Kluci dojeli Škodou 120 L z Jihlavy do Asie. Cíl je Japonsko

Foto: Z Jihlavy až do Hirošimy Škodou 120 L. Nevěříte?
Na polsko-litevských hranicích to byla ještě pohoda.
Litevští studenti se diví, že vepředu není v autě motor, nýbrž zásoby.
Petrohradští skauti hodinu vymalovávali obrázek na pamětní papírovou roli českých skautů.
Návštěva Moskvy s moskevskými skauty. Cesta k mausoleu nemohla chybět.
Foto: Karel Pešek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
1. 7. 2015 13:37
Čeští skauti Aleš Cahlík a Jakub Pejcal dokázali odepsaným vozem projet Evropou až do Asie a pokračují dále na východ.

Praha - Čeští skauti Aleš Cahlík (23) a Jakub Pejcal (26) jedou Škodou 120 L do Japonska na Jamboree, celosvětové setkání skautů. Vyrazili v polovině června, poslední červnový den na svých facebookových stránkách hlásili, že vstoupili do Asie.

"Není to ona pověstná Ásije? ASI JE!" objevilo se 30. června na facebookovém profilu akce Japonsko škodovkou. Informace byla doplněna fotkami z cest, včetně mezníku vyznačujícího začátek asijského kontinentu.

Než dorazili k tomuto zlomovému bodu, projeli Aleš a Kuba Česko, Polsko, Pobaltí a evropskou část Ruska. Nikam nespěchají, na cestě se potkávají se skauty jednotlivých zemí. 

Absolvovali třeba schůzku s litevskými skauty, prohlídku Petrohradu včetně proslulého Zimního paláce, pravoslavní moskevští skauti je zase vzali na panychidu za ruské vojáky padlé při obraně Moskvy za druhé světové války či na večerní dvacetikilometrový výšlap do kláštera.

Během své cesty propagují český skauting a české výrobky. Kromě toho, že jedou Škodou 120 L, tak mimo jiné fotí i na stařičkou flexaretu. Vezou s sebou také padesátimetrovou roli papíru, kam jim píšou vzkazy skauti z celého světa.

Aleš Cahlík a Jakub Pejcal za sebou mají tisíce kilometrů a nespočet oprav, na silách je to prý malinko poznat, ale na odhodlání a dobré náladě rozhodně ne.

"Ano! Volga, Volga! Širá řeka, rovný kraj," zadeklamovali si po cimrmanovsku, když navštívili Nižnij Novgorod a kochali se vyhlídkou na veletok Volha.

Smutek na ně ale přece jen dolehl. Právě totiž začínají prázdniny a jejich kamarádi ze skautu vyrážejí na pravidelné tábory, které oni také nikdy nepromeškali.

"Doma vrcholí přípravy na skautské tábory a my smutníme, že se jich nemůžeme letos zúčastnit. Snažíme se si táborovou atmosféru připomenout všude, kde to jenom trochu jde. Nabídku na návštěvu tábora kazaňských skautů logicky nešlo odmítnout," líčí Aleš a Jakub a přikládají fotky divočiny s děravými a bahnitými cestami, kudy za skauty z Kazaně projížděli.

Svůj příjezd do Japonska na Jamboree vidí stále reálně a uklidňují se heslem "Když jsi připraven, není žádná cesta dlouhá."

 

Právě se děje

před 24 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy