Cirque de Soleil přiváží moderní artistický cirkus

Kultura Kultura
25. 5. 2012 15:48
V pražské O2 Areně představí radostnou show Alegría
Cirque de Soleil
Cirque de Soleil | Foto: Reuters

Praha - V pražské O2 Areně ode dneška hostuje moderní cirkus Cirque du Soleil. V sérii pěti vystoupení probíhajících od pátku do neděle artisté představí pompézní mnohotematickou show Alegría, tradičně podpořenou světelnou a zvukovou technikou srovnatelnou s hudebními celebritami.

„Alegría je nálada, stav mysli. Představení, jehož překlad ze španělštiny zní radost, má mnoho témat. Moc a její předávání v průběhu dějin, vývoj od starověkých monarchií k moderní demokracii, mládí nebo stáří - ve všech těchto kontextech se postavy Alegríi pohybují," charakterizuje vystoupení artistická skupina na svém webu.

Foto: Jan Langer

Vzájemně se v něm mají potkávat královští hlupáci, zpěváci, žebráci, klauni nebo staří aristokrati. Spíše než o ucelený všeobjímající příběh tady jde ale především o artistické výkony jednotlivců, sladěné do velkolepé show moderního cirkusového umění.

Soubor, který dorazil do Prahy, se skládá z 55 členů a ti se postupně na pódiu vystřídají během sólových i skupinových čísel.

Cirque de Soleil původně byla skupina zhruba pouličních artistů. Už v jejich začátcích v polovině osmdesátých let se však kolem nich vytvořila mezinárodní organizace se sídlem v Québecu zajišťující různá artistická vystoupení. Nyní v jejích řadách působí na pět tisíc zaměstnanců a více než dvanáct set artistů z téměř padesáti zemí.

Jedna z jejich show například přivedla zpátky na pódia skladby legendárního popového zpěváka Michaela Jacksona.

Vystoupení artistického cirkusu už v globálu vidělo přes deset milionů lidí. Řady diváků lze rozšířit za 1 290 až 1 590 korun, což je cenové rozmezí vstupenek na vystoupení. Ty jsou k dispozici v distribuční síti Ticketportal.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Navštivte i jiný cirkus v ČR.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy