Liga výjimečných se postaví Antikristu Potterovi

Kultura Kultura
19. 6. 2012 12:35
Alan Moore plánuje utkání s prorokovaným šampiónem temných sil
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Britskému autorovi Alanu Moorovi není nic svaté, dětské příběhů nevyjímaje. V závěru nejnovějšího dobrodružství jeho komiksové Ligy výjimečných se objeví zatím nejděsivější variace na známou fiktivní postavu. Antikrist, kterého viktoriánští dobrodruzi musí porazit v naší době, bude totiž neobyčejně připomínat Harryho Pottera, mladého čaroděje stvořeného J.K.Rowlingovou.

Podle bloggerky Laury Sneddonové trpí antikrist nadváhou a je závislý na psychofarmacích, zřejmě kvůli depresivním vzpomínkám na strašlivou školu kouzel, kterou musel projít. Nestabilní chlapec, jenž na jednom místě zabije člověka bleskem ze svého penisu, má mentora známého jako Riddle (pravé jméno potterovského padoucha lorda Voldemorta).   

Foto: Aktuálně.cz

Ligu výjimečných (The League of Extraordinary Gentlemen) začal Alan Moore s ilustrátorem Kevinem O´Neillem  vydávat v roce 1999. Jejími postavami jsou různí hrdinové viktoriánské fikce: dobrodruh Allan Quatermain, Mina Murrayová/ Harkerová z Drákuly, Dr. Jekyll se svým alter egem panem Hydem, Halley Griffin alias Neviditelný muž, kapitán Nemo a nestárnoucí Orlando ze stejnojmenné knihy Virginie Woolfové. Mina a Quatermain jsou pojítky všech dobrodružství. Podobně eklekticky jsou vybíráni i jejich protivníci jako Dr. Fu Machu, profesor Moriarty, či Marťané.

V roce 2003 se v kinech objevila filmová adaptace Ligy, která však u kritiků těžce propadla. Moore a O´Neill v současnosti vydávají třetí dobrodružství s názvem Century.

Laura Sneddonová, která jako jediná údajně dostala chystaný výtisk, upozorňuje, že komiks není parodií jen na Harryho.  „Nemylte se, lišácký Moore se výběrem padoucha rozhodně nevyjadřuje k jediné postavě, to spíš je jeho antikrist komentářem na vnímaný úpadek společnosti, jak v našem světě, tak fiktivním. Jak nakladatelství méně riskují, originalita se viditelně ztrácí, zatímco zavedené značky a životopisy celebrit jsou nám neúnavně vnucovány."     

Foto: archiv

Alan Moore se narodil v roce 1953. Kromě „Ligy je znám mnoha dalšími komiksy, případně jejich filmovými verzemi - nejvýraznější jsou v tomto směru Watchmen (Strážci), zvláštní superhrdinové bojující v alternativní studené válce, nebo V for Vendetta (V jako Vendeta), o boji maskovaného anarchisty s britským fašistickým režimem.

Je však též autorem nesčetné řady dalších často neobvyklých děl, včetně série From Hell (Z pekla) spekulující o Jacku Rozparovači, nebo Lost Grls (Ztracené dívky), pornografické ztvárnění Alenky z Lewisových románů, Dorotky z Čaroděje ze země Oz a Wendy z Petra Pana. Podivuhodný vypravěč uctívá hadího boha Glycona, což sám označuje za absurdní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy