Jak se stát králem konverzace? Ptejte se, ale nebuďte moc zvídaví, radí vědci z Harvardu

Magazín Magazín
23. 6. 2017 8:58
Lidé, kteří pokládají navazující otázky, jsou během konverzace nejsympatičtější. Sérií výzkumů to zjistila doktorandka Karen Huangová se svým týmem z Harvardovy obchodní školy. Analyzovali více než 300 rozhovorů a cestou k dobré konverzaci je podle nich snaha vyvážit odpovědi a otázky tak, aby člověk nebyl příliš zvídavý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Návod na zvládnutí konverzace je podle harvardských výzkumníků vlastně jednoduchý: dost se ptejte a pokládejte dotazy, které navazují na předchozí hovor.

Doktorandka Karen Huangová se se svým týmem z Harvardské obchodní školy věnovala sérii výzkumů lidské interakce. Analýzou zhruba 300 rozhovorů zjišťovali, co při konverzaci nejvíce zabírá.

Během první studie spolu měli dva náhodně vybraní lidé hovořit patnáct minut v online konverzaci. Dostali úkol: ptejte se buď hodně (položte alespoň devět otázek), nebo málo (nejvíce čtyři). Účastníci měli následně popsat, jak jim byl jejich protějšek sympatický. Nejlépe dopadli lidé, kteří se ptali více. Zvláště jedinci, kteří pokládali doplňující otázky.

Rovnováha mezi ptaním a odpovídáním

V druhé studii spolu opět hovořili dva účastníci, nedostali však přesné instrukce. Měli se pouze ptát buď hodně, nebo málo. Přepis jejich rozhovoru pak dostal do ruky někdo jiný a měl určit, kdo z těch dvou je mu sympatičtější.

Výsledek? V tomto případě byli oceněni lidé, kteří spíš na otázky odpovídali, než je kladli. "Předpokládali jsme to. Lidé, kteří více odpovídají, o sobě sdělí daleko více informací, například o svých myšlenkách a nápadech. Vypadají zajímavější," řekla Huangová serveru The Huffington Post.

Podle ní je tedy klíčem k perfektní konverzaci udržet rovnováhu mezi ptaním a odpovídáním. Důležité je nebýt až příliš zvědavý. Výzkumníci totiž také analyzovali množství odpovědí a otázek z již dříve zveřejněného průzkumu o 110 lidech, kteří se účastnili takzvaného speed-datingu, tedy rychlého rande. Na základě těchto rozhovorů zjistili, že lidé, kteří pokládali navazující dotazy, měli větší šanci na druhé rande.

Důležitost doptávání zdůrazňuje i americká spisovatelka a expertka na komunikaci Debra Fineová, autorka knihy Umění lehké konverzace. "Navazující otázky jsou klíčem pro dobrý rozhovor, protože bez nich je konverzace jenom skákání z tématu na téma. Když je člověk nevyužívá, nemůže se v rozhovoru dostat do hloubky," sdělila Fineová pro The Huffington Post.

Podívejte se: Lidská paměť si lépe pamatuje příběhy než seznamy, jde o to, vytvořit si legendu, říká trenérka paměti Lenka Šnajdrová. 

Lidská paměť si lépe pamatuje příběhy než seznamy, jde o to, vytvořit si legendu, říká trenérka paměti Lenka Šnajdrová. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy