Kluci dojeli Škodou 120 L z Jihlavy do Asie. Cíl je Japonsko

Foto: Z Jihlavy až do Hirošimy Škodou 120 L. Nevěříte?
Na polsko-litevských hranicích to byla ještě pohoda.
Litevští studenti se diví, že vepředu není v autě motor, nýbrž zásoby.
Petrohradští skauti hodinu vymalovávali obrázek na pamětní papírovou roli českých skautů.
Návštěva Moskvy s moskevskými skauty. Cesta k mausoleu nemohla chybět.
Foto: Karel Pešek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
1. 7. 2015 13:37
Čeští skauti Aleš Cahlík a Jakub Pejcal dokázali odepsaným vozem projet Evropou až do Asie a pokračují dále na východ.

Praha - Čeští skauti Aleš Cahlík (23) a Jakub Pejcal (26) jedou Škodou 120 L do Japonska na Jamboree, celosvětové setkání skautů. Vyrazili v polovině června, poslední červnový den na svých facebookových stránkách hlásili, že vstoupili do Asie.

"Není to ona pověstná Ásije? ASI JE!" objevilo se 30. června na facebookovém profilu akce Japonsko škodovkou. Informace byla doplněna fotkami z cest, včetně mezníku vyznačujícího začátek asijského kontinentu.

Než dorazili k tomuto zlomovému bodu, projeli Aleš a Kuba Česko, Polsko, Pobaltí a evropskou část Ruska. Nikam nespěchají, na cestě se potkávají se skauty jednotlivých zemí. 

Absolvovali třeba schůzku s litevskými skauty, prohlídku Petrohradu včetně proslulého Zimního paláce, pravoslavní moskevští skauti je zase vzali na panychidu za ruské vojáky padlé při obraně Moskvy za druhé světové války či na večerní dvacetikilometrový výšlap do kláštera.

Během své cesty propagují český skauting a české výrobky. Kromě toho, že jedou Škodou 120 L, tak mimo jiné fotí i na stařičkou flexaretu. Vezou s sebou také padesátimetrovou roli papíru, kam jim píšou vzkazy skauti z celého světa.

Aleš Cahlík a Jakub Pejcal za sebou mají tisíce kilometrů a nespočet oprav, na silách je to prý malinko poznat, ale na odhodlání a dobré náladě rozhodně ne.

"Ano! Volga, Volga! Širá řeka, rovný kraj," zadeklamovali si po cimrmanovsku, když navštívili Nižnij Novgorod a kochali se vyhlídkou na veletok Volha.

Smutek na ně ale přece jen dolehl. Právě totiž začínají prázdniny a jejich kamarádi ze skautu vyrážejí na pravidelné tábory, které oni také nikdy nepromeškali.

"Doma vrcholí přípravy na skautské tábory a my smutníme, že se jich nemůžeme letos zúčastnit. Snažíme se si táborovou atmosféru připomenout všude, kde to jenom trochu jde. Nabídku na návštěvu tábora kazaňských skautů logicky nešlo odmítnout," líčí Aleš a Jakub a přikládají fotky divočiny s děravými a bahnitými cestami, kudy za skauty z Kazaně projížděli.

Svůj příjezd do Japonska na Jamboree vidí stále reálně a uklidňují se heslem "Když jsi připraven, není žádná cesta dlouhá."

 

Právě se děje

před 44 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy