Schieleho Domy u moře nechali dědici ve Vídni

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 6. 2012 10:46
Schieleho obraz po dohodě s dědici zůstane v Leopoldově muzeu
Domy u moře
Domy u moře | Foto: Aktuálně.cz

Vídeň - Obraz Domy u moře rakouského malíře Egona Schieleho (1890-1918) s konečnou platností zůstane ve vídeňském Leopoldově muzeu. To se s dědici, jimž dílo sebrali nacisté, dohodli na finančním vyrovnání.

Leopoldova nadace v prohlášení uvedla, že se dohodla se zástupci právoplatných dědiců obrazu na "řešení, kvůli kterému jsme se dlouho přeli". Vedle olejomalby, která dosud ležela v depozitáři, bude umístěna cedulka objasňující jeho osudy.

Dílo původně patřilo židovské továrnici, sběratelce umění Eugenii Steinerové, která v roce 1938 uprchla z Rakouska před nacisty a obraz byl zabaven. Jiná sběratelka Josefine Ernstová obraz Domy u moře získala v dražbě v roce 1941. V roce 1955 se ho podařilo koupit očnímu lékaři, sběrateli a pozdějšímu zakladateli soukromého muzea Rudolfu Leopoldovi.

Čtěte také
Schieleho obraz byl vydražen za rekordní cenu

Protože je Leopoldovo muzeum soukromé, nemuselo se řídit rakouským zákonem o navracení uměleckých děl, ale i tak usilovalo o dohodu s dědici. Podobně jako v předchozím případě "vykoupení" Schieleho obrazu Portrét Wally musí nadace muzea k získání finančních prostředků prodat jiná umělecká díla.

Loni Leopoldovo muzeum oznámilo, že zaplatí pět milionů dolarů (přes 100 milionů korun) jediné vnučce původní majitelky obrazu Jenny Steinerové. Zbývalo však dohodnout se s dalšími dvěma dědici. Kvůli kompenzaci už muzeum muselo prodat jiný Schieleho obraz Domy s barevným prádlem.

Obraz Domy u moře z roku 1914 je podle Elisabeth Leopoldové, vdovy po zakladateli muzea, "Schieleho závětí potomkům". Obraz s tajemně hrozivou atmosférou, vytvořenou temnými odstíny šedé, znázorňuje řadu domů u moře pod temným nebem.

Rudolf Leopold vytvořil nejobsáhlejší sbírku Schieleho děl a na opomíjeného umělce v 50. letech strhl celosvětovou pozornost. Egon Schiele zemřel několik dní po rozpadu Rakousko-Uherska, 31. října 1918 v pouhých 28 letech.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy