Kdo si odnese "velké" Grammy? Nejvíc šancí mají fun.

Adam Pešek
10. 2. 2013 16:34
fun. usilují o "gramofonky" ve všech stěžejních kategoriích Grammy
fun.
fun. | Foto: Profimédia

Preview - Pětapadesáté Grammy nemají vysloveného favorita, jakým byla loni Adele. Šestici nominací má shodně hned šestka interpretů a jedině při stoprocentní úspěšnosti někdo z nich může napodobit grandiózní tažení britské zpěvačky. Největší šance se přisuzují kapele fun., všeobecně se pak očekává ještě proměna některé nominace od soulového zpěváka Franka Oceana.

Společně s nimi mají šest želízek v ohni "hodní" folkaři Mumford & Sons, garage rockoví The Black Keys a velikáni současného hip hopu Kanye West a Jay-Z.

Kanye West
Kanye West | Foto: Profimédia

Až na The Black Keys a dvou loňských „nováčků" v hudebním byznysu - Oceana a fun. - však zmínění posbírali většinu nominací v žánrových kategorií. Jay-Z zase na šestinásobnou nominaci dosáhl převážně díky kolaboracím, ať už s Rihannou nebo Kanye Westem. Díky neúčasti v hlavních kategoriích se tak na ně v noci z neděle na pondělí pochopitelně nebude upírat taková pozornost.

fun. útočí na všechny hlavní ceny

Období předcházející největším cenám hudebního průmyslu za uplynulý rok obvykle přináší množství dohadů a spekulací o tom, kdo by jakou cenu měl získat a proč. Letošní ročník bez jako by však v některých očích byl předem odsouzen k poklidnému rozdání sošek, když „velké" souboje v jednotlivých kategoriích chybí. Dosud se událo jen velmi málo dramatických událostí, přinejmenším v porovnání s loňským náhlým úmrtím Whitney Houstonové a oceněním suverénního počínáni Adele, a už jen těžko může přijít něco zásadního, co by podobu cen nebo očekávání s nimi spojená výrazně ovlivnilo.

Americký deník New York Times se tak pokusil vystopovat alespoň několik pozoruhodných fakt, nebo jak to nazval autor tamního rozsáhlého preview James C. McKinley - minidramat - a ukázat, že letošní udílení nebude událostí zcela postrádající jiskru.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jedno takové minidrama představuje pop rockové trio fun. a jeho útok na všechny čtyři stěžejní kategorie - album, skladba, nahrávka roku a nejlepší nová kapela. Do podobné situace se naposledy dostala zesnulá soulová zpěvačka Amy Winehouse v roce 2007 a jediným, komu se povedlo nastřádat kompletní sbírku „velkých" Grammy, byl písničkář Christopher Cross v roce 1980.

Mumford & Sons
Mumford & Sons | Foto: Ticketpro

fun. k tomu přitom nemají nakročeno úplně špatně. Britská sázková kancelář Ladbrokes je vidí jako největší adepty na proměnu přinejmenším poloviny těchto cen. V kategorii skladba roku (oceňující autory) přidělila megahitu We Are Young vcelku nízký kurz 1,66 a dává mu podstatně větší šanci na úspěch než autorům virálního songu Call Me Maybe kanadské populární zpěvačky Carly Rae Jepsen.

Už o něco hůř (kurz 2,37), ale stále jako největší favority je vidí i v kategorii nejlepšího nového umělce. Tam ovšem newyorské trio bude mít silného konkurenta ve Franku Oceanovi (kurz 2,62), jednom z kritikou nejvíce velebených hudebníků loňského roku, kterého favorizuje kupříkladu magazín Billboard. Ve svém modelovém srovnání formátu „kdo by měl vyhrát a kdo vyhraje" interpreta s komplexním příběhem, který otevřeným přiznáním k homosexualitě otevřel velké stigma černé hudby, vidí jako jediného možného vítěze. Jejich další soupeři mezi novými umělci - country zpěvák Hunter Hayes, folk rockeři The Lumineers a milovníci jižanského blues rocku Alabama Shakes - už v kontextu dění uplynulého roku jsou v kategorii jaksi do počtu.

Taylor Swift nestihla deadline

Plnohodnotné soupeře nicméně fun. mají v kategorii nahrávka roku, kde jejich We Are Young bude soupeřit s nejprodávanějším singlem uplynulého roku, jímž je Somebody that I Used to Know nezávislého zpěváka Gotye. Svou jedinou nominaci ve stěžejních kategoriích bude zde také chtít proměnit country princeznička Taylor Swift.

Její album Red vyšlo příliš pozdě (sledované období je od 1. října 2011 do 30. září 2012) na to, aby na aktuálních Grammy mohlo být ověnčeno, a proklouznout neúprosnou uzávěrkou se povedlo leda jeho pilotnímu singlu We Are Never Ever Getting Back Together.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Vcelku malé šance pak už mají fun. v kategorii album roku. Ostatně, za loňský úspěch kapela vděčí především letnímu hitu We Are Young nazpívanému za pomoci Janelle Monaé, a deska Some Nights samotná už takový humbuk nesklidila, byť coby regulérní řadová nahrávka má solidní vyhlídky alespoň v žánrové kategorii popového zpěvu.

Sázková kancelář Ladbrokes nejvíce věří desce Babel od hodných folkových kloučků Mumford & Sons. Podobně to vidí i Billboard, ačkoliv by jako vítěze raději viděl Channel Orange od Franka Oceana. Dopředu pak nelze odepsat ani rockery The Black Keys a Jacka White, kteří se také uchází o jednu z nejcennějších trofejí.

Foto: Reuters

Spíše než nudné, jak je někteří internetoví diskutéři předem označují, se letošní Grammy předem jeví jako velmi nevyzpytatelné a to i v žánrových kategoriích.

Plnohodnotným partnerem je pro Black Keys a Whitea v rocku americký patriot Bruce Springsteen. Mezi alternativními alby má vedle sebe Gotye hned tři zavedené a vysoce ceněné písničkáře - Toma Waitse, Fionu Apple a Björk. V rapové scéně bude chtít Drakeovi zase překazit radost veterán Nas, který dosud neproměnil ani jednu ze svých devíti nominací, ačkoliv hned šest jeho alb se objevilo na čísle jedna amerického prodejního žebříčku.

Letos má pravděpodobně největší šanci na úspěch. V rapových kategoriích se totiž uchází rovnou o kompletní sbírku cen - za nejlepší skladbu, album, kolaboraci a výkon na albu Life is Good. V něm Nas rozebírá dospělá témata člověka ve středním věku jako je otcovství nebo rozvod.

 

55. ročník Grammy - hlavní nominace

Foto: Profimédia

Nahrávka roku

The Black Keys - Lonely Boy
Kelly Clarkson - Stronger (What Doesn't Kill You)
Fun featuring Janelle Monae - We Are Young
Gotye featuring Kimbra - Somebody That I Used to Know
Frank Ocean - Thinkin Bout You

Album roku

Foto: Aktuálně.cz

The Black Keys - El Camino
fun. - Some Night
Mumford & Sons - Babel
Frank Ocean - Channel Orange
Jack White - Blunderbuss

Píseň roku

Alabama Shakes
Alabama Shakes | Foto: Aktuálně.cz

Ed Sheeran - The A Team
Miguel - Adorn
Carly Rae Jepsen - Call Me Maybe
Kelly Clarkson - Stronger (What Doesn't Kill You)
fun. featuring Janelle Monae - We Are Young

Objev roku

Alabama Shakes
Fun
Hunter Hayes
The Lumineers
Frank Ocean

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy