Zemřel kameraman a dokumentarista Václav Filip

ČTK ČTK
9. 2. 2013 14:33
Od roku 1970 pracoval v České televizi, kde natočil stovky dokumentů

Praha - Krátce po svých sedmdesátinách zemřel v pátek 8. února v Praze kameraman a dokumentarista Václav Filip. Informovala o tom v sobotu jeho rodina.

Od roku 1970 pracoval Václav Filip v České televizi, kde natočil stovky dokumentů. Jako kameraman obdržel řadu cen na festivalu Ekofilm, byl u zrodu například takzvaných mikro-makro filmů o hmyzu s režisérem Václavem Borovičkou. 

Jako dokumentarista natáčel zavádění a vývoj kochleárních implantátů u nás.

Seriál o Hanzelkovi a Zikmundovi

Do srdcí televizních diváků se Václav Filip zapsal zejména třináctidílným dokumentárním seriálem Svět očima Hanzelky a Zikmunda a seriálovým projektem Potomci slavných o osudech předních osobností prostřednictvím vzpomínek jejich dětí a vnuků - natočil přes sedm desítek jeho dílů.

Václav Filip vystudoval obor kamera na pražské FAMU teprve v roce 1980, přesto se stal televizním kameramanem už o deset let dříve.

Stovky pořadů, i pro neslyšící

Rodák z Mladé Boleslavi totiž nastoupil do Čs. televize hned po maturitě a jako asistent režie zažil ještě dobu živého vysílání. Po jednoleté praxi osvětlovače na Barandově byl pět let asistentem kamery v Krátkém filmu, kde se poprvé dostal k samostatné kameramanské práci. 

Podílel se pak na stovkách pořadů, cyklů a magazínů včetně autorského vkladu do Televizního klubu neslyšících.

Autorsky i občansky se Václav Filip angažoval v otázkách transplantace kostní dřeně a leukémie, zapojil se do propagace Nadace pro transplantaci kostní dřeně a Centrálního registru v Plzni.

 

Právě se děje

Další zprávy