Bob Dylan získá Řád čestné legie. Ovšem s pochybnostmi

Kultura Kultura
5. 6. 2013 5:57
Původně byl návrh na nejvyšší francouzské vyznamenání zamítnut
Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Bob Dylan dostane nejvyšší francouzské vyznamenání - Řád čestné legie. Jeho nominaci do hodnosti rytíře už schválila sedmnáctičlenná rada i ministryně kultury Aurelie Filipetti. Původně ovšem bylo přijetí Dylana zamítnuto.

Kancléř řádu Jean-Louis Georgelin napsal do listu Le Monde, že i když rada napřed odmítla a pak schválila nominaci, Bob Dylan je "výjimečný umělec, báječný zpěvák a velký básník".

Bob Dylan dostává Prezidentskou medaili svobody
Bob Dylan dostává Prezidentskou medaili svobody | Foto: UPI/Kevin Dietsch

Satirický týdeník Le Canard Enchainé k tomu podotkl, že původně zamítnutá nominace může být způsobena Dylanovým postojem k válce ve Vietnamu a jeho kdysi oblíbenou marihuanou. Georgelin ovšem důvody neupřesnil, jen připomněl Dylanovu poněkud "kontroverzní" minulost.

Písničkář Dylan proslul v 60. letech jako ikona protiválečných a lidsko-právních hnutí. Písně jako The Times They Are a-Changin' a Like a Rolling Stones i další se staly synonymem protestů hned několika generací.

Dylan už získal ve své kariéře mnohé ceny, včetně nejvyššího civilního vyznamenání Spojených států amerických - Prezidentské medaile svobody, kterou dostal z rukou Baracka Obamy v květnu 2012. Získal i Pulitzerovu cenu. Na začátku června se stal také čestným členem Americké akademie umění a literatury.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 21 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

před 39 minutami

Kladivář Hájek se blýskl nejlepším českým výkonem od roku 2016

Kladivář Patrik Hájek předvedl na víkendovém mítinku v Kolíně nejlepší český výkon za poslední čtyři roky. Jednadvacetiletý vrhač Dukly Praha zvítězil na Memoriálu Josefa Hájka hodem dlouhým 72,02 metru. Aktuální český vicemistr si zlepšil osobní rekord téměř o pět metrů a zařadil se na desáté místo v historických domácích tabulkách. Dál hodil naposledy v roce 2016 někdejší bronzový medailista z mistrovství světa Lukáš Melich (75,97).

Dnes začne atletická sezona naplno velkolepým projektem českého svazu "Spolu na startu". Závodit se bude na 173 stadionech po celé zemi. V Kladně, Plzni a právě Kolíně budou na startu reprezentanti

Další zprávy