Jak se stát králem konverzace? Ptejte se, ale nebuďte moc zvídaví, radí vědci z Harvardu

Magazín Magazín
23. 6. 2017 8:58
Lidé, kteří pokládají navazující otázky, jsou během konverzace nejsympatičtější. Sérií výzkumů to zjistila doktorandka Karen Huangová se svým týmem z Harvardovy obchodní školy. Analyzovali více než 300 rozhovorů a cestou k dobré konverzaci je podle nich snaha vyvážit odpovědi a otázky tak, aby člověk nebyl příliš zvídavý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Návod na zvládnutí konverzace je podle harvardských výzkumníků vlastně jednoduchý: dost se ptejte a pokládejte dotazy, které navazují na předchozí hovor.

Doktorandka Karen Huangová se se svým týmem z Harvardské obchodní školy věnovala sérii výzkumů lidské interakce. Analýzou zhruba 300 rozhovorů zjišťovali, co při konverzaci nejvíce zabírá.

Během první studie spolu měli dva náhodně vybraní lidé hovořit patnáct minut v online konverzaci. Dostali úkol: ptejte se buď hodně (položte alespoň devět otázek), nebo málo (nejvíce čtyři). Účastníci měli následně popsat, jak jim byl jejich protějšek sympatický. Nejlépe dopadli lidé, kteří se ptali více. Zvláště jedinci, kteří pokládali doplňující otázky.

Rovnováha mezi ptaním a odpovídáním

V druhé studii spolu opět hovořili dva účastníci, nedostali však přesné instrukce. Měli se pouze ptát buď hodně, nebo málo. Přepis jejich rozhovoru pak dostal do ruky někdo jiný a měl určit, kdo z těch dvou je mu sympatičtější.

Výsledek? V tomto případě byli oceněni lidé, kteří spíš na otázky odpovídali, než je kladli. "Předpokládali jsme to. Lidé, kteří více odpovídají, o sobě sdělí daleko více informací, například o svých myšlenkách a nápadech. Vypadají zajímavější," řekla Huangová serveru The Huffington Post.

Podle ní je tedy klíčem k perfektní konverzaci udržet rovnováhu mezi ptaním a odpovídáním. Důležité je nebýt až příliš zvědavý. Výzkumníci totiž také analyzovali množství odpovědí a otázek z již dříve zveřejněného průzkumu o 110 lidech, kteří se účastnili takzvaného speed-datingu, tedy rychlého rande. Na základě těchto rozhovorů zjistili, že lidé, kteří pokládali navazující dotazy, měli větší šanci na druhé rande.

Důležitost doptávání zdůrazňuje i americká spisovatelka a expertka na komunikaci Debra Fineová, autorka knihy Umění lehké konverzace. "Navazující otázky jsou klíčem pro dobrý rozhovor, protože bez nich je konverzace jenom skákání z tématu na téma. Když je člověk nevyužívá, nemůže se v rozhovoru dostat do hloubky," sdělila Fineová pro The Huffington Post.

Podívejte se: Lidská paměť si lépe pamatuje příběhy než seznamy, jde o to, vytvořit si legendu, říká trenérka paměti Lenka Šnajdrová. 

Lidská paměť si lépe pamatuje příběhy než seznamy, jde o to, vytvořit si legendu, říká trenérka paměti Lenka Šnajdrová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Další zprávy