Liga výjimečných se postaví Antikristu Potterovi

Kultura Kultura
19. 6. 2012 12:35
Alan Moore plánuje utkání s prorokovaným šampiónem temných sil
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Britskému autorovi Alanu Moorovi není nic svaté, dětské příběhů nevyjímaje. V závěru nejnovějšího dobrodružství jeho komiksové Ligy výjimečných se objeví zatím nejděsivější variace na známou fiktivní postavu. Antikrist, kterého viktoriánští dobrodruzi musí porazit v naší době, bude totiž neobyčejně připomínat Harryho Pottera, mladého čaroděje stvořeného J.K.Rowlingovou.

Podle bloggerky Laury Sneddonové trpí antikrist nadváhou a je závislý na psychofarmacích, zřejmě kvůli depresivním vzpomínkám na strašlivou školu kouzel, kterou musel projít. Nestabilní chlapec, jenž na jednom místě zabije člověka bleskem ze svého penisu, má mentora známého jako Riddle (pravé jméno potterovského padoucha lorda Voldemorta).   

Foto: Aktuálně.cz

Ligu výjimečných (The League of Extraordinary Gentlemen) začal Alan Moore s ilustrátorem Kevinem O´Neillem  vydávat v roce 1999. Jejími postavami jsou různí hrdinové viktoriánské fikce: dobrodruh Allan Quatermain, Mina Murrayová/ Harkerová z Drákuly, Dr. Jekyll se svým alter egem panem Hydem, Halley Griffin alias Neviditelný muž, kapitán Nemo a nestárnoucí Orlando ze stejnojmenné knihy Virginie Woolfové. Mina a Quatermain jsou pojítky všech dobrodružství. Podobně eklekticky jsou vybíráni i jejich protivníci jako Dr. Fu Machu, profesor Moriarty, či Marťané.

V roce 2003 se v kinech objevila filmová adaptace Ligy, která však u kritiků těžce propadla. Moore a O´Neill v současnosti vydávají třetí dobrodružství s názvem Century.

Laura Sneddonová, která jako jediná údajně dostala chystaný výtisk, upozorňuje, že komiks není parodií jen na Harryho.  „Nemylte se, lišácký Moore se výběrem padoucha rozhodně nevyjadřuje k jediné postavě, to spíš je jeho antikrist komentářem na vnímaný úpadek společnosti, jak v našem světě, tak fiktivním. Jak nakladatelství méně riskují, originalita se viditelně ztrácí, zatímco zavedené značky a životopisy celebrit jsou nám neúnavně vnucovány."     

Foto: archiv

Alan Moore se narodil v roce 1953. Kromě „Ligy je znám mnoha dalšími komiksy, případně jejich filmovými verzemi - nejvýraznější jsou v tomto směru Watchmen (Strážci), zvláštní superhrdinové bojující v alternativní studené válce, nebo V for Vendetta (V jako Vendeta), o boji maskovaného anarchisty s britským fašistickým režimem.

Je však též autorem nesčetné řady dalších často neobvyklých děl, včetně série From Hell (Z pekla) spekulující o Jacku Rozparovači, nebo Lost Grls (Ztracené dívky), pornografické ztvárnění Alenky z Lewisových románů, Dorotky z Čaroděje ze země Oz a Wendy z Petra Pana. Podivuhodný vypravěč uctívá hadího boha Glycona, což sám označuje za absurdní.

 

Právě se děje

Další zprávy