Ve vězení seděl omylem 25 let. Než dostal stamiliony, zemřel

pej
25. 9. 2014 7:00
Za justiční omyl měl dostat odškodné ve výší 124 miliónů dolarů. Na svobodě žil pouhých dvacet měsíců, pak zemřel.
William Lopez
William Lopez | Foto: Repro YouTube

New York – Pětapadesátiletý William Lopez byl nespravedlivě odsouzen v roce 1989 za vraždu drogového dealera. Z vězení byl propuštěn v lednu 2013. Za justiční omyl měl dostat odškodné ve výší 124 miliónů dolarů. Peníze si ale nestačil užít, protože zemřel na komplikace astmatického záchvatu.

"Je to nepředstavitelná tragédie. Po té, co svůj život neprávem strávil ve vězení, mohl pouhých 20 měsíců ochutnat svobodu," řekl pro agenturu Reuters jeho právník Dennis Kelly.

William Lopez
William Lopez | Foto: Facebook William Lopez

Odškodné na studium a podnikání

Šest měsíců po propuštění podal William Lopez prostřednictvím svého právního zástupce žalobu za křivé obvinění a porušení ústavních práv. Požadoval 124 miliónů dolarů.

"Chtěl si pomocí těchto peněz vychutnat krásy života. Ty, které mu byly ve vězení odepřeny. Chtěl cestovat, jít na vysokou školu a zaplatit svojí ženě podnikání," vysvětlil  důvod žaloby právní zástupce.

Soudní řízení bylo po jeho náhlé smrti přerušeno do doby, než bude jeho žena Alice stanovena jeho právoplatnou dědičkou.

Rozsudek, který tehdy dvacetiletému muži sebral možnost na normální život, se zakládal na nepřímých důkazech. Tehdy byl obviněn z vraždy drogového dealera  Elvirna Surria, ke které došlo v Brighton Beach. Souzen byl na základě neodpovídajícího popisu jediného svědka.

Práce nadace a týmu právníků

Na jeho propuštění a usvědčení z neviny dlouho pracovali právníci a zaměstnanci nadace Jeffrey Deskovic Foundation.

"Je to skvělý pocit být zase zpátky na svobodě. Teď budu svůj život užívat jak nejlépe dovedu," řekl William Lopez bezprostředně po svém propuštění.

Za dvacet měsíců života na svobodě se snažil navázat vztah nejen se svou manželkou Alicí, ta si ho vzala ve vězení, ale i s dcerou Crystal, které bylo v době jeho rozsudku pouhých 14 měsíců.

V sobotu večer, dva dny před soudním stáním ohledně vyrovnání, zemřel v kruhu své rodiny.

"Bratrovi hodně vadilo, jak byl jeho život ovlivněn nespravedlivým rozsudkem, stejně jako zjištění, že on není sám obětí justičního omylu,“ přiblížil po smrti osobnost svého bratra Eugene Kelly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy