Jackova kytara jde do aukce. Vydražit ji může každý

Magazín Magazín
Aktualizováno 23. 2. 2015 9:35
Unikátní projekt na podporu mladých umělců míří do finále. Sběratelský kousek v podobě kytary se draží od pondělí 23. února na Aktuálně.cz.
Foto: Jack Daniel's

Praha – Jackova kytara, na které řadu měsíců spolupracovali přední čeští designéři a mistři kytaráři, dostala svou finální podobu. Elektrický hudební nástroj inspirovaný americkou legendární kytarou Les Paul z 50. let 20. století je plně funkční, přesto ji díky své ceně, která bude časem jistě růst, ocení především sběratelé.

Na začátku projektu stála myšlenka vytvořit unikátní nástroj, který by navíc obsahoval lahev whisky značky Jack Daniel´s. Výzvu nakonec přijali kytaráři z dílny Prochazka Custom Guitars, kteří postupně dlabali do kusu dřeva jedinečný nástroj, jehož výrobu museli koordinovat se známým českým výtvarníkem Ronym Pleslem, který měl na starosti návrh a výrobu designové lahve.

Kytarář Petr Procházka společně se svým kolegou Petrem Grotzbachem museli vyřešit specifickou konstrukci kytary a správně umístit lahev, aby nepoškodila akustickou vlastnost nástroje. Na sklářích poté bylo, aby navrženou nádobu vyfoukli přímo do dutiny kytary. Výsledkem je plně funkční nástroj, na kterém lze hrát i s lahví plnou whisky.

Paralelně s výrobou vznikal na webu i jedinečný návrh kresby, o který se postarali samotní fanoušci tradiční whisky. Na 1500 lidí vytvořilo design prostřednictvím webové aplikace, který poté přenesl do nejmenšího detailu profesionální airbrusher na tělo kytary.

Protože bylo hlavním cílem projektu podpořit mladé talentované muzikanty, Jackova kytara míří do dražby a všichni, kdo se podíleli na vzniku tohoto originálního nástroje, doufají, že se prodá za co nejvíce. Aukce probíhá od pondělí 23. února na webu Aktuálně.cz a ukončena bude v poledne 9. března.

"U jazzových a elektrických kytar se dá říci, že věkem nabírají na hodnotě. Jackova kytara je samozřejmě jediná a bude mít sběratelskou hodnotu,“ říká jeden z autorů Petr Procházka, který předpokládá, že skončí spíše u sběratele než u muzikanta, který by s ní odehrával koncerty.

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.