Portugalsko má pláže, památky i bohatou historii

Adam Pešek
6. 6. 2011 9:30
Zdánlivě nenápadné Portugalsko má krásné bílé pláže i historické památky
Portugalsko
Portugalsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejzápadnější evropská země Portugalsko na první pohled ničím zvláštním nevyniká, přesto je jeho nepříliš rozlehlé území velmi rozmanité a na své si přijdou milovníci poklidné plážové dovolené, i obdivovatelé přírody, či historických památek. Pro Čechy sice země není typickou letní destinací, nicméně ročně ji navštíví kolem 13 milionů turistů a cestovní ruch je pro portugalce důležitým zdrojem příjmů.

Podobu dovolené podstatně ovlivní výběr místa. Turisticky nejvytíženější jih láká svými plážemi s bílým pískem, které jsou plné mušlí a lemují je palmy. Nejoblíbenějšímu regionu Algarve počtem návštěvníků kralují letoviska Fara s četnými historickými památkami a v každou denní dobu žijící Lagos. 


Střed a sever země pak už nenabízí natolik světoznámé pláže, podstatně ale přibývá památek, za všechny zmiňme například Óbidos se středověkými hradbami nebo klášterem proslulou Batalhu.

Ta nejstarší a nejpamátnější města se nachází na severu země. Historická Braga se pyšní poutním místem Bom Jesus de Monte, střed kolébky portugalského národa Guimarães dokonce patří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Portugalsko - Douro Valley
Portugalsko - Douro Valley | Foto: Isifa/Thinkstock

Tam náleží i centrum druhého největšího města, domova proslulého portského vína a romantickými uličkami plného Porta. V počtu návštěvníků ale vede Lisabon. Se sedmi miliony ročně je hlavní město druhým turisticky nejatraktivnějším místem v Evropě vůbec, hned po španělské Barceloně.

Portugalsko - Lisabon
Portugalsko - Lisabon | Foto: Isifa/Thinkstock

Lisabon stejně jako Porto okouzlí svými uličkami, bujarým nočním životem i fantastickou atmosférou. Pokud ho hodláte navštívit, neměli by jste minout slavný Památník objevitelů připomínající éru portugalských mořeplavců, jedno z největších a nejkrásnějších náměstí Praça do Comércio, monumentální klášter svatého Jeronýma nebo nedalekou opevněnou Belémskou věž.

Portugalsko - Madeira
Portugalsko - Madeira | Foto: Isifa/Thinkstock

Příjemným zjištěním pro mnohé bude, že ceny v Portugalsku se od těch českých příliš neliší. Co se týče potravin, výrazně dráž vyjde pouze maso, naopak výrazně levnější je z pochopitelných důvodů místní víno. S ubytováním je situace poněkud horší, v sezóně u moře těžko seženete hotelový pokoj pod 40 €, v hostelech ve vnitrozemí však nebude problém dostat se na poloviční cenu.

Vzdálenost od České republiky už je poměrně značná, celých 2 500 km. Vyplatí se tedy zvážit některý z leteckých zájezdů, které začínají na ceně kolem 7 500 Kč. Skromná nabídka těch autobusových se cenově příliš neliší. Vyrazíte-li svým vlastním automobilem, počítejte s o něco dražším benzínem.  


 

Právě se děje

před 18 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy