Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou má premiéru ve vlaku

ČTK ČTK
13. 7. 2012 15:33
Vlak Lustig navštíví s Kateřinou Horovitzovou 14 měst
Foto: Wikipedie

Praha - Symbolickou připomínkou nacistických transportů křižujících Evropou za druhé světové války v rámci takzvaného konečného řešení židovské otázky je projekt Vlak Lustig aneb Vlak do nenávratna. Vznikl v rámci festivalu česko-německo-židovské kultury 9 bran ve spolupráci s pražským Divadlem pod Palmovkou.

To uvede v pátek večer na nádraží Praha-Bubny premiéru "vlakové verze" inscenace podle Lustigovy novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, kterou si na klasickém jevišti vyzkoušelo dvakrát v polovině června.

Vlak, speciálně upravený pro divadelní představení, navštíví s tímto projektem od 14. do 26. července dalších 13 měst. Představení doplňuje v jednom z vagónů expozice Vojenského historického ústavu, další železniční vůz se změnil v kinosál.

Fascinující příběh skupinky bohatých Židů a hlavní hrdinky Kateřiny, jimž je slíbena možnost vykoupení se z koncentračního tábora a záchrana života v podobě cesty do Ameriky, v inscenaci ožívá v autentickém prostředí takzvaných dobytčích vagónů. Režisérem inscenace byl umělecký šéf libeňské scény Petr Kracik, titulní role alternují Anna Stropnická a Denisa Pfauserová.

Foto: ČTK

Součástí železniční soupravy je v jednom ze dvou vozů zvaném dobytčáky expozice Vojenského historického ústavu a v dalším kinosál s projekcemi archivních snímků. Od 20. do 26. srpna se vlak vydá na symbolickou trasu z Wannsee u Berlína, kde byla 20. ledna 1942 podepsána dohoda o takzvaném konečném řešení židovské otázky. Vlak pojede přes Prahu a Krakov do Osvětimi. Právě tam je z velké části zasazen příběh Lustigovy novely, toto místo je spjato i s životními osudy loni zesnulého autora.

Vlak tvoří čtyři vagony. Dva nákladní a uzavřené slouží k převozu dekorací, techniky a jsou galerijním prostorem. Divadelní, z boku otevřený vůz, se mění v jeviště tragického příběhu Kateřiny Horovitzové. Hraje se i na mobilní ploše před ním, diváci budou většinou sedět na krytém nástupišti. Další vagon slouží jako šatna.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou je příběhem z roku 1943. Hlavní hrdinka, jíž hrozí smrt v koncentračním táboře, se dostane do skupiny bohatých Židů, a svitne jí naděje na záchranu. Nacisté však s "nižší rasou" hrají zákeřnou hru, v níž chtějí získat veškeré finance z jejich bankovních kont.

Podle světoznámé Lustigovy novely natočil v roce 1965 Antonín Moskalyk televizní snímek, jehož scénář tvůrci částečně použili v divadelní adaptaci. "Využili jsme i dosud neznámou Lustigovu dramatizaci, nedávno nalezenou v jeho pozůstalosti," řekl na generální zkoušce dramaturg Divadla pod Palmovkou Ladislav Stýblo.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co do kina?

 

Právě se děje

Další zprávy