K objevení kouzla Lisabonu nemusíte být Vasco da Gama

Adam Pešek
23. 7. 2011 16:00
Po zdolání alespoň sedmi lisabonských pahorků jeho kouzlo určitě objevíte
pohled na podvečerní Lisabon
pohled na podvečerní Lisabon | Foto: Isifa/Thinkstock

Podle legendy stojí Lisabon na sedmi pahorcích, ve skutečnosti jich je však v nejzápadnější evropské metropoli  mnohem více. Procházky za připomínkami dob, kdy bylo Portugalsko mořeplaveckou velmocí, se tak méně zdatným můžou zdát lehce náročnější, nicméně i různé způsoby zdolávání pověstných pahorků snad každému turistovi utkví v paměti. Výrazná dominanta hlavnímu městu Portugalska sice chybí, ale jeho kouzlo skládají dohromady jednotlivé střípky jako barevné kachlíčkované fasády lehce zašlých domů, svérázné jižanské charisma nebo třeba i posunutý denní rytmus.

Úchvatný výhled na celý Lisabon nabízí zřícenina hradu svatého Jiří. Uvidíte z něj mimo jiné dva význačné mosty přes záliv řeky Tejo. Monumentální most 25. dubna se vzhledem podobá slavnějšímu sanfranciskému Golden Gate Bridge, oslavy pětistého výročí významné objevitelské cesty zase daly jméno novému velkolepému mostu Vasco da Gama. Ten dokonce s úctyhodnými sedmnácti kilometry vévodí evropským tabulkám.

Památník objevitelů v Lisabonu
Památník objevitelů v Lisabonu | Foto: Isifa/Thinkstock

V prudkém svahu pod kdysi královským hradem se rozprostírá kouzelná středověká čtvrť Alfama. V romanticky úzkých uličkách se na jednu stranu můžete poměrně snadno ztratit, ovšem stejně tak třeba i nechtěně narazíte na řadu malebných zákoutí. Jako cíl byste si mohli vytyčit renesanční chrám São Vicente de Fora nebo působivý pantheon svaté Engrácie, jež se stal posledním místem odpočinku významných osobností portugalských dějin. Každé úterý a středu pak prostory mezi zmíněnými budovami ožívají bleším trhem zvaným Feira da Ladra.

opevněná Belémská věž byla postavena v manuelském stylu, Lisabon
opevněná Belémská věž byla postavena v manuelském stylu, Lisabon | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejznámější památky ve svých ulicích soustřeďuje přístavní čtvrť Belém. Opevněná Belémská věž z počátku šestnáctého století má i přes původní obrannou funkci zajímavé architektonické řešení a vyniká především její bohaté zdobení. Doby zámořských plaveb připomíná megalomanská stavba Památníku objevitelů, v prostorách Jeronýmského opatství pak naleznete Muzeum námořnictví. Samotný klášter svatého Jeronýma schraňuje sarkofág objevitele Vasco da Gamy a zbytek poměrně rozlehlého areálu je prvotřídní ukázkou lodními prvky se vyznačujícího manuelismu.

Naopak moderní architektura se ukazuje v areálu Parku národů, jenž vznikl při příležitosti světové výstavy World Expo, a v jedné z jeho futuristických budov se nachází největší evropské oceanárium. Jeho prohlídka nabízí pohled na zhruba osm tisíc živočichů a rostlin, přičemž nejzajímavější asi bude centrální nádrž se žraloky, rejnoky a řadou dalších zástupců vodní říše.

domy s kachlíčkovanou fasádou a balkóny jsou pro Lisabon typické
domy s kachlíčkovanou fasádou a balkóny jsou pro Lisabon typické | Foto: Isifa/Thinkstock

V kontrastu s děním uvnitř je téměř pohádková budova arény býčích zápasů Campo Pequeno, poměrně divokou historii má za sebou nádherná katedrála Santa Maria Maior de Lisboa a podobně jako brazilské Rio de Janeiro i Lisabon má svou velkolepou sochu Ježíše Krista s otevřenou náručí. A výčet památek a zajímavostí by mohl ještě dlouho pokračovat.

Příjemná na Lisabonu je i existence přímého leteckého spojení s Prahou. Zpáteční letenky seženete už za něco málo přes sedm tisíc korun, nabídka dovolených cestovních kanceláří pak začíná kolem deseti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy