Komentář: Konec legendy? Z Windows zmizí Malování, program přežil 32 let změn operačních systémů

David Kohout David Kohout
28. 7. 2017 17:22
Bill Gates už není nejbohatším člověkem na světě a Windows se po 32 letech rozhodl zrušit program Malování. Obě zprávy představují zlom v historii této společnosti, která bez nadsázky změnila svět. A obě zprávy toho mají společného více. Program Malování je součástí operačního programu Windows od prvního uvedení na trh. Nic na tom nezměnilo ani přecházení na různé operační systémy. Malování je tedy nedílnou součástí firmy jako její zakladatel. Nicméně odsunutí Billa z pozice nejbohatšího člověka nevyvolalo tolik negativních emocí jako možné ukončení programu, píše v komentáři David Kohout.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

V posledních dnech se internetem rozšířila zpráva, že se Microsoft rozhodl po 32 letech odstranit program Malování.

A nostalgici napříč generacemi i kontinenty najednou znejistili. Malování totiž nepředstavuje fenomén jedné generace, ale v tomto programu se až masochisticky vyžívali naši rodiče, polistopadová generace i ti, kteří přišli po nás.

Aplikace představuje jakési mezigenerační pojítko a vsaďte se, že v hospodě nenarazíte na nikoho, kdo by s ní neměl žádnou zkušenost, nebo by o ní aspoň neslyšel.

Přiznám se, že i naše generace se dokázala v programu vyřádit. Tehdy nás za jedním počítačem sedělo pět, jeden kreslil a čtyři radili. Bylo to období kreslených přestřelek a podivně neforemných, rozpláclých koček.

Nastal tedy čas smutku? Vždyť Malování je součástí povinné výbavy operačního systému již od verze 1.0, která byla představená v roce 1985.

Jen pro doplnění, když Bill Gates představoval operační systém Windows, na Pražském hradě seděl Gustav Husák, v Moskvě se k moci dostal Michail Gorbačov a vědci po dlouhém pátrání našli vrak Titanicu.

Je tedy na co vzpomínat. Operační systémy se střídaly, úspěšné nahrazovaly ty méně úspěšné, aby tu divokou éru ukončily dlaždice (Windows 10). Po celá bouřlivá desetiletí změn zde však bylo Malování, které představovalo jakousi pevnou skálu v rozbouřených internetových vlnách. Řadový uživatel si již tak nějak zvykl na to, že se doba mění, Malování však zůstává. Nebo ne? 

Hned zkraje je potřeba říci, že vedení Microsoftu se nakonec rozhodlo program neodstranit. Po nové aktualizaci systému, který přijde na podzim, se jen automaticky přesune do Windows Store, kde si jej bude moci kdokoliv stáhnout zdarma.

S Windows 10 Creators Update se ve Windows objevil nový grafický program Paint 3D. Jde o jakýsi hybrid ušitý na míru a pro potřeby řadových uživatelů. "Kromě nových funkcí pro tvorbu 3D uživatelé v nové verzi najdou řadu populárních funkcí z MS Paint jako například editaci fotek či tvorbu ve 2D a 3D aplikaci," uvedla manažerka komunikace Microsoftu Lenka Čábelová.

Microsoft s novou aktualizací připravil pro své uživatele další řadu novinek, která náruživým malířům umožní se zase o trochu více vyřádit.

Kromě Paint 3D, které klasické Malování obohatilo o tvorbu trojrozměrných objektů, Windows umožňuje v aplikaci Fotky otevřít libovolnou fotku nebo video, kliknout na ikonu Kreslit a pomocí nástrojů na kreslení připsat rukou nebo myší poznámky. Z tohoto úhlu pohledu se tak možnosti rozšiřují.

Nicméně povyk, který se okolo situace s Malováním objevil, ukazuje, že tento program již nelze tak jednoduše vzít a odsunout na vedlejší kolej. Zvláště za situace, kdy v něm vznikala řada tradičních internetových memů, které mají na sociálních sítích několik desítek tisíc odběratelů.

Negativní reakce proto na sebe dlouho nenechaly čekat. Jedním z prvních autorů, který situaci okomentoval, byl Jim’ll Paint It, tvůrce kreslených obrázků. "Je to pro fanoušky jistě smutný den, ale práce Jim’ll Paint It bude pokračovat tak jako obvykle. Používám virtuální verzi systému XP a budu pokračovat tak dlouho, dokud nám to technologie umožní," sdělil na svých facebookových stránkách autor.

Video: YouTube

Pro české fanoušky stojí za připomenutí, že z Malování vzešly i některé vůbec první obrázky Opráski sčeskí historje, které pravidelně sleduje 84 tisíc uživatelů Facebooku.

Autoři však již tento program nepoužívají a kreslené satirické komiksy vznikají v jiných programech. "Je mi celkem jedno, v čem ten skript vznikne. Já nějakou dobu používám grafické editory, které umí pracovat ve vrstvách, a jde z nich vyrazit tiskové výstupy," okomentoval situaci vedoucí Historickího ústafu Opráski sčeskí historje.

Bez Malování se autoři obejdou. Většina z nich pracuje v programu Clip Studio Paint.

I přesto Malování dosud neodzvonilo a zdá se, že jen tak neodzvoní. Jen místo nevkusných koček a vojáčků s těly jako párátka na sociální sítě brzy připlují hejna kýčovitých 3D ryb společně s mluvícími zvířaty stejně neforemnými a nevkusnými, jako byly naše přejeté kočky.

Generace se nemění, touha po malování zůstává - byť se přesunula do vyšší dimenze.

Podívejte se: Na dějiny mám jediný správný pohled, kreslím je pro divné lidi, říká autor Oprásků sčeskí historje.

Hlavním cílem našeho ústavu je zlepšení pověsti Zmikunda Lucembruskýho, říká autor Oprásků Jaz. Dodává, že historici jeho komiks vítají, jsou údajně rádi, že se o jejich oboru vůbec mluví. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 43 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 55 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy