Je jí 80 a válí ve varšavských klubech. Polská DJka boří stereotypy o seniorech

Magazín Reuters Magazín, Reuters
29. 3. 2019 14:28
S mixováním hudby začínala zhruba před dvaceti lety, všechny triky se přitom naučila sama. Dnes je DJka Wirginia Szmytová známou a respektovanou umělkyní. "Nevyhovuji stereotypním představám o starších lidech. Nevidím důvod, proč by můj věk měl určovat nějaká životní pravidla," citovala osmdesátiletou Polku agentura Reuters.
DJka Wirginia Szmytová. | Video: reuters

Wirginia Szmytová rozhodně neodpovídá stereotypnímu obrázku o osmdesátileté ženě. Za mixážním pultem velkého varšavského klubu stojí elegantní žena s velkými sluchátky, oblečená ve žlutých kalhotách a v lesklých botách na podpatku.  

Pomalu vytahuje mixážní sadu, počítač a CDčka, aby dostala převážně seniorské posluchačstvo na taneční parket. "Je mi jedno, jestli se někomu nelíbí, že tančím nebo poskakuju za pultem. Neumím hrát a u toho jen tak stát," říká Djka a zvedá ruce, aby tleskala společně se svým publikem.

"Když hraju, cítím v sobě ten rytmus a melodii," dodává někdejší učitelka ve zvláštní škole. S hraním pro polské seniory začínala před zhruba dvacítkou let a mixovat se naučila sama, věří totiž v omlazující účinky hudby. 

"Nevyhovuji stereotypním představám o starších lidech. Nevidím důvod, proč by můj věk měl určovat nějaká životní pravidla," říká DJka Wika. Každý pondělní večer hraje zhruba pro tisícovku lidí ve varšavském klubu Hula Kula, její set obsahuje všechno možné od rocku přes balady až po sambu. 

"Byla jsme zvyklá pracovat s mladými lidmi, a tak jsem si udržela mladický pohled na život," říká žena. "Lidé za mnou chodí a říkají mi: 'Slečno Wiko, je nám čtyřicet, jsme tak staří'. Já jsem dvakrát starší než oni a rozhodně se necítím stará," směje se DJka. 

Video: Mají volný čas a chtějí si ho naplno užít. Senioři jsou nejaktivnější v historii

Podívejte se na trailer k dokumentu Jiřího Zykmunda Ještě nekončíme. | Video: Endorfilm
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy