Napadení Spaceym mě psychicky poznamenalo, tvrdí oběť. Herec obvinění odmítá

ČTK ČTK
17. 10. 2022 21:09
Americký herec Kevin Spacey v pondělí před soudem odmítl tvrzení, podle kterých se v roce 1986 snažil svést nezletilého muže. Označil je za nepravdivá, uvedla agentura AP. Údajná oběť hercova napadení, tehdy čtrnáctiletý Anthony Rapp, podal na Spaceyho žalobu a domáhal se odškodnění ve výši 40 milionů dolarů, tedy zhruba 998 milionů korun.
Herec Kevin Spacey před soudem na ostrově Nantucket - leden 2019
Herec Kevin Spacey před soudem na ostrově Nantucket - leden 2019 | Foto: Reuters

Rapp vypověděl, že ho Spacey, kterému bylo tehdy 26 let, částečně zalehl, když Rapp ležel v hercově posteli a díval se na televizi. Rappovi se podařilo vysmeknout se a ze Spaceyho bytu odešel. Podle jeho svědectví byl Spacey oblečený, nepokusil se ho políbit, nesvlékl ho a nepronášel ani sexuální narážky. Herec se ho ve dveřích zeptal, zda nechce odchod ještě přehodnotit.

Rapp, který byl tehdy na začátku své herecké kariéry v divadlech na Broadwayi, uvedl, že ho zkušenost negativně poznamenala. Spacey byl zřejmě při činu opilý.

"Není to pravda," řekl o Rappových tvrzení před soudem Spacey. Hercova obhajoba už dříve uvedla, že Rappova tvrzení nejsou podložená.

Spacey také dodal, že o tom, co se stalo, nikdy veřejně nepromluvil a nemluvil ani o své sexuální orientaci kvůli komplikované rodinné situaci. Uvedl, že jeho otec byl neonacista a zastánce teorií o nadřazenosti bílé rasy.

Na začátku pondělního stání federální soudce Lewis Kaplan odmítl žalobu podanou Rappovými právníky na úmyslné způsobení duševní újmy. Podle soudce měla tato žaloba mnoho shodných prvků s žalobou za napadaní, kterou advokáti rovněž podali.

Rapp zažaloval Spaceyho v listopadu roku 2020 a žádal po něm odškodnění 40 milionů dolarů za napadení a způsobení duševní újmy. Jeho tvrzení spolu se svědectvím řady jiných mužů o údajném sexuálním napadení se výrazně promítlo do Spaceyho kariéry.

Herec, kterého proslavily filmy jako Sedm nebo Americká krása, například přišel o roli v seriálu Dům z karet. Tvrzení se objevila v roce 2017, kdy vrcholila kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo.

Spacey čelí kvůli obžalobě za sexuální trestné činy soudu v Londýně. V Británii mu za sexuální napadení hrozí šestiměsíční odnětí svobody nebo pokuta až v neomezené výši. Za donucení k pohlavnímu styku bez souhlasu pak až doživotní odnětí svobody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy