Pravda nevítězí, každý má tu svou. Burešová nastudovala Havlovu Žebráckou operu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 9. 2019 16:36
Městské divadlo Brno do nové sezony vstoupí inscenací Žebrácké opery Václava Havla. Text, který měl premiéru roku 1975 a zabývá se politickými hrami, bojem o moc a permanentními lžemi, v Brně režíruje Hana Burešová z pražského Divadla v Dlouhé.
Žebrácká opera bude mít v Brně premiéru příští sobotu.
Žebrácká opera bude mít v Brně premiéru příští sobotu. | Foto: Městské divadlo Brno

Zločineckým gangům budou v hlavních rolích šéfovat Petr Štěpán a Jan Mazák, na jevišti Činoherní scény se setkají s Markétou Sedláčkovou, Katarínou Mikulovou či Alenou Antalovou. Premiéra je plánována na příští sobotu 14. září.

Režisérka Hana Burešová.
Režisérka Hana Burešová. | Foto: ČTK

Havlova Žebrácká opera vznikla na motivy stejnojmenné předlohy Johna Gaye z roku 1728, jež svého času inspirovala i adaptaci německého dramatika Bertolta Brechta a skladatele Kurta Weilla. Ti látku upravili do satiry o ambivalenci morálky ve světě kapitálu.

Václav Havel svou verzi vytvořil roku 1972, kdy mu bylo 36 let, na objednávku pražského Činoherního klubu. Tam však kvůli obavám z postihů za spolupráci se zakázaným dramatikem nebyla uvedena.

Až o tři roky později ji se svým amatérským Divadlem na tahu nastudoval režisér Andrej Krob, toho času jevištní mistr Divadla Na zábradlí v Praze. Obrátil se na přátele kulisáky a šatnářky, kteří přivedli své známé: údržbáře, učitelky, úředníky či studenty. Soubor Divadla na tahu čítal téměř 20 lidí, profesionální herec však mezi nimi nebyl jediný. Žebráckou operu začali zkoušet v létě 1974.

Premiéru, která se konala 1. listopadu 1975 v hostinci U Čelikovských v Praze - Horních Počernicích, vidělo odhadem 250 až 300 lidí. Následovaly zásahy proti Havlovi, hercům i divákům ze strany tehdejší Státní bezpečnosti. Vyšetřování spustila zpráva na rádiu Svobodná Evropa odvysílaná druhý den s tím, že jediné svobodné divadlo v Československu uvedlo text Václava Havla. O týden později na toto téma vyšel článek v německém časopise Der Spiegel.

"Byla to první zkušenost s tím, že je režim opravdu pitomý. To, že se pak ze mě stal chartista, bylo následkem zpolitizování všeho, co následovalo," uvedl později Krob, jehož v dalších letech vyhazovali "od lopaty k lopatě". I Divadlo na tahu až do roku 1989 působilo převážně v soukromí.

Přes vědomí rizik se Havel premiéry v Horních Počernicích zúčastnil a později řekl, že si této premiéry vážil nejvíc ze všech, které kdy měl. Inscenaci tehdy na jeho přání nafotil Bohdan Holomíček, roku 2014 byla v Horních Počernicích odhalena pamětní deska připomínající události z roku 1975.

Pamětní deska v Horních Počernicích připomíná premiéru Žebrácké opery z roku 1975.
Pamětní deska v Horních Počernicích připomíná premiéru Žebrácké opery z roku 1975. | Foto: ČTK

Představení se v době normalizace stalo synonymem boje proti útlaku ze strany komunistického režimu, cenzuře a nesvobodnému politickému režimu.

Na profesionální scéně v Havlově vlasti byla Žebrácká opera uvedena až v červnu 1990, v pražském Činoherním klubu v režii Jiřího Menzela, který ji rok nato zfilmoval.

Krob režíroval Havlovu Žebráckou operu v letech 1975 až 2005 čtyřikrát, třikrát s Divadlem na tahu a jednou v Polsku.

Gayova Žebrácká opera posloužila pozdějšímu československému a českému prezidentovi jako předloha pro vlastní drama. Hru, v níž dva šéfové konkurenčních zločineckých gangů Macheath a Peachum a s nimi zkorumpovaný šéf policie Lockit bojují o moc nad londýnským podsvětím, Havel zbavuje romantiky i sentimentu.

Princip bezzásadovosti a lži dovádí ad absurdum: každý lže každému a každý zrazuje každého, nikdo není tím, kým se zdá být.

Téma je umocněno jazykem, jenž působí v komickém rozporu s postavami: gauneři, zloději a prostitutky se vyjadřují vysoce kultivovaně, jako dokonalí gentlemani a zároveň odborníci na psychologii, sociologii či etiku.

"Pravda nevítězí, protože každý zde má tu svou, a i ta platí, jen když se to vyplatí. Idealismus je směšný a musí zákonitě zemřít tam, kde za všech okolností vítězí pragmatický cynismus," uvádějí divadelníci v průvodním slovu k chystané brněnské inscenaci. Ta bude po úterní premiéře na programu Městského divadla Brno jen v září desetkrát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy