Kluci dojeli Škodou 120 L z Jihlavy do Asie. Cíl je Japonsko

Foto: Karel Pešek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
1. 7. 2015 13:37
Čeští skauti Aleš Cahlík a Jakub Pejcal dokázali odepsaným vozem projet Evropou až do Asie a pokračují dále na východ.

Praha - Čeští skauti Aleš Cahlík (23) a Jakub Pejcal (26) jedou Škodou 120 L do Japonska na Jamboree, celosvětové setkání skautů. Vyrazili v polovině června, poslední červnový den na svých facebookových stránkách hlásili, že vstoupili do Asie.

"Není to ona pověstná Ásije? ASI JE!" objevilo se 30. června na facebookovém profilu akce Japonsko škodovkou. Informace byla doplněna fotkami z cest, včetně mezníku vyznačujícího začátek asijského kontinentu.

Než dorazili k tomuto zlomovému bodu, projeli Aleš a Kuba Česko, Polsko, Pobaltí a evropskou část Ruska. Nikam nespěchají, na cestě se potkávají se skauty jednotlivých zemí. 

Absolvovali třeba schůzku s litevskými skauty, prohlídku Petrohradu včetně proslulého Zimního paláce, pravoslavní moskevští skauti je zase vzali na panychidu za ruské vojáky padlé při obraně Moskvy za druhé světové války či na večerní dvacetikilometrový výšlap do kláštera.

Během své cesty propagují český skauting a české výrobky. Kromě toho, že jedou Škodou 120 L, tak mimo jiné fotí i na stařičkou flexaretu. Vezou s sebou také padesátimetrovou roli papíru, kam jim píšou vzkazy skauti z celého světa.

Aleš Cahlík a Jakub Pejcal za sebou mají tisíce kilometrů a nespočet oprav, na silách je to prý malinko poznat, ale na odhodlání a dobré náladě rozhodně ne.

"Ano! Volga, Volga! Širá řeka, rovný kraj," zadeklamovali si po cimrmanovsku, když navštívili Nižnij Novgorod a kochali se vyhlídkou na veletok Volha.

Smutek na ně ale přece jen dolehl. Právě totiž začínají prázdniny a jejich kamarádi ze skautu vyrážejí na pravidelné tábory, které oni také nikdy nepromeškali.

"Doma vrcholí přípravy na skautské tábory a my smutníme, že se jich nemůžeme letos zúčastnit. Snažíme se si táborovou atmosféru připomenout všude, kde to jenom trochu jde. Nabídku na návštěvu tábora kazaňských skautů logicky nešlo odmítnout," líčí Aleš a Jakub a přikládají fotky divočiny s děravými a bahnitými cestami, kudy za skauty z Kazaně projížděli.

Svůj příjezd do Japonska na Jamboree vidí stále reálně a uklidňují se heslem "Když jsi připraven, není žádná cesta dlouhá."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy