Portugalsko má pláže, památky i bohatou historii

Adam Pešek
6. 6. 2011 9:30
Zdánlivě nenápadné Portugalsko má krásné bílé pláže i historické památky
Portugalsko
Portugalsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejzápadnější evropská země Portugalsko na první pohled ničím zvláštním nevyniká, přesto je jeho nepříliš rozlehlé území velmi rozmanité a na své si přijdou milovníci poklidné plážové dovolené, i obdivovatelé přírody, či historických památek. Pro Čechy sice země není typickou letní destinací, nicméně ročně ji navštíví kolem 13 milionů turistů a cestovní ruch je pro portugalce důležitým zdrojem příjmů.

Podobu dovolené podstatně ovlivní výběr místa. Turisticky nejvytíženější jih láká svými plážemi s bílým pískem, které jsou plné mušlí a lemují je palmy. Nejoblíbenějšímu regionu Algarve počtem návštěvníků kralují letoviska Fara s četnými historickými památkami a v každou denní dobu žijící Lagos. 


Střed a sever země pak už nenabízí natolik světoznámé pláže, podstatně ale přibývá památek, za všechny zmiňme například Óbidos se středověkými hradbami nebo klášterem proslulou Batalhu.

Ta nejstarší a nejpamátnější města se nachází na severu země. Historická Braga se pyšní poutním místem Bom Jesus de Monte, střed kolébky portugalského národa Guimarães dokonce patří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Portugalsko - Douro Valley
Portugalsko - Douro Valley | Foto: Isifa/Thinkstock

Tam náleží i centrum druhého největšího města, domova proslulého portského vína a romantickými uličkami plného Porta. V počtu návštěvníků ale vede Lisabon. Se sedmi miliony ročně je hlavní město druhým turisticky nejatraktivnějším místem v Evropě vůbec, hned po španělské Barceloně.

Portugalsko - Lisabon
Portugalsko - Lisabon | Foto: Isifa/Thinkstock

Lisabon stejně jako Porto okouzlí svými uličkami, bujarým nočním životem i fantastickou atmosférou. Pokud ho hodláte navštívit, neměli by jste minout slavný Památník objevitelů připomínající éru portugalských mořeplavců, jedno z největších a nejkrásnějších náměstí Praça do Comércio, monumentální klášter svatého Jeronýma nebo nedalekou opevněnou Belémskou věž.

Portugalsko - Madeira
Portugalsko - Madeira | Foto: Isifa/Thinkstock

Příjemným zjištěním pro mnohé bude, že ceny v Portugalsku se od těch českých příliš neliší. Co se týče potravin, výrazně dráž vyjde pouze maso, naopak výrazně levnější je z pochopitelných důvodů místní víno. S ubytováním je situace poněkud horší, v sezóně u moře těžko seženete hotelový pokoj pod 40 €, v hostelech ve vnitrozemí však nebude problém dostat se na poloviční cenu.

Vzdálenost od České republiky už je poměrně značná, celých 2 500 km. Vyplatí se tedy zvážit některý z leteckých zájezdů, které začínají na ceně kolem 7 500 Kč. Skromná nabídka těch autobusových se cenově příliš neliší. Vyrazíte-li svým vlastním automobilem, počítejte s o něco dražším benzínem.  


 

Právě se děje

před 22 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy