Joaquin Phoenix: Drancujeme svět, bojíme se změny. Lidé oceňují hercovu upřímnost

Magazín Magazín
10. 2. 2020 12:49
Americký herec Joaquin Phoenix ve své děkovné řeči na předávání Oscarů prohlásil, že lidé drancují svět o jeho přírodní bohatství a bojí se udělat změny, protože by to znamenalo něco obětovat. Jeho politický projev, který se dotkl také nerovností ve společnosti či rasismu, pochválila řada lidí, včetně organizace na ochranu práv zvířat PETA.
Joaquin Phoenix
Joaquin Phoenix | Foto: Reuters

Americký herec Joaquin Phoenix se dočkal nejvyššího filmového ocenění a v neděli proměnil svou čtvrtou nominaci na Oscary za snímek Joker. Phoenix měl na předávání v Los Angeles nejdelší a také nejpolitičtější projev ze všech. "Nejlepší dárek, který jsem dostal, je možnost využít hlas ve prospěch těch, kteří ho nemají," prohlásil na úvod.

V projevu se dotkl mimo jiné nerovnosti ve společnosti, rasismu, práv zvířat i ekologie. "Úplně jsme se oddělili od přírody a spousta z nás si myslí, že jsme centrem vesmíru. Drancujeme svět o jeho přírodní bohatství," řekl herec, který rozsáhle hovořil třeba o uměle oplodňovaných krávách a mléku, které jim lidé berou.

"Bojíme se, že udělat změnu by znamenalo něco obětovat," konstatoval Phoenix, podle nějž jsou však lidé tvůrčí a umí ocenit druhou šanci, zvlášť když jde o překonání nepravostí.

Aby dostál svým slovům o ekologii a udržitelnosti, vzal si na předávání oblek od Stelly McCartney, který již na sobě měl na předchozích slavnostních večerech, což je mezi celebritami velmi neobvyklé.

Phoenix propaguje veganství i ekologičtější budoucnost

Podle magazínu Hollywood Reporter se Joaquin Phoenix také zasadil o změnu slavnostního rautu na veganský, který byl mimo jiné také na letošních Zlatých glóbech. Phoenixova partnerka Rooney Maraová je známá veganka, fanynka udržitelné módy a aktivní podporovatelka charitativních projektů. Vloni se společně objevili například na klimatickém protestu v Los Angeles.

Americký herec ve svém projevu mimo jiné také přiznal, že sám byl dříve krutý a sobecký. "Jsem rád, že tolik z vás mi dalo druhou šanci," řekl s pokorou.

Zavzpomínal také na svého staršího bratra Rivera, který zemřel ve 23 letech na předávkování drogami. "Když mu bylo sedmnáct, napsal tato slova: 'Pokud o záchranu budeme usilovat s láskou, mír se dostaví,'" zakončil herec svůj projev.

Jeho prohlášení vyvolalo řadu pozitivních reakcí nejen na sociálních sítích. Lidé jej chválí za propagaci veganství i upozorňování na mnohé společenské problémy. 

Herci gratulovala také organizace PETA bojující za práva zvířat. A uvedla, že takhle vypadá pravý spojenec zvířat.

Herec Tim Robbins na svém Twitteru uvedl, že Phoenix mluvil od srdce o nepříjemné pravdě. 

Joaquin Phoenix na rozdíl od Jacka Nicholsona nebo Heatha Ledgera postavu Jokera pojal jako frustrovaného stand-up komika, který kvůli duševní poruše propuká v nekontrolované výbuchy smíchu. Jeho výkon letos ocenila kromě filmové akademie také porota Zlatých glóbů a soutěže BAFTA. 

Podívejte se na sestřih z předávání Oscarů:

Oscara má Renée Zellwegerová, Joaquin Phoenix a film Parazit. První sošku za herectví dostal Brad Pitt. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy