Ve vězení seděl omylem 25 let. Než dostal stamiliony, zemřel

pej
25. 9. 2014 7:00
Za justiční omyl měl dostat odškodné ve výší 124 miliónů dolarů. Na svobodě žil pouhých dvacet měsíců, pak zemřel.
William Lopez
William Lopez | Foto: Repro YouTube

New York – Pětapadesátiletý William Lopez byl nespravedlivě odsouzen v roce 1989 za vraždu drogového dealera. Z vězení byl propuštěn v lednu 2013. Za justiční omyl měl dostat odškodné ve výší 124 miliónů dolarů. Peníze si ale nestačil užít, protože zemřel na komplikace astmatického záchvatu.

"Je to nepředstavitelná tragédie. Po té, co svůj život neprávem strávil ve vězení, mohl pouhých 20 měsíců ochutnat svobodu," řekl pro agenturu Reuters jeho právník Dennis Kelly.

William Lopez
William Lopez | Foto: Facebook William Lopez

Odškodné na studium a podnikání

Šest měsíců po propuštění podal William Lopez prostřednictvím svého právního zástupce žalobu za křivé obvinění a porušení ústavních práv. Požadoval 124 miliónů dolarů.

"Chtěl si pomocí těchto peněz vychutnat krásy života. Ty, které mu byly ve vězení odepřeny. Chtěl cestovat, jít na vysokou školu a zaplatit svojí ženě podnikání," vysvětlil  důvod žaloby právní zástupce.

Soudní řízení bylo po jeho náhlé smrti přerušeno do doby, než bude jeho žena Alice stanovena jeho právoplatnou dědičkou.

Rozsudek, který tehdy dvacetiletému muži sebral možnost na normální život, se zakládal na nepřímých důkazech. Tehdy byl obviněn z vraždy drogového dealera  Elvirna Surria, ke které došlo v Brighton Beach. Souzen byl na základě neodpovídajícího popisu jediného svědka.

Práce nadace a týmu právníků

Na jeho propuštění a usvědčení z neviny dlouho pracovali právníci a zaměstnanci nadace Jeffrey Deskovic Foundation.

"Je to skvělý pocit být zase zpátky na svobodě. Teď budu svůj život užívat jak nejlépe dovedu," řekl William Lopez bezprostředně po svém propuštění.

Za dvacet měsíců života na svobodě se snažil navázat vztah nejen se svou manželkou Alicí, ta si ho vzala ve vězení, ale i s dcerou Crystal, které bylo v době jeho rozsudku pouhých 14 měsíců.

V sobotu večer, dva dny před soudním stáním ohledně vyrovnání, zemřel v kruhu své rodiny.

"Bratrovi hodně vadilo, jak byl jeho život ovlivněn nespravedlivým rozsudkem, stejně jako zjištění, že on není sám obětí justičního omylu,“ přiblížil po smrti osobnost svého bratra Eugene Kelly.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy