Národní muzeum vystavilo Jirušovy tajemné bedny

Kultura Kultura
11. 5. 2012 14:27
Badatelé se pokusí na obsah přijít historickými metodami
Foto: Národní muzeum

Praha - Lidé se v anketě ohledně poodhalení tajemství zapečetěných beden Bohuslava Jiruše vyslovili proti jejich průzkumu. Národní muzeum tak Jirušovu podmínku v závěti o otevření až v roce 2101 dodrží a bedny se stále neznámým obsahem vystavuje v rámci expozice Vynálezci a vynálezy v Nové budově.

Na to, co Jiruš do beden ukryl, se nyní badatelé pokusí přijít klasickými historickými metodami a začnou pátrat v archivech Národního muzea. Dle odborníků se totiž Jiruš mohl před svými kolegy a přáteli o jejich obsahu zmínit.

"Mohl jim takové informace poskytnout ústně, ale také je mohl vložit do korespondence," domnívá se ředitel Knihovny Národního muzea Martin Sekera.

Foto: Národní muzeum

Rozšířená výstava Vynálezci a vynálezy tak zatím alespoň přibližuje postavu šlechtice a vědce žijícího v druhé polovině 19. století. K vidění jsou vedle rozměrných dřevěných schrán i jeho osobní předměty a dobové archiválie. Na jednom skleněném poháru je dokonce detailně vyvedena Jirušova podobizna.

Kdo byl Bohuslav Jiruš?

Jiruš se narodil 17. října 1841 v Praze a vystudoval lékařství. Od roku 1875 byl profesorem botaniky na univerzitě v Záhřebu, posléze profesorem farmakologie v Praze. Na sklonku života se stal dvorním radou a jednatelem Muzea království Českého.

V průběhu života podnikl řadu výzkumných cest, na nichž sbíral poznatky pro své botanické a farmakologické publikace. Pravděpodobně nejznámější je jeho vědecké dílo věnované rostlinným jedům.

V závěti Muzeu odkázal celý svůj majetek, ovšem s podmínkou, že bedny s pozůstalostí mohu být otevřeny až dvě století po jeho smrti. Jiruš zemřel 16. listopadu roku 1901.

Foto: Národní muzeum

Vynálezci a vynálezy

Odkaz vědce Bohuslava Jiruše je součástí rozsáhlejší expozice Vynálezci a vynálezy, která představuje významné i opomíjené vynálezce a objevitele s úzkou vazbou na české země. Návštěvníky seznamuje s osudy více než 20 osobností působících v mnoha oborech lidské činnosti - například v technice, lékařství, zemědělství, biologii, chemii, ale i v humanitních vědách.

Konkrétně se jedná o jména jako Josef Ressel, Otto Wichterle, bratranci Veverkové nebo Karel Klíč ad. Výstava je přizpůsobena především dětem a obsahuje množství interaktivních prvků.

V Nové budově Národního muzea bude k vidění až do 31. května.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy