Jak dopadnou Češi na Euru? Podle kočky propadnou, Jolanda fotbal neřeší a videohra věští postup

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
9. 6. 2016 9:55
Již v pátek začne fotbalové mistrovství Evropy. Češi v něm odehrají minimálně tři utkání ve skupině, kde narazí na Španělsko, Chorvatsko a Turecko. A podle mnoha předpovědí to budou nejspíše jediná utkání, která český tým na turnaji čekají.
Foto: Koláž Aktuálně.cz

Fotbalové Euro se kvapem blíží a po internetu se šíří nejrůznější teorie o tom, kdo ho letos vyhraje a jak se bude dařit českému týmu.

Jaké šance má český tým v těžké skupině, kde narazí na silnou trojici Španělsko, Chorvatsko a Turecko?

Podle kocoura Casse, který předpovídá výsledky utkání na YouTube kanále, prohraje český tým všechna utkání. Majitel zvířete Dirk Copland kocourovi vždy připraví dvě mističky s pochoutkami, na kterých je nalepená vlajka země. Tu, kterou si jeho mazlíček vybere, bude v utkání vítězná.

Video:

Kocour Cass tak navazuje na několik svých zvířecích kolegů, kteří více či méně úspěšně předpovídali sportovní utkání. Výsledky hádají kočky, psi, koně, sloni, vepř, kráva nebo třeba chobotnice. Zřejmě nejznámější je chobotnice Paul, která vcelku úspěšně předpovídala výsledky utkání německého týmu na mistrovství Evropy 2008 a světovém šampionátu o dva roky později. Z 13 zápasů jich přesně trefila 11, navíc odhadla i vítěze finále.

Lépe než český tým by měli podle kocoura dopadnout Slováci. Ti by si měli nejdříve poradit s Anglií a Walesem, o postup by je neměla připravit ani prohra s Ruskem. O jejich působení ve vyřazovací části zatím kocour nerozhodl.

Banka Čechům nevěří, ukopou jen dvě remízy

Českému týmu se dařit nebude ani podle mezinárodní banky Goldman Sachs, která využívá pro předpověď výsledků systém navržený na analýzu dat světové ekonomiky a finančních trhů.

Češi podle něj prohrají úvodní utkání proti Španělsku 2:1 a poté uhrají dvě remízy 1:1. Šanci na zisk titulu mistrů Evropy pak podle Goldman Sachs mají čeští fotbalisté jen 1,7 procenta, což je řadí na patnácté místo. Alespoň postup ze skupiny, který by byl v Česku považován za úspěch, mají šanci "urvat" na 62 procent.

Největším favoritem na celkové vítězství je podle banky domácí Francie (23,1 procenta), druzí jsou Němci (19,9 procenta) a třetí Španělsko (13,6 procenta).

Autoři studie John Hatzius, Sven Jari Stehn a Donnie Millar připouštějí, že jde jen o pravděpodobnost, proto nelze brát výsledky za stoprocentní.

"Je velice obtížné posoudit, jak věrohodná predikce bude. Náš přístup pečlivě zvažuje pravděpodobnostní charakter turnaje za použití statistických metod. Do analýzy ale nejde zařadit faktory, které lze statisticky jen obtížně vyjádřit. Patří sem především kvalita jednotlivých hráčů, stejně tak není prostor pro lidský úsudek," stojí v tiskové zprávě.

Podle videohry se dostaneme do čtvrtfinále

Naopak relativní úspěch by měl zaznamenat český tým podle hry Pro Evolution Soccer 2016 a jejího obsahového rozšíření pro letošní mistrovství. Češi by se podle simulace deníku FourFourTwo měli dostat ze skupiny a vypadnout až ve čtvrtfinále proti Anglii. "Česká republika, kterou si anglický tým vylosoval, je pravděpodobně stejně překvapená jako všichni ostatní, že ještě neletí letadlem zpět domů," popsal server výsměšně hypotetické působení Čechů ve čtvrtfinále.

Hra celkově fandí spíše outsiderům, do čtvrtfinále by se podle ní totiž kromě Česka dostalo i Irsko, Island nebo Švédsko. Turnaj by měl dokonce podle hry společnosti Konami, která práva na mistrovství přebrala konkurenční společnosti EA, vyhrát Wales.

O předpovědi různých životních situací se starají i kartářky, odhadnout, jak dopadne český tým, si však netroufají. "Ve fotbale je soustředěno příliš různorodých energií a ty jako takové ztěžují regulérní předpovědi," sdělila redakci jedna ze skupiny Kartářky světla.

Aktuálně.cz oslovilo i jednu z nejznámějších českých kartářek Jolandu, která se proslavila svým vystoupením v televizních pořadech, kde divákům z obrazovky věštila budoucnost.

Hvězdou sociálních sítí se stala i na předloňském mistrovství světa, kdy byly její hlášky z televizního pořadu nastříhány na utkání Španělska s Nizozemskem, při kterém výrazně nadržovala právě jižanům. "Tohle já, milej zlatej, nedělám, to si musíte najít někoho jiného," odpověděla na dotaz redakce, jak dopadne český tým.

Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy