Je jí 80 a válí ve varšavských klubech. Polská DJka boří stereotypy o seniorech

Magazín Reuters Magazín, Reuters
29. 3. 2019 14:28
S mixováním hudby začínala zhruba před dvaceti lety, všechny triky se přitom naučila sama. Dnes je DJka Wirginia Szmytová známou a respektovanou umělkyní. "Nevyhovuji stereotypním představám o starších lidech. Nevidím důvod, proč by můj věk měl určovat nějaká životní pravidla," citovala osmdesátiletou Polku agentura Reuters.
DJka Wirginia Szmytová. | Video: reuters

Wirginia Szmytová rozhodně neodpovídá stereotypnímu obrázku o osmdesátileté ženě. Za mixážním pultem velkého varšavského klubu stojí elegantní žena s velkými sluchátky, oblečená ve žlutých kalhotách a v lesklých botách na podpatku.  

Pomalu vytahuje mixážní sadu, počítač a CDčka, aby dostala převážně seniorské posluchačstvo na taneční parket. "Je mi jedno, jestli se někomu nelíbí, že tančím nebo poskakuju za pultem. Neumím hrát a u toho jen tak stát," říká Djka a zvedá ruce, aby tleskala společně se svým publikem.

"Když hraju, cítím v sobě ten rytmus a melodii," dodává někdejší učitelka ve zvláštní škole. S hraním pro polské seniory začínala před zhruba dvacítkou let a mixovat se naučila sama, věří totiž v omlazující účinky hudby. 

"Nevyhovuji stereotypním představám o starších lidech. Nevidím důvod, proč by můj věk měl určovat nějaká životní pravidla," říká DJka Wika. Každý pondělní večer hraje zhruba pro tisícovku lidí ve varšavském klubu Hula Kula, její set obsahuje všechno možné od rocku přes balady až po sambu. 

"Byla jsme zvyklá pracovat s mladými lidmi, a tak jsem si udržela mladický pohled na život," říká žena. "Lidé za mnou chodí a říkají mi: 'Slečno Wiko, je nám čtyřicet, jsme tak staří'. Já jsem dvakrát starší než oni a rozhodně se necítím stará," směje se DJka. 

Video: Mají volný čas a chtějí si ho naplno užít. Senioři jsou nejaktivnější v historii

Podívejte se na trailer k dokumentu Jiřího Zykmunda Ještě nekončíme. | Video: Endorfilm
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy