Konzervativní Češi mají jasno: Muž má domů nosit peníze, žena vařit a uklízet

ČTK ČTK
15. 3. 2016 18:34
Dvě třetiny lidí v Česku si myslí, že domácnost má finančně zajistit muž. Podle 85 procent dotázaných by se měl také postarat o běžné opravy. Dvě třetiny Čechů a Češek také míní, že vaření by mělo být na ženě. Polovina respondentů je pak přesvědčena o tom, že ženskou záležitostí je úklid. Mírně přibývá lidí, kteří by péči o rodinu rozdělili mezi oba partnery. Vyplývá to z únorového průzkumu o rolích mužů a žen, jehož výsledkyzveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V pohledu na role mužů a žen zůstává česká společnost konzervativní. Ženám stále přisuzuje hlavně starost o rodinu, mužům kariéru a vydělávání peněz. Potvrdil to výzkum, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Třetina lidí míní, že opravy v domácnosti by měl rozhodně provádět muž. Celkem běžnou údržbu mužům přisoudilo 85 procent dotázaných nad 15 let. Jen 14 procent Čechů a Češek si myslí, že by se o to měli partneři podělit. Podle téměř dvou třetin lidí by měl peníze domů nosit muž. Třetina si myslí, že by se o finanční zajištění měli starat muž i žena.

Vaření za ženskou záležitost považují dvě třetiny osob a uklízení polovina. Podle 13 procent dotázaných by pak úklid měla rozhodně obstarávat jen žena.

Víc než dvě pětiny lidí jsou přesvědčeny o tom, že ženy mají také nakupovat potraviny. Oba partnery by na nákup poslalo 55 procent respondentů. O děti by se oba rodiče měli starat podle 60 procent lidí. Jen každý stý dotázaný si myslí, že o děti má pečovat otec. Celkem 39 procent lidí nechává péči o potomky na matkách.

Devět z deseti odpovídajících míní, že oba partneři se mohou věnovat koníčkům. Podle 85 procent mohou pěstovat společenské kontakty, podle 83 procent se mohou dál vzdělávat a podle tří čtvrtin mohou být iniciativní v intimním životě. Starost o rodinný rozpočet svěřuje oběma 60 procent respondentů. Podle téměř čtvrtiny by rodinnou pokladnu měl ale spravovat muž.

Ženy jsou pro větší rovnost

Dvě pětiny lidí si myslí, že veřejné funkce má vykonávat muž. O ženách si to myslí desetina dotázaných. Tři z deseti míní, že o kariéru by měl usilovat muž. Ženám tuto možnost dávají čtyři procenta respondentů. Tři pětiny osob si pak myslí, že kariéru mohou dělat oba partneři.

Ženy jsou častěji přesvědčeny o tom, že by různé činnosti měli vykonávat oba partneři. Muži ženám častěji přenechávají nakupování, úklid, péči o děti i iniciativu v intimním životě. Sami si naopak přisuzují víc vzdělávání, koníčky a opravy v domácnosti. Rozdíl v názorech žen a mužů se neobjevil u finančního zajištění domácnosti a u starosti o rodinný rozpočet.

Proti poslednímu zkoumání v prosinci 2013 se podle CVVM mírně zvýšil podíl těch, kteří si myslí, že by doma měli vařit oba partneři. Ubylo těch, podle nichž má jídlo chystat žena. Podobné je to i u úklidu či u kariéry. Mírně poklesl podíl lidí, kteří ženám přisuzovali starost o rodinný rozpočet.

"V dlouhodobém pohledu pro většinu zkoumaných činností platí, že roste podíl těch, kdo soudí, že by se na nich měli stejnou měrou podílet oba partneři," uvedlo CVVM.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy