Český národní symfonický orchestr vyráží na turné s Andreou Bocellim. Příští rok zahrají i v Praze

Kultura Kultura
31. 7. 2017 12:20
Český národní symfonický orchestr zahájí 3. srpna evropské turné s pěvcem Andreou Bocellim. 10. října pak samotný orchestr ve Foru Karlín připomene skladby z muzikálů Bídníci, Jesus Christ Superstar, Evita, Dracula nebo Fantom opery. Orchestr letos vystoupil po boku hollywoodských skladatelů Ennia Morriconeho, Hanse Zimmera, Dannyho Elfmana nebo Jamese Newtona Howarda.
Andrea Bocelli.
Andrea Bocelli. | Foto: Andrea Bocelli

Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod vedením dirigenta Marcella Roty zahájí 3. srpna evropské turné s pěvcem Andreou Bocellim.

Čeští hudebníci s italským tenorem vystoupí v toskánském Teatro del Silenzio, který se nachází v jeho rodné obci Lajatico. Do Čech se pak Bocelli vrátí 12. května 2018, kdy s ČNSO zazpívá v pražské O2 areně. Bude to jeho pátá návštěva České republiky.

Symfonický orchestr poprvé zahrál s Bocellim v roce 2005, kdy ho po Evropě a Spojených arabských emirátech doprovázel na turné Sentimento. 

Těleso, které v roce 1993 založil trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s dirigentem Zdeňkem Košlerem, letos vystoupilo po boku hollywoodských skladatelů Ennia Morriconeho, Hanse Zimmera, Dannyho Elfmana a Jamese Newtona Howarda a pořádalo 13. ročník vlastního hudebního festivalu Prague Proms.

"Ten orchestr je prostě bravurní," řekl o českých hudebnících Ennio Morricone. "Imponuje mi celková úroveň hudebníků, nejen jejich vzdělání, ale i přístup. Jsou slušní, zdvořilí a vstřícní," uvedl držitel Oscara za hudbu k filmu Osm hrozných, kterou s ČNSO nahrál v Praze před dvěma lety. 

S hlavním hostujícím dirigentem Marcellem Rotou ČNSO letos ještě nabídne Proms Gala, kde připomene skladby z muzikálů Bídníci, Jesus Christ Superstar, Evita, Dracula nebo Fantom opery. Na koncertu 10. října v pražském Foru Karlín s ČNSO vystoupí také Bára Basiková, Monika Absolonová nebo Marián Vojtko.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy