Večeře diktátorů. Jaké měli zlozvyky Hitler, Stalin či Tito?

hrz
9. 12. 2014 8:00
V knize o gastronomických zvycích velkých diktátorů se lze dočíst o obžerství, zvracení i kanibalismu či úzkostlivých obavách z otravy.
Adolf Hitler
Adolf Hitler | Foto: Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A / CC-BY-SA (Wikimedia Commons)

Praha - Spisovatelky Victoria Clarková a Melissa Scottová sestavily netradičního průvodce stravovacími zvyky a zlozvyky světových diktátorů. Nejzajímavějšími pasážemi knihy Dictators' Dinners (v českém překladu Večeře diktátorů) se zabývá britský server BBC.

Někteří diktátoři pocházejí z chudých poměrů, proto měli slabost pro prosté pokrmy - Josip Broz Tito, vyučený zámečník, měl například zálibu v teplé slanině. Portugalský autoritářský premiér António de Oliveira Salazar zase miloval sardinky, připomínaly mu totiž dětství prožité v bídě, kdy se se sourozencem musel dělit o jedinou rybičku.

Čtenáři se rovněž dozvědí, že se Adolf Hitler stal vegetariánem, podobně jako další nacistické špičky. Když chtěl někdo v jeho přítomnosti jíst maso, vůdce prý barvitě líčil, jak to chodí na ukrajinských jatkách. "Masožraví" spolustolovníci po těchto proslovech nemohli pokrm ani dojíst.

Podobně nebylo snadné večeřet se Stalinem. Jeho stoly se prohýbaly pod gruzínskými specialitami, závody v pití alkoholu, zpěv a tanec byly povinné a trvaly celou noc až do rána.

Jídlo může být otrava

Rumunský diktátor Nicolae Ceaușescu, původně obuvnický učeň, zase ve skrytu domova rád vařil kuře se vším všudy, tedy i s nohami či zobákem. Ceaușescu je znám také pro nejrůznější obsese - úzkostlivě si myl ruce, měl celou řadu ochutnávačů jídla, na zahraniční cesty si vozil vlastní kuchaře a také chemickou laboratoř se specialisty, kteří testovali každý podávaný pokrm. Státníci, s nimiž se setkal, vzpomínali například na to, jak místo tuhé stravy pil zeleninový džus brčkem.

Hitler zase disponoval patnácti ochutnávačkami. Své pokrmy pozřel, až když je ženy otestovaly a žily i 45 minut po jejich konzumaci.

Autorky popisují i značně nechutné zvyky, které mohou leccos vypovídat o povaze diktátorů - běžné bylo obžerství, zvracení u jídla či hlasité "větry". U některých afrických diktátorů navíc panuje velké podezření na kanibalismus.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy