Kriticky ohrožených druhů je 16 tisíc

Radim Klekner
4. 6. 2007 17:10
Jak je to s biodiverzitou ve světě
Vyhubení hrozí například tygrům. Tři poddruhy už ze světa zmizely.
Vyhubení hrozí například tygrům. Tři poddruhy už ze světa zmizely. | Foto: Radim Klekner

Analýza - Pro některé je za pět minut dvanáct, pro jiné pět po dvanácté. Každý den vyhyne ve světě na padesát druhů živočichů a rostlin. Každý rok přibudou na seznamu druhů ohrožených vyhynutím stovky jmen. A každým příštím rokem bude tato situace horší a horší.

Nevětší hrozby

Přesto je stále možné buď daný trend zvrátit, nebo alespoň zpomalit. Člověk by se ovšem musel začít chovat k přírodě zcela jinak, než se zatím chová.

Musel by přestat kácet deštné pralesy a vysoušet bažiny. Musel by přestat používat při rybolovu dlouhých vlečných sítí. Musel by používat při hnojení polí méně chemikálií. Musel by méně jezdit autem a vyrábět elektrickou energii ze šetrnějších zdrojů a produkovat méně skleníkových plynů.

Aby se vymírání druhů zastavilo, musí lidé přestat kácet pralesy.
Aby se vymírání druhů zastavilo, musí lidé přestat kácet pralesy. | Foto: Aktuálně.cz

Přirozený proces? Ne

Navzdory tvrzením, že se jedná o přirozený proces, je současná rychlost vymírání rostlin a živočichů nejméně stokrát a možná až tisíckrát vyšší, než by odpovídalo přirozeným podmínkám. Tedy takovým, kdy člověk nevypouští do atmosféry a vod ani gram škodlivin.

Na základě paleontologických nálezů nepřesáhl úbytek flóry a fauny v dlouhodobém průměru za jeden milion let devět procent.

Pokud historická biosféra hostila přibližně dva miliony druhů, zmizel tak během pěti let jeden jediný živočišný či rostlinný druh.

Foto: Aktuálně.cz

V posledních desetiletích se ovšem rychlost vymírání zvyšuje takovým tempem, že když ji znázorníme graficky, stává se z aritmetické křivky pomalu ale jistě křivka geometrická.

Pátrání po delfínovci

Přesně před rokem přišla skupina vědců v čele s dr. Samuelem Turveym z Londýnské zoologické společnosti s plánem, jak zachránit poslední přežívající jedince delfínovce čínského, sladkovodního kytovce z řeky Jang-c'-t'iang.

Když po paj-t'im, jak se tento druh delfína nazývá v místním jazyce, počátkem letošního roku Turveyho tým pátral, musel konstatovat, že vzácný druh zmizel definitivně.

Zmizel delfínovec čínský opravdu definitivně?
Zmizel delfínovec čínský opravdu definitivně? | Foto: WWF
Foto: BBC
Foto: BBC

Pokud se tento závěr potvrdí, bude to pro živočišnou říši znamenat naprosto nenahraditelnou ztrátu.

Paj-t'i představuje jednu z nejcennějších součástí světového přírodního dědictví. Je totiž jedním z nejstarších přežívajících živočišných druhů vůbec. V prehistorických mořích, odkud se dostal do řek, pobýval už před dvaceti miliony let.

Poslové prehistorie

"Pokud je paj-ťi skutečně pryč, musíme zjistit, jakou to mělo přesně příčinu. Snad se nám podaří zachránit alespoň sviňuchu hladkohřbetou, která je v řece také na pokraji vyhynutí.

Veslonos čínský už z Jang-c'-t'iangu zmizel před lety," oznamoval šokovaný Turvey na svém blogu po návratu z expedice.

Více o neúspěšné expedici čtěte ZDE

Sviňucha je blízkou příbuznou delfínů, zatímco veslonos je zřejmě největší sladkovodní rybou. Podle Turveye by mohl dorůstat délky až sedmi metrů.

Za postupným úhynem sladokodních kytovců v Jang-c'-t'iangu stojí zcela jistě neuvážené ničení jejich přirozeného prostředí, čilá říční doprava a příliš intenzivní rybolov.

Plán, který zkrachoval

Biodiverzita klesá nejen na souši, ale i ve vodě. Delfínovec je jen jedním z mnoha příkladů.
Biodiverzita klesá nejen na souši, ale i ve vodě. Delfínovec je jen jedním z mnoha příkladů. | Foto: www.photoliv.gov

Zarážející je především rychlost, s jakou se početní stavy paj-ťiho v řece snížily. V osmdesátých letech minulého století žilo v Jang-c'-t'ingu čtyři sta delfínovců, v roce 1997 jich expedice čínských vědců napočítala mezi Šanghají a místem, kde vláda v Pekingu začala o tři roky dříve stavět přehradu Tři soutěsky, pouhých třináct kusů.

Turvey měl v úmyslu odchytat pět delfínovců a přemístit je ze silně znečištěných vod Jang-c'-t'iangu do jezera Tchien-e-čou v provincii Chu-pej a později se zase pokusit některé z nich vrátit zpět.

Nákladný projekt trvající několik let by stál okolo půl milionu dolarů. Rychlou záchranu paj-t'iho znemožnily nejenom potíže při shánění finančních prostředků, ale také průtahy v jednáních s čínskou vládou.

Knut a spol.

Podobný osud zatím nehrozí medvědu lednímu. Alespoň těm jedincům, kteří jsou chováni ve stovkách zoologických zahrad po celém světě.

Lední medvěd Knut má štěstí: na rozdíl od svých soukmenovců přežije.
Lední medvěd Knut má štěstí: na rozdíl od svých soukmenovců přežije. | Foto: Reuters

Svědčí o tom zájem hraničící s hysterií, s jakým se u veřejnosti setkal medvídek Knut. Medvídě narozené loni v prosinci v berlínské zoo jeho matka odvrhla. Díky pomoci ošetřovatelů ale přežil.

Mnohem hůře jsou na tom jeho soukmenovci žijící ve volné přírodě.

Ačkoliv jich dnes v Arktidě stále žije na dvacet tisíc, v příštích padesáti letech by se jejich stavy mohly vinou globálního oteplování snížit až o třetinu. A je na vážkách, zda až jednu tunu vážící masožravec přežije rok 2100.

Do konce tohoto století má totiž v důsledku dalšího nárůstu teplot roztát podstatná část ledové přikrývky kolem severního pólu. A hlavně zmizet pobřežní led lemující Grónsko a další arktické ostrovy, na němž medvěd lední žije.

Pokračování článku čtěte ZDE


 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy