Foto: Fantaskní Continuo čeří vody u rybníka. Vtáhne, provokuje a nebojí se nahoty

Foto: Fantaskní Continuo čeří vody u rybníka. Vtáhne, provokuje a nebojí se nahoty
Potemnělou hráz jihočeského rybníka u Malovic každý večer až do 13. srpna prozařuje nezvyklá podívaná.
Site-specific představení neboli dílo určeně na míru jednomu konkrétnímu místu. Jmenuje se Ostrovy a na svědomí ho má divadlo Continuo.
Diváci začínají putování na hrázi rybníka. Jak kráčí dál a dál, postupně se jim před očima rozsvěcí další a další "stanoviště".
„Témata, o kterých všichni každý den mluví, věci, které každodenně žijeme, ale neodvažujeme se je vyslovit ani před sebou samými. Útržky poezie, novinových zpráv, fragmenty lidských příběhů. Ostrovy… To vše diváci naleznou při procházce noční krajinou,“ popisuje režisér Pavel Štourač.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 8. 2020 14:00
Divák kráčí dál a dál po hrázi rybníka, jedna scéna zhasíná, další se rozsvěcí. "Věci, které každodenně žijeme, ale neodvažujeme se je vyslovit ani před sebou samými," popisuje své dílo režisér Pavel Štourač. Divadlo Continuo v Malovicích u Vodňan opět zčeřilo vody nejen zdejšího rybníka s každoroční a přitom rok co rok jinou hrou. Ta letošní se jmenuje Ostrovy. Prohlédněte si galerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy