Portugalsko má pláže, památky i bohatou historii

Adam Pešek
6. 6. 2011 9:30
Zdánlivě nenápadné Portugalsko má krásné bílé pláže i historické památky
Portugalsko
Portugalsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejzápadnější evropská země Portugalsko na první pohled ničím zvláštním nevyniká, přesto je jeho nepříliš rozlehlé území velmi rozmanité a na své si přijdou milovníci poklidné plážové dovolené, i obdivovatelé přírody, či historických památek. Pro Čechy sice země není typickou letní destinací, nicméně ročně ji navštíví kolem 13 milionů turistů a cestovní ruch je pro portugalce důležitým zdrojem příjmů.

Podobu dovolené podstatně ovlivní výběr místa. Turisticky nejvytíženější jih láká svými plážemi s bílým pískem, které jsou plné mušlí a lemují je palmy. Nejoblíbenějšímu regionu Algarve počtem návštěvníků kralují letoviska Fara s četnými historickými památkami a v každou denní dobu žijící Lagos. 


Střed a sever země pak už nenabízí natolik světoznámé pláže, podstatně ale přibývá památek, za všechny zmiňme například Óbidos se středověkými hradbami nebo klášterem proslulou Batalhu.

Ta nejstarší a nejpamátnější města se nachází na severu země. Historická Braga se pyšní poutním místem Bom Jesus de Monte, střed kolébky portugalského národa Guimarães dokonce patří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Portugalsko - Douro Valley
Portugalsko - Douro Valley | Foto: Isifa/Thinkstock

Tam náleží i centrum druhého největšího města, domova proslulého portského vína a romantickými uličkami plného Porta. V počtu návštěvníků ale vede Lisabon. Se sedmi miliony ročně je hlavní město druhým turisticky nejatraktivnějším místem v Evropě vůbec, hned po španělské Barceloně.

Portugalsko - Lisabon
Portugalsko - Lisabon | Foto: Isifa/Thinkstock

Lisabon stejně jako Porto okouzlí svými uličkami, bujarým nočním životem i fantastickou atmosférou. Pokud ho hodláte navštívit, neměli by jste minout slavný Památník objevitelů připomínající éru portugalských mořeplavců, jedno z největších a nejkrásnějších náměstí Praça do Comércio, monumentální klášter svatého Jeronýma nebo nedalekou opevněnou Belémskou věž.

Portugalsko - Madeira
Portugalsko - Madeira | Foto: Isifa/Thinkstock

Příjemným zjištěním pro mnohé bude, že ceny v Portugalsku se od těch českých příliš neliší. Co se týče potravin, výrazně dráž vyjde pouze maso, naopak výrazně levnější je z pochopitelných důvodů místní víno. S ubytováním je situace poněkud horší, v sezóně u moře těžko seženete hotelový pokoj pod 40 €, v hostelech ve vnitrozemí však nebude problém dostat se na poloviční cenu.

Vzdálenost od České republiky už je poměrně značná, celých 2 500 km. Vyplatí se tedy zvážit některý z leteckých zájezdů, které začínají na ceně kolem 7 500 Kč. Skromná nabídka těch autobusových se cenově příliš neliší. Vyrazíte-li svým vlastním automobilem, počítejte s o něco dražším benzínem.  


 

Právě se děje

Další zprávy