pondělí 9. listopadu zavítá do pražského Kongresového centra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy