Kluci dojeli Škodou 120 L z Jihlavy do Asie. Cíl je Japonsko

Foto: Z Jihlavy až do Hirošimy Škodou 120 L. Nevěříte?
Na polsko-litevských hranicích to byla ještě pohoda.
Litevští studenti se diví, že vepředu není v autě motor, nýbrž zásoby.
Petrohradští skauti hodinu vymalovávali obrázek na pamětní papírovou roli českých skautů.
Návštěva Moskvy s moskevskými skauty. Cesta k mausoleu nemohla chybět.
Foto: Karel Pešek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
1. 7. 2015 13:37
Čeští skauti Aleš Cahlík a Jakub Pejcal dokázali odepsaným vozem projet Evropou až do Asie a pokračují dále na východ.

Praha - Čeští skauti Aleš Cahlík (23) a Jakub Pejcal (26) jedou Škodou 120 L do Japonska na Jamboree, celosvětové setkání skautů. Vyrazili v polovině června, poslední červnový den na svých facebookových stránkách hlásili, že vstoupili do Asie.

"Není to ona pověstná Ásije? ASI JE!" objevilo se 30. června na facebookovém profilu akce Japonsko škodovkou. Informace byla doplněna fotkami z cest, včetně mezníku vyznačujícího začátek asijského kontinentu.

Než dorazili k tomuto zlomovému bodu, projeli Aleš a Kuba Česko, Polsko, Pobaltí a evropskou část Ruska. Nikam nespěchají, na cestě se potkávají se skauty jednotlivých zemí. 

Absolvovali třeba schůzku s litevskými skauty, prohlídku Petrohradu včetně proslulého Zimního paláce, pravoslavní moskevští skauti je zase vzali na panychidu za ruské vojáky padlé při obraně Moskvy za druhé světové války či na večerní dvacetikilometrový výšlap do kláštera.

Během své cesty propagují český skauting a české výrobky. Kromě toho, že jedou Škodou 120 L, tak mimo jiné fotí i na stařičkou flexaretu. Vezou s sebou také padesátimetrovou roli papíru, kam jim píšou vzkazy skauti z celého světa.

Aleš Cahlík a Jakub Pejcal za sebou mají tisíce kilometrů a nespočet oprav, na silách je to prý malinko poznat, ale na odhodlání a dobré náladě rozhodně ne.

"Ano! Volga, Volga! Širá řeka, rovný kraj," zadeklamovali si po cimrmanovsku, když navštívili Nižnij Novgorod a kochali se vyhlídkou na veletok Volha.

Smutek na ně ale přece jen dolehl. Právě totiž začínají prázdniny a jejich kamarádi ze skautu vyrážejí na pravidelné tábory, které oni také nikdy nepromeškali.

"Doma vrcholí přípravy na skautské tábory a my smutníme, že se jich nemůžeme letos zúčastnit. Snažíme se si táborovou atmosféru připomenout všude, kde to jenom trochu jde. Nabídku na návštěvu tábora kazaňských skautů logicky nešlo odmítnout," líčí Aleš a Jakub a přikládají fotky divočiny s děravými a bahnitými cestami, kudy za skauty z Kazaně projížděli.

Svůj příjezd do Japonska na Jamboree vidí stále reálně a uklidňují se heslem "Když jsi připraven, není žádná cesta dlouhá."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy