Hitler i Stalin na kolenou. Češka proměnila diktátory v koně

Česká umělkyně pracuje na sochařské instalaci pouťového kolotoče, na odvážný projekt vybírá 100 tisíc korun.
Video: YouTube

Praha – Absolventka pražské Akademie výtvarných umění Barbora Bálková představila v trutnovské galerii UFFO svou instalaci soch diktátorů, kterou chce upozornit na nesvobodu a zneužívání moci.

Umělecký projekt má v plánu rozšířit o pohyblivý pouťový kolotoč, na který by instalovala figury diktátorů namísto klasických houpacích koní. K tomu jí ale chybí dostatečné finanční prostředky ve výši 100 tisíc korun, které se tak snaží sehnat na crowdfundingovém portále HitHit.

"Instalací kolotoče bych chtěla připomínat stále aktuální hrozbu vzniku nových diktatur, i když by byly v jiné podobě ušité současné době na míru. Rovněž bych chtěla připomenout, že pohrobci starých drsných diktatur jsou stále ještě při plné síle, jako například v Severní Koreji,“ vysvětluje autorka. Na projekt zatím přispělo jen pět lidí, a to částkou 2500 korun.

Hyperrealistické sochy Adolfa Hitlera, Kim Čong-una, Mao Ce-tunga a Josifa Stalina by po dosažení cílové částky měly být instalovány na otočnou plošinu simulující dětský pouťový kolotoč, na kterém by byly doplněné závodní dráhy znázorňující zacyklenost diktatur.

Finální podobu Kolotoče diktátorů, jak se také celý projekt jmenuje, budou moci zájemci vidět v galerijních prostorách, a dokonce si na figury sáhnout nebo se na ně posadit. Každý diktátor ve své typické uniformě s jezdeckými prvky uzdy a třmeny je totiž schopen unést váhu dospělého člověka.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy