Zemřel uznávaný jazzový kytarista Rudolf Dašek

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 2. 2013 9:27
Rudolf Dašek proslul zejména v Tandemu s Jiřím Stivínem
Rudolf Dašek na snímku z roku 1982
Rudolf Dašek na snímku z roku 1982 | Foto: ČTK

Praha - Ve věku 79 let zemřel 31. ledna přední český jazzový kytarista a skladatel Rudolf Dašek. Poslední rozloučení s umělcem známým především vystupováním v jazzovém duu s Jiřím Stivínem se uskuteční 7. února v obřadní síni krematoria v pražském Motole.

"System Tandem Stivín & Dašek patřil v polovině sedmdesátých let k nejlepším vývozním artiklům československého jazzu a on sám byl v té době označován za nejlepšího jazzového kytaristu v Evropě," řekl hudební odborník Antonín Matzner.

Dašek se narodil v roce 1933 v Praze. Žák Jiřího Jirmala na pražské konzervatoři působil v mnoha formacích. Byl mimo jiné členem souborů Jaromír Hnilička & Karel Velebný Tentet, Jazz Celula, Metronom, SHQ, System Tandem Stivín & Dašek či Václav Zahradník Big Band. Spolupracoval s mnoha významnými jazzovými hudebníky, nejznámější je jeho projekt System Tandem Stivín & Dašek s Jiřím Stivínem, s nímž vydal v roce 1976 ceněné album Live from Jazz Festival Ljubljana. Ze sólových projektů Daška je známé jeho album Dialogy z roku 1979.

V roce 2010 ho prezident Václav Klaus vyznamenal Stříbrnou plaketou prezidenta republiky za mimořádný umělecký přínos k úrovni českého jazzu. "Ale jak jsem to chápal, tak jde také o ocenění pro jazzovou muziku, ve které jsme s kamarády dosáhli určitého stupně přijatelnosti," řekl tehdy ČTK Dašek.

V poslední době Dašek vystupoval jen sporadicky na akcích pro své přátele, například na vernisážích.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 30 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy