Jak mají ženy přežít Euro? Uklidit partnera s fotbalem do ústraní a vyjednávat, radí psycholog

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 17. 6. 2016 12:19
Fotbalové Euro vítali muži s nadšením, ženy spíše s obavami. Zatímco pánové se těšili na porce kvalitního fotbalu, partnerky se chystaly na období, kdy přestanou svůj protějšek zajímat a byt bude plný nahlas puštěného přenosu a mužových výkřiků: "Ruka, jasná ruka!" Jenže mnohdy se Eura obávají i muži, kteří se ocitají mezi dvěma mlýnskými kameny. Všechny tyto situace ale mají řešení. Podle psychologa Jana Kulhánka pomohou domluva a vzájemný respekt: "Muži by se určitě měli snažit čas strávený sledováním Eura manželce a zbytku rodiny vynahradit. Říct 'Jste skvělí, že mě necháte koukat na fotbal, společně si pak někam vyrazíme a užijeme se.'"
"Neruš, je fotbal!" Takovýmto způsobem partnerský vztah nemůže vydržet Euro bez úhony.
"Neruš, je fotbal!" Takovýmto způsobem partnerský vztah nemůže vydržet Euro bez úhony. | Foto: Profimedia.cz

Muži se dočkali, Euro 2016 je v plném proudu. Začínají polykat své každodenní fotbalové dávky a je jim blaze, bez ohledu na to, jak se daří Vrbovu týmu. Vždyť vidět všechny španělské světové hvězdy pohromadě, nebo se kochat fotbalovým uměním třeba takových Italů s Belgičany také není k zahození.

Jenže co ženy? Některé možná ze zvědavosti kouknou, co ten Čech, Rosický a spol., jak si vedou, nebo jak jim to sluší, kdo ví. Všechna ostatní klání jsou většině z nich ukradená, a když partner náruživě sleduje souboj Albánie se Švýcarskem, strachují se o jeho duševní zdraví. V momentě, kdy se dozvědí, že finále se odehraje až 10. července, mnohé propadají beznaději.

Vše je o domluvě a kompromisu

Ovšem i tento zdánlivě neřešitelný souboj mužské vášně a ženského strádání má podle psychologů řešení.

Jak podotýká psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl, dlouhodobý vztah je v ideálním případě založený na vzájemném respektu a občasném kompromisu.

"To neznamená, že by se měl manžel dívat jen na první poločas a místo druhého přepnout na oblíbený seriál manželky. Je to hodně o vzájemné domluvě, tedy ne pouze o potřebách jednoho z páru," vysvětluje a radí, že když zájem o fotbal nesdílí s manželem celá rodina a nejde o svátečního fanouška, jenž zapne kopanou jednou za deset let, měl by se manžel s fotbalem "uklidit" do jiné místnosti, než tráví čas většina členů rodiny.

Pro muže to často bývá obrovské dilema a řeší, jakou dávku fotbalu si dopřát, aby si přišel na své, ale zároveň si nepopudil zbytek, nebo alespoň část rodiny.

I pro tyto fandy, ocitající se mezi dvěma mlýnskými kameny, má psycholog Jan Kulhánek radu: "Určitě by se měli snažit čas strávený s fotbalem manželce a zbytku rodiny vynahradit. A je dobré to nahlas pojmenovat: 'Jste skvělí, že mě necháte koukat na fotbal, společně bychom si mohli užít čas na výletě, v restauraci, v kině, na kole...'"

Žena jako fanynka. Na gauči vedle manžela

Některé ženy se nicméně snaží být tolerantní a maximálně vstřícné a přizpůsobovat se zájmům manžela. Sedají si za ně v kožených mundúrech na motorky, s usárnou následují do trampských osad nebo s nimi obětavě trčí na modelářských závodech. Převedeno do podmínek Eura - mají muži vlastně zájem, aby je ženy následovaly (v dresu, s pivem) na gauč, dívaly se s nimi na zápasy a volaly: "Ruka, jasná ruka! Pískej!"?

"Pokud tím jdou hodně samy proti sobě, tak to není dobré, na druhou stranu to mohou pojmout jako experiment - empatii a legraci - a prostě se na situaci podívat trochu očima manžela. Takže jako hra je to dobrý úlet, jako snaha zalíbit se to dobré není," soudí Kulhánek.

Podle něj se dnes nicméně hodně přibližují světy mužů a žen v chování, koníčcích, oblékání i účesech. "Mužům se líbí různé typy žen, ale určitě ocení mnohem více ženy spontánní, které si na něco nehrají, jsou v tom přesvědčivé, protože to tak cítí. Pokud hraje žena fotbal, boxuje nebo létá letadlem a je pro to zapálená, bude to pro řadu mužů sexy."

Pakliže tedy s prvními dávkami fotbalového šampionátu přišly do některých domovů napětí, nelad a hádky, je dobré uskutečnit nikoliv válečnou, nýbrž rodinnou poradu a přizvat k ní případně i děti.

"Učí se tak důležité věci, které jako dospělí budou potřebovat, vysvětluje psycholog. "Pokud chce například manžel něco od ostatních v rodině, měl by něco také nabídnout. Důležité je neztrácet humor a nadhled, na to je dobré nezapomínat," uzavírá Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl.

Premiér Bohuslav Sobotka podpořil v Českém domě v Toulouse národní tým před zápasem se Španěly. | Video: Michal Šenk, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy