Antisemitské vtipy se nevyplácí. Komik má zákaz

ČTK ČTK
9. 1. 2014 22:03
Vystoupení komika Dieudonné M'bala M'bala zakázala Francouzská státní rada.
Dieudonné M'bala M'bala.
Dieudonné M'bala M'bala. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Francouzská státní rada, která vykonává v zemi funkci nejvyššího administrativního soudu, potvrdila úřední zákaz čtvrtečního představení komika Dieudonného, které je podle ministerstva vnitra rasisticky a antisemitsky zabarvené. Rozhodnutí přišlo podle agentury AFP jen dvě hodiny před zahájením představení, na které si ve městě Nantes zakoupilo vstupenky přes šest tisíc lidí.

Vyvrcholil tak spor, který v minulých dnech vyvolal velkou pozornost médií a obyvatel Francie. Vedení departementu Loire-Atlantique, kam Nantes spadá, začátkem týdne na doporučení vlády představení Le Mur (Zeď) zakázalo. Komik se proti tomu ale odvolal a administrativní soud v Nantes mu dal za pravdu a zákaz zrušil. Ministerstvo vnitra se však ihned odvolalo ke státní radě, která zrušila rozsudek soudu nižší instance a zákaz definitivně potvrdila.

Vláda uvítala rozhodnutí rady jako "vítězství republiky". "Není možné tolerovat antisemitismus, rasismus, to by nebyla Francie," prohlásil ministr vnitra Manuel Valls.

(ENG Subbed) Dieudonné | Mahmoud, Part 1
(ENG Subbed) Dieudonné | Mahmoud, Part 1 | Video:

Ministr nedávno rozeslal všem krajům oběžník, ve kterém doporučil zakázat představení Le Mur ve všech městech, které Dieudonné naplánoval pro své turné. Turné mělo začít právě dnes v Nantes.

Verdikt justice je důležitý i proto, že může předjímat rozhodnutí soudů v dalších francouzských městech, na něž se Dieudonné kvůli zákazům také obrátil. Jeho představení zakázali i starostové Bordeaux, Tours a Orléansu s tím, že představuje ohrožení veřejného pořádku.

Soud v Nantes naopak dospěl k závěru, že není možné "se domnívat, že základním cílem představení je ohrozit lidskou důstojnost a narušovat veřejný pořádek". Podle komikova advokáta zákaz porušoval svobodu projevu.

Reklama a cenzura

Také mnohé komentáře se domnívají, že úřední zákaz představení kontroverzního umělce, mu jen dělá reklamu a "zavání cenzurou". Dieudonné by podle nich měl být posuzován a případně stíhán až za výroky, které by na představení pronesl. Za antisemitské projevy byl již souzen několikrát v minulosti.

V představení Le Mur, jehož ukázky se objevily na internetu, se humorista zmiňuje o židovských osobnostech a holokaustu způsobem, který podle francouzských médií skutečně vyvolá rozpaky.

Dieudonné - Palestine (english subtitles)
Dieudonné - Palestine (english subtitles) | Video:

Vláda označuje jeho výroky za jasně antisemitské. "Respekt ke svobodě vyjadřování není překážkou k tomu, aby se výjimečně úřady s pomocí policie zasadily o zákaz nějaké činnosti, když je to jediný způsob, jak předejít narušení veřejného pořádku," uvedl ministr Valls v oběžníku vedením krajů pod titulkem Boj proti rasismu a antisemitismu - veřejná vystoupení a schůze - Dieudonného představení.

Sedmačtyřicetiletý humorista a politický aktivista, občanským jménem Dieudonné M'bala M'bala, se kdysi proslavil v duu s židovským kolegou Éliem Semounem. Ve svých představeních napadali rasové stereotypy.

Dieudonné, který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli krajně pravicové Národní fronty a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které se tvrdě otíraly o Židy. Čelil několika žalobám, jeho představení se rušila a postupně se mu zavřely dveře hlavních médií.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy