reklama
 
 

Bob Dylan získá Řád čestné legie. Ovšem s pochybnostmi

5. 6. 2013 5:57
Původně byl návrh na nejvyšší francouzské vyznamenání zamítnut

Paříž - Bob Dylan dostane nejvyšší francouzské vyznamenání - Řád čestné legie. Jeho nominaci do hodnosti rytíře už schválila sedmnáctičlenná rada i ministryně kultury Aurelie Filipetti. Původně ovšem bylo přijetí Dylana zamítnuto.

Kancléř řádu Jean-Louis Georgelin napsal do listu Le Monde, že i když rada napřed odmítla a pak schválila nominaci, Bob Dylan je "výjimečný umělec, báječný zpěvák a velký básník".

Satirický týdeník Le Canard Enchainé k tomu podotkl, že původně zamítnutá nominace může být způsobena Dylanovým postojem k válce ve Vietnamu a jeho kdysi oblíbenou marihuanou. Georgelin ovšem důvody neupřesnil, jen připomněl Dylanovu poněkud "kontroverzní" minulost.

Písničkář Dylan proslul v 60. letech jako ikona protiválečných a lidsko-právních hnutí. Písně jako The Times They Are a-Changin' a Like a Rolling Stones i další se staly synonymem protestů hned několika generací.

Dylan už získal ve své kariéře mnohé ceny, včetně nejvyššího civilního vyznamenání Spojených států amerických - Prezidentské medaile svobody, kterou dostal z rukou Baracka Obamy v květnu 2012. Získal i Pulitzerovu cenu. Na začátku června se stal také čestným členem Americké akademie umění a literatury.

autor: Kultura | 5. 6. 2013 5:57

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama