Ve Světozoru a Evaldu bude našlapáno indickými zážitky

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 10. 2011 9:48
Začal letošní festival bollywoodského filmu
Život je jen jeden
Život je jen jeden | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V pražských kinech Světozor a Evald začal ve čtvrtek devátý ročník Festivalu bollywoodského filmu. Přehlídka barev, tance, zábavy i napětí letos nese podtitul Našlapáno filmovými zážitky.

Oproti minulým ročníkům je kratší, potrvá do 9. října. Přehlídku tento čtvrtek zahájila dvouhodinová romantická komedie I Hate Luv Stories ve velkém sále kina Světozor. Po ní diváci zhlédli moderní bollywoodský komediální snímek Wake Up Sid.

Vstupné se pohybuje od 60 do 150 korun, tradiční bollywoodská párty stojí 150 korun. Ta se koná v Klubu P.M. - pořadatelé připravují show trvající až do ranních hodin s dýdžeji Sanjayem, Bhaluem a Idlym.

I Hate Luv Stories
I Hate Luv Stories | Foto: Aktuálně.cz

Slogan Našlapáno filmovými zážitky slibuje podle uměleckého ředitele festivalu Radima Špačka bohatý program, jehož skladbou chtějí organizátoři přiblížit současný vývoj indického filmového průmyslu.

"Promítat budeme opravdu reprezentativní vzorek aktuální indické kinematografie - jak komerční trháky, tak umělecké filmy, které by nálepku Bollywood už braly jako urážku, ale na diváky překvapivě zabírají víc než klasické trháky natočené dle obvyklých schémat," uvedl Špaček. Některé snímky se s úspěchem objevily i na festivalu ve francouzském Cannes.

Indická filmová produkce se dělí podle místa vzniku, použitého jazyka, žánru nebo komerční úspěšnosti do různých skupin. Nejznámější z nich, pro niž se vžilo označení Bollywood, vzniká v bombajských studiích.

Studna
Studna | Foto: Aktuálně.cz

Nejen v Indii je oblíbena kvůli romantice a díky sociálnímu podtextu odbourávajícímu předsudky související s kastovním systémem. Každým rokem se v Bombaji vyprodukuje přes 1000 filmů, které vydělají dvě miliardy dolarů (asi 35 miliard Kč).

Festival ale nenabídne pouze filmový program. Součástí je i Bollywoodský jarmark, který ve vestibulu kina Světozor od pátku nabídne indické delikatesy, cetky a hadříky, tetování henou i možnost seznámit se s populární indickou hrou carrom. Jarmark má otevřeno od pátku do neděle hodinu před začátkem prvního filmu a končí po začátku poslední projekce.

Informace o programu najdete na stránkách www.bollywood.cz/

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy