Komunismus nikdy neskončil! Dokážete utéct StB? láká hra

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
28. 5. 2015 16:26
Úniková hra Železná opona láká na nevšední zážitek z alternativní reality. Skupina hráčů se při něm bude muset během hodiny dostat z výslechové místnosti StB.
Železná opona
Železná opona | Foto: Železná opona

PrahaKomunismus v Československu nikdy neskončil! Tajná policie dál vládne tvrdou rukou a bezostyšně špehuje a zavírá lidi. Vy jakožto skupina protistátních živlů jste se ocitli v jedné z výslechových místností, odkud se musíte do 60 minut dostat. Takový zážitek chce hráčům zprostředkovat nová "escapová" hra Železná opona, na kterou její autoři shánějí 65 tisíc korun na crowdfundingovém portálu Startovač.cz.

Tvůrci hry se snaží navázat na úspěšný princip únikových her, které se v Česku poslední dobou rozmáhají. Princip takových her je přitom jednoduchý, menší skupina lidí je zavřena do místnosti, odkud se během jedné hodiny musí dostat a splnit několik logických úkolů a hlavolamů, které jim k úniku pomohou.

Každá z těchto her je vždy spojena s nějakým příběhem, hráči se tak v různých místnostech snaží dostat z vězení, ukrást kód Enigma nebo najít kámen mudrců v alchymistově místnosti. Tvůrci Železné opony sází hlavně na originální příběh z alternativní reality Československa, které nezažilo sametovou revoluci a vládnou zde stále komunisté.

Místo skautských vystřihovánek herní prvky

Za projektem stojí bývalý šéfredaktor herního časopisu SCORE Honza Vrobel, který se ho rozhodl realizovat s duem filmařů a kreativců Martinem Jůzou a Filipem Veselým.

"Uvnitř místnosti vás tak nečekají skautské vystřihovánky, ale technologické puzzly, jejichž řešení vás zaručeně ohromí. Zároveň pracujeme s tím, jak kvalitně vést vaši pozornost pomocí světel nebo zvuku tak, abyste se při hraní skvěle bavili a měli dlouho na co vzpomínat," popisují autoři

Foto: Iron Curtain / Železná opona

Kromě originálního tématu hry se rozhodli autoři oslovit přispěvatele také formou odměn. Za příspěvek na projekt tak lidé mohou získat propagandistický plakát s jaderným Leninem, dostanou se na seznam podezřelých osob StB a navždy se tak stanou součástí hry, nebo budou terčem Státní bezpečnosti na sociálních sítích.

S komunismem se lze vypořádat i s humorem

"Nechci moc prozrazovat, ale představte si to třeba tak, že vás bude nahánět po Facebooku a Twitteru agent Bureš, kontrolovat, zda dobře pracujete nebo s kým se stýkáte," popisuje Vrobel.

Autoři se snaží komunistickou estetiku a vyznění projektu využít především jako vtip. Sami to berou jako možnost, jak se vypořádat s vlastním národním traumatem. "Jsme lidmi generace, co důsledky socialismu stále cítí na vlastní kůži, ale chceme se s tím vyrovnat tím, že vytáhneme naše národní trauma na světlo a zesměšníme ho, zparodujeme, uděláme z něj atrakci. Myslíme, že je to způsob, jak se posunout dál," dodávají.

Video prezentující nový projekt escapové hry Železná opona. | Video: Youtube.com / Železná opona
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy