Jackova kytara jde do aukce. Vydražit ji může každý

Magazín Magazín
Aktualizováno 23. 2. 2015 9:35
Unikátní projekt na podporu mladých umělců míří do finále. Sběratelský kousek v podobě kytary se draží od pondělí 23. února na Aktuálně.cz.
Foto: Jack Daniel's

Praha – Jackova kytara, na které řadu měsíců spolupracovali přední čeští designéři a mistři kytaráři, dostala svou finální podobu. Elektrický hudební nástroj inspirovaný americkou legendární kytarou Les Paul z 50. let 20. století je plně funkční, přesto ji díky své ceně, která bude časem jistě růst, ocení především sběratelé.

Na začátku projektu stála myšlenka vytvořit unikátní nástroj, který by navíc obsahoval lahev whisky značky Jack Daniel´s. Výzvu nakonec přijali kytaráři z dílny Prochazka Custom Guitars, kteří postupně dlabali do kusu dřeva jedinečný nástroj, jehož výrobu museli koordinovat se známým českým výtvarníkem Ronym Pleslem, který měl na starosti návrh a výrobu designové lahve.

Kytarář Petr Procházka společně se svým kolegou Petrem Grotzbachem museli vyřešit specifickou konstrukci kytary a správně umístit lahev, aby nepoškodila akustickou vlastnost nástroje. Na sklářích poté bylo, aby navrženou nádobu vyfoukli přímo do dutiny kytary. Výsledkem je plně funkční nástroj, na kterém lze hrát i s lahví plnou whisky.

Paralelně s výrobou vznikal na webu i jedinečný návrh kresby, o který se postarali samotní fanoušci tradiční whisky. Na 1500 lidí vytvořilo design prostřednictvím webové aplikace, který poté přenesl do nejmenšího detailu profesionální airbrusher na tělo kytary.

Protože bylo hlavním cílem projektu podpořit mladé talentované muzikanty, Jackova kytara míří do dražby a všichni, kdo se podíleli na vzniku tohoto originálního nástroje, doufají, že se prodá za co nejvíce. Aukce probíhá od pondělí 23. února na webu Aktuálně.cz a ukončena bude v poledne 9. března.

"U jazzových a elektrických kytar se dá říci, že věkem nabírají na hodnotě. Jackova kytara je samozřejmě jediná a bude mít sběratelskou hodnotu,“ říká jeden z autorů Petr Procházka, který předpokládá, že skončí spíše u sběratele než u muzikanta, který by s ní odehrával koncerty.

před 33 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK