Diváci Jednoho světa volí retardované punkery z Finska

Kultura Kultura
13. 3. 2013 17:22
Punkový syndrom získal diváckou cenu Jednoho světa 2013
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dokument Punkový syndrom režisérů Jukky Kärkkäinena a Jani-Petteri Passiho byl nejpopulárnějším filmem 15. ročníku festivalu Jeden svět a získal Diváckou cenu Bageterie Boulevard.

Punkový syndrom získal v diváckém hlasování nejlepší známku, a to 1,30. Na druhém místě těsně skončil snímek Na sever od slunce (1,31), následovaný filmem Věra 68 (1,39).

Snímek je živelným portrétem finské punkové kapely Pertti Kurrikka's Name Day, jejíž čtyři členové žijí život naplno i přes své mentální hendikepy. "Na Punkovém syndromu je nejlepší, jak dokáže vykreslit zábavný portrét čtveřice retardovaných pankáčů a zároveň právě skrze tu spontánní radost a energii postihnout tak závažné téma jakým je důstojnost handicapovaných a navíc být i komentářem k tomu, jaké hodnoty v sobě nese punk," napsal v recenzi pro Aktuálně.cz Tomáš Stejskal.

Čtěte recenzi Punkového syndromu
Ale kluci říkají, že punk je tohle!

Dva nejlépe hodnocené filmy může publikum Jednoho světa dnes vidět v kině Světozor:

Na sever od slunce bude promítán od 16:00 ve velkém sále, na stejném místě následuje od 17:15 Punkový syndrom.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Čtěte také
Jeden svět vyhrál "gangsterský" Způsob zabíjení

Divácká cena je udílena za podpory generálního partnera festivalu Bageterie Boulevard. Součástí hlasovacích lístků rozdávaných divákům a divačkám byl kupón na bagetu z Bageterie Boulevard, za kterou mohl každý zaplatit „tolik, kolik snese" - a to přímo do pokladniček, jejichž výtěžek následně podpoří zahraniční projekty společnosti Člověk v tísni. „Tato kampaň bude měřítkem tolerance českého publika. Jsme opravdu zvědaví, kolik toho lidé na dobročinné účely snesou," prohlásil před zahájením festivalu Petr Cichoň, majitel značky Bageterie Boulevard.

Sčítání prvních zapečetěných pokladniček proběhlo v úterý 12. března, kompletní výsledky sbírkové kampaně budou známy až po skončení pražské části Jednoho světa. Již nyní je zřejmé, že oproti loňskému roku si z kina do Bageterie Boulevard přišlo pro bagetu o deset procent lidí více, což je přes pětadvacet tisíc zákazníků. Z odhadů personálu v bageteriích zatím vyplývá, že průměrný příspěvek na jeden kupón dosahoval zhruba 23 korun. Sbírka pokračuje i při regionální části festivalu v Liberci, Plzni a Hradci Králové. Předpokládaná celková „snesená" částka se tak může pohybovat kolem 750 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy