Kristiány z Febiofestu už mají Giannini a Thomas

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 3. 2013 11:36
Předáním dvou cen Kristián začal 20. ročník Febiofestu
Italský herec Giancarlo Giannini dostal na Febiofestu Kristiána
Italský herec Giancarlo Giannini dostal na Febiofestu Kristiána | Foto: ČTK

Praha - Předáním cen Kristián za přínos světové kinematografii začal v multikině Cinestar Anděl 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Oceněni byli britský producent a "otec" Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas a italský herec známý i z hollywoodských produkcí Giancarlo Giannini.

Britský producent Jeremy Thomas s Kristiánem a prezidentem Febiofestu Fero Feničem
Britský producent Jeremy Thomas s Kristiánem a prezidentem Febiofestu Fero Feničem | Foto: ČTK

Thomas během téměř čtyřiceti let produkoval přes pět desítek snímků, mezi něž patří Skolimovského Křik a Cronenbergova Nebezpečná metoda. Giannini spolupracoval s režisérkou Linou Wertmüllerovou - hlavní role ve filmu Pasqualino mu vynesla nominaci na Oscara. Do diváckého povědomí se zapsal také účastí na bondovkách Casino Royale a Quantum of Solace.

V dalším ze sálů byla dnes udělena cena Asociace režisérů a scenáristů. Za výrazný tvůrčí, organizační či producentský čin ji získali zakladatelé Muzea Karla Zemana, které bylo u Karlova mostu otevřeno loni v říjnu. Expozicí muzea plnou videoprojekcí, modelů a zvuků dosud prošlo 24 tisíc návštěvníků. Novou podobu ceně z bílého porcelánu dala sochařka Šárka Radová.

Dvacátý ročník Febiofestu se koná do 22. března, bude pokračovat ve všech krajských městech. Celkem nabídne 190 filmů z 57 zemí; půjde o 544 projekcí, z toho 439 jich bude v pražském multiplexu Cinestar Anděl. Kristiána v dalších dnech převezmou stvořitel filmových Beatles Richard Lester, polský herec, režisér a scenárista Jerzy Stuhr a americká herečka Geraldine Chaplinová.

Čtěte také
Hity Febiofestu: Anarchie se potkává s apokalypsou

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy