Komunismus nikdy neskončil! Dokážete utéct StB? láká hra

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
28. 5. 2015 16:26
Úniková hra Železná opona láká na nevšední zážitek z alternativní reality. Skupina hráčů se při něm bude muset během hodiny dostat z výslechové místnosti StB.
Železná opona
Železná opona | Foto: Železná opona

PrahaKomunismus v Československu nikdy neskončil! Tajná policie dál vládne tvrdou rukou a bezostyšně špehuje a zavírá lidi. Vy jakožto skupina protistátních živlů jste se ocitli v jedné z výslechových místností, odkud se musíte do 60 minut dostat. Takový zážitek chce hráčům zprostředkovat nová "escapová" hra Železná opona, na kterou její autoři shánějí 65 tisíc korun na crowdfundingovém portálu Startovač.cz.

Tvůrci hry se snaží navázat na úspěšný princip únikových her, které se v Česku poslední dobou rozmáhají. Princip takových her je přitom jednoduchý, menší skupina lidí je zavřena do místnosti, odkud se během jedné hodiny musí dostat a splnit několik logických úkolů a hlavolamů, které jim k úniku pomohou.

Každá z těchto her je vždy spojena s nějakým příběhem, hráči se tak v různých místnostech snaží dostat z vězení, ukrást kód Enigma nebo najít kámen mudrců v alchymistově místnosti. Tvůrci Železné opony sází hlavně na originální příběh z alternativní reality Československa, které nezažilo sametovou revoluci a vládnou zde stále komunisté.

Místo skautských vystřihovánek herní prvky

Za projektem stojí bývalý šéfredaktor herního časopisu SCORE Honza Vrobel, který se ho rozhodl realizovat s duem filmařů a kreativců Martinem Jůzou a Filipem Veselým.

"Uvnitř místnosti vás tak nečekají skautské vystřihovánky, ale technologické puzzly, jejichž řešení vás zaručeně ohromí. Zároveň pracujeme s tím, jak kvalitně vést vaši pozornost pomocí světel nebo zvuku tak, abyste se při hraní skvěle bavili a měli dlouho na co vzpomínat," popisují autoři

Foto: Iron Curtain / Železná opona

Kromě originálního tématu hry se rozhodli autoři oslovit přispěvatele také formou odměn. Za příspěvek na projekt tak lidé mohou získat propagandistický plakát s jaderným Leninem, dostanou se na seznam podezřelých osob StB a navždy se tak stanou součástí hry, nebo budou terčem Státní bezpečnosti na sociálních sítích.

S komunismem se lze vypořádat i s humorem

"Nechci moc prozrazovat, ale představte si to třeba tak, že vás bude nahánět po Facebooku a Twitteru agent Bureš, kontrolovat, zda dobře pracujete nebo s kým se stýkáte," popisuje Vrobel.

Autoři se snaží komunistickou estetiku a vyznění projektu využít především jako vtip. Sami to berou jako možnost, jak se vypořádat s vlastním národním traumatem. "Jsme lidmi generace, co důsledky socialismu stále cítí na vlastní kůži, ale chceme se s tím vyrovnat tím, že vytáhneme naše národní trauma na světlo a zesměšníme ho, zparodujeme, uděláme z něj atrakci. Myslíme, že je to způsob, jak se posunout dál," dodávají.

Video prezentující nový projekt escapové hry Železná opona. | Video: Youtube.com / Železná opona
 

Právě se děje

před 15 minutami

Čína kritizuje kroky Američanů kvůli Hongkongu, hrozí "protiútokem"

Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu setkají s tvrdými protiopatřeními. Kroky, které Washington oznámil minulý týden v reakci na čínským parlamentem podpořený bezpečnostní zákon o Hongkongu, v pondělí kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí.

"Jakákoliv prohlášení nebo kroky proti čínským zájmům se setkají s tvrdým protiútokem," uvedl mluvčí ministerstva. Zopakoval také, že žádná cizí země nemá právo zasahovat do záležitostí Hongkongu a pevninské Číny.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

před 52 minutami

Kladivář Hájek se blýskl nejlepším českým výkonem od roku 2016

Kladivář Patrik Hájek předvedl na víkendovém mítinku v Kolíně nejlepší český výkon za poslední čtyři roky. Jednadvacetiletý vrhač Dukly Praha zvítězil na Memoriálu Josefa Hájka hodem dlouhým 72,02 metru. Aktuální český vicemistr si zlepšil osobní rekord téměř o pět metrů a zařadil se na desáté místo v historických domácích tabulkách. Dál hodil naposledy v roce 2016 někdejší bronzový medailista z mistrovství světa Lukáš Melich (75,97).

Dnes začne atletická sezona naplno velkolepým projektem českého svazu "Spolu na startu". Závodit se bude na 173 stadionech po celé zemi. V Kladně, Plzni a právě Kolíně budou na startu reprezentanti

Další zprávy