Mládková a Zaoralová dostanou francouzské řády

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 11. 2012 8:25
Eva Zaoralová dostane vyznamenání dnes, Meda Mládková 3. prosince
Eva Zaoralová.
Eva Zaoralová. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Filmová kritička a poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová převezme 28. listopadu, v den svých osmdesátin, od francouzského velvyslance Pierra Lévyho insignie důstojníka Řádu umění a literatury. Vyznamenání je výrazem vděku za dílo této mezinárodně uznávané publicistky, která už dlouhou dobu seznamuje české publikum s evropskou filmovou tvorbou, zejména s francouzskou. 

V roce 2002 byla Zaoralová jmenována rytířem Řádu umění a literatury. Francie nyní její zásluhy ocení povýšením do hodnosti důstojníka. Jako umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v letech 1994 až 2010 a nyní jeho umělecká poradkyně navázala nadstandardní vztahy s filmaři a s odborníky na francouzskou kinematografii, kterou zviditelňuje v českém prostředí. K jejímu šíření přispěla řadou překladů filmů, publikováním článků, studií, kritik i komentářů v českých médiích. 

Řád umění a literatury je odměnou pro osoby, které se vyznamenaly svou uměleckou či literární tvorbou, nebo které přispěly k rozmachu umění a literatury ve Francii a ve světě. Má tři stupně: rytíř, důstojník a komandér. Mezi držiteli tohoto vyznamenání jsou z českých umělců například filmaři Jiří Menzel a Věra Chytilová, básník Petr Král, operní pěvkyně Magdalena Kožená a Eva Urbanová, malíři Adriena Šimotová a Adolf Born, fotograf Josef Koudelka, spisovatel Bohumil Hrabal a historička umění Anna Fárová.

Meda Mládková.
Meda Mládková. | Foto: ČTK

Třetího prosince předá francouzský velvyslanec insignie komandéra Řádu za zásluhy sběratelce umění Medě Mládkové. Předání se uskuteční v Buquoyském paláci, sídle francouzského velvyslanectví. "Vyznamenání je oceněním činnosti paní Medy Mládkové, která se zasadila o šíření současného umění a svobody uměleckého projevu obecně," uvádí velvyslanectví.

Náklonnost Medy Mládkové k Francii má osobní i profesní důvody. V roce 1954 se tam usadila, aby mohla studovat na Sorbonně a na Ecole du Louvre. Potkala tam svého pozdějšího manžela Jana Mládka a setkala se tam také s malířem Františkem Kupkou, jehož díla má ve své sbírce. Meda Mládková je frankofil dokonale ovládající francouzský jazyk. Při koncepci výstav v Muzeu Kampa spravovaném Nadací Jana a Medy Mládkových nezapomíná ani na francouzské či na francouzsky hovořící umělce.

Řád za zásluhy založil v roce 1963 generál Charles de Gaulle. Je oceněním za mimořádné zásluhy, vojenské nebo civilní, prokázané francouzskému národu. Má tři hodnosti: rytíř, důstojník a komandér. Mezi českými osobnostmi, které byly vyznamenány Řádem za zásluhy, jsou například bývalí velvyslanci ve Francii Jaroslav Šedivý, Pavel Fischer a Petr Janyška nebo novinář Petr Uhl, překladatel Karel Kraus a politolog Jacques Rupnik.

 

Právě se děje

Další zprávy