Pokaždé jedinečné Šepoty těl vstoupí do NoD

Klára Fleyberková
16. 4. 2013 10:48
Serge Ambert a Arnaud Méthivier se představí v Praze
Serge Ambert a Arnaud Méthivier
Serge Ambert a Arnaud Méthivier | Foto: Laurent Paillier

Praha - Prostor pražského NoDu se za ne příliš dlouhou dobu své existence briskně vyšvihl mezi uznávané (nejen) divadelní scény. Jeho dlouhodobou ambicí je také přivážet do Čech pozoruhodné zahraniční projekty.

To se rozhodně podaří 16. dubna, kdy na jeho prkna zavítá francouzský choreograf a tanečník Serge Ambert spolu se svým krajanem akordeonistou Arnaudem Méthivierem. Společně vytvořili hudebně-tanečně-divadelní představení Šepoty těl, které je pokaždé jedinečné.

Foto: Laurent Pallier

Oba umělci totiž výrazně pracují s improvizací, takže je každé provedení o něco odlišné od předchozího. Právě díky improvizaci mohou dokonale reagovat na konkrétní místo a čas, v němž zrovna vystupují, a pracovat s fyzickou přítomností živých osob, která je pro divadlo signifikantní. Jejich nástroji je tělo a hudební nástroj. Oba jsou po celou dobu v neustálém dialogu, který nenápadně, avšak neodvratitelně reflektuje současný svět.

Choreografie Sergeho Amberta jsou plné emocí, které „umí předat svým divákům, což ho dělá výjimečným“, jak říká šéfdramaturg prostor NoD Adam Halaš.

Tuto schopnost snad Ambert získal v začátcích své kariéry, kdy působil jako herec s režiserem Hans-Peterem Cloosem. Později se však rozhodl pro tanec a nastoupil jako člen baletního souboru lyonské opery. V roce 2004 pak založil taneční skupinu Les alentours rêveurs a začal rozvíjet svůj osobitý choreografický projev.

Svými projekty vždy uchopoval zásadní témata, která jsou nejen pro něj podstatná, jako například schizofrenii, chaos či ženskou stránku mužské duše.

Arnaud Méthivier, který se k němu před lety přidal, je hudebník s neustálou chutí experimentovat a poznávat něco nového. Po světě umění se tedy pohybuje naprosto svobodně a neprodlévá dlouho u jednoho žánru. Kromě sólových koncertů svůj um pojí s divadlem, filmem, jazzem, operou i s tancem. V roce 2007 se poprvé setkal se Sergem Ambertem a jejich spolupráce přetrvala dodnes.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy