reklama
 
 

Kanada sečetla žraloky. Chrání je proti vyhubení

14. 8. 2007 9:23
V kanadských vodách jich žije 190 tisíc. GRAFIKA

Ottawa - Maso ze žraloka, nabízené v restauracích i obchodech, není v Kanadě ničím výjimečným. V okolních vodách jich podle posledního sčítání žije 190 tisíc. Zatím.

Kanadské úřady se však obávají, že by některé druhy mohly časem vymizet. Proto se rozhodly sesbírat dostupná data a sestavit historicky první kanadský soupis žraločí populace.

Kanada lov reguluje

To, k čemu se Kanaďané odhodlali, příliš nepřekvapí. Každým rokem se ve světě uloví na sedmdesát milionů žraloků.

V důsledku toho poklesly početní stavy některých druhů, jako je žralok liščí, žralok mako či žralok modravý v uplynulých padesáti letech o více než osmdesát procent.

Samotná Kanada pak patří mezi země, které věnují ochraně žraločí populace vůbec největší pozornost.

Chytání žraloků sice Ottawa důsledně hlídá, i přesto se zde však najdou kritici žádající další omezení lovu. Podle přírodovědců jsou ale stanovené kvóty optimální.

Aby se žralok nestal treskou

Projekt sčítání kanadských žraloků trval šest týdnů a skončil v polovině července. Odchycené samice odborníci označili. Vědci tak mohou sledovat, jak bude jejich život vypadat během příštího půlroku.

"Celkem jsme odchytili tisícovku žraloků, konečný odhad však mluví o 190 tisících žraloků ve vodách Atlantiku," potvrdil profesor Steven Campana z Oceánografického institutu v Bedfordu.

Nejohroženějším mořským tvorem současnosti tak v Kanadě zůstává treska.

"Nechceme, aby žraloky potkal stejný osud jako tresky. Právě proto jsme se poprvé rozhodli žraločí populaci v kanadských vodách spočítat," objasnil Campana důvody výzkumu.

Evropský žralok v ohrožení

Žraloci jsou klíčoví pro udržení ekologické rovnováhy v oceánech.

Vůbec největší nebezpečí jim hrozí v Asii. Právě tam se žralok nejvíce loví a konzumuje. Hned po Asii však ve světovém srovnání následuje Evropa.

Organizace Shark Alliance ve své nedávné zprávě uvedla, že evropský žralok se v současné době nejvíce loví pro své maso, ploutve a olej. Kromě toho se často stává nechtěnou kořistí v rybářských sítích.

V polovině devadesátých let patřila mezi největší lovce žraloků Francie. V současné době ji ale předběhlo Španělsko, které bylo v roce 2004 zodpovědné za výlov 45 procent všech ulovených žraloků v EU.

V celosvětovém měřítku patří Španělům na pomyslném žebříčku největších lovců těchto tvorů čtvrté místo za Indonésií, Tchaj-wanem a Indií.

autor: lem, Reuters | 14. 8. 2007 9:23

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama