Kristiány z Febiofestu už mají Giannini a Thomas

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 3. 2013 11:36
Předáním dvou cen Kristián začal 20. ročník Febiofestu
Italský herec Giancarlo Giannini dostal na Febiofestu Kristiána
Italský herec Giancarlo Giannini dostal na Febiofestu Kristiána | Foto: ČTK

Praha - Předáním cen Kristián za přínos světové kinematografii začal v multikině Cinestar Anděl 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Oceněni byli britský producent a "otec" Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas a italský herec známý i z hollywoodských produkcí Giancarlo Giannini.

Britský producent Jeremy Thomas s Kristiánem a prezidentem Febiofestu Fero Feničem
Britský producent Jeremy Thomas s Kristiánem a prezidentem Febiofestu Fero Feničem | Foto: ČTK

Thomas během téměř čtyřiceti let produkoval přes pět desítek snímků, mezi něž patří Skolimovského Křik a Cronenbergova Nebezpečná metoda. Giannini spolupracoval s režisérkou Linou Wertmüllerovou - hlavní role ve filmu Pasqualino mu vynesla nominaci na Oscara. Do diváckého povědomí se zapsal také účastí na bondovkách Casino Royale a Quantum of Solace.

V dalším ze sálů byla dnes udělena cena Asociace režisérů a scenáristů. Za výrazný tvůrčí, organizační či producentský čin ji získali zakladatelé Muzea Karla Zemana, které bylo u Karlova mostu otevřeno loni v říjnu. Expozicí muzea plnou videoprojekcí, modelů a zvuků dosud prošlo 24 tisíc návštěvníků. Novou podobu ceně z bílého porcelánu dala sochařka Šárka Radová.

Dvacátý ročník Febiofestu se koná do 22. března, bude pokračovat ve všech krajských městech. Celkem nabídne 190 filmů z 57 zemí; půjde o 544 projekcí, z toho 439 jich bude v pražském multiplexu Cinestar Anděl. Kristiána v dalších dnech převezmou stvořitel filmových Beatles Richard Lester, polský herec, režisér a scenárista Jerzy Stuhr a americká herečka Geraldine Chaplinová.

Čtěte také
Hity Febiofestu: Anarchie se potkává s apokalypsou

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy