Instagram pozastaví vývoj aplikace pro děti, chystá konzultace s experty i rodiči

ČTK ČTK
27. 9. 2021 17:53
Provozovatel komunikační sítě Instagram pozastaví vývoj verze nazvané Instagram Kids, která měla být pro děti do 13 let. V příspěvku na blogu to v pondělí uvedl šéf Instagramu Adam Mosseri. Podle posledních zjištění aplikace negativně ovlivňuje psychiku zejména mladých dívek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Firma chce nejprve vyřešit obavy o obsah této dětské sítě a o možnosti přístupu na ni. Z toho důvodu chystá rozsáhlé konzultace s experty, rodiči a politiky. Instagram, jehož vlastníkem je společnost Facebook, nabízí sdílení fotografií a videí a také chat s přáteli.

Facebook se v posledních týdnech dostal pod tlak kvůli sérii článků v deníku The Wall Street Journal (WSJ). Ty s odkazem na interní dokumenty Facebooku uváděly, že firma sama zjistila, že používání Instagramu mělo negativní dopad na duševní zdraví mnoha teenagerů, zejména dívek. Facebook tato tvrzení odmítá.

Nyní si mohou účet na Instagramu oficiálně otevřít děti od 13 let věku. Ve skutečnosti tak činí i mladší děti, které při registraci uvádějí nepravdivé datum narození.

Facebook chce problém vyřešit vytvořením speciální verze jen pro děti. Na ní by chyběla reklama a umožňovala by větší dohled rodičům. Proti projektu se ale ozvalo mnoho hlasů. Kriticky se k němu vyjadřovaly například organizace za práva dětí, uvedla agentura DPA.

Firma zdůraznila, že projekt jako takový neopouští. Dodala také, že nikdy nebyl určen pro děti mladší deseti let.

Ve čtvrtek předstoupí před americké senátory manažerka Facebooku Antigone Davisová, která má na starosti bezpečnost uživatelů. Slyšení zorganizovala republikánská senátorka Marsha Blackburnová, která zastavení vývoje verze pro děti nyní označila za krok správným směrem. Zopakovala ale svou kritiku, že velké technologické firmy kladou zisk nad blaho dětí.

Mosseri zdůraznil, že zvláštní aplikace pro nižší věkové skupiny mají i služby na sdílení videí YouTube a TikTok. Posledně jmenovaný ale nově omezil čínským dětem přístup na 40 minut denně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Na ostrově La Palma kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na čtvrtek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V Česku udeřil silný vítr. Láme stromy a zhruba 160 tisíc odběratelů je kvůli němu bez proudu

V některých krajích ve čtvrtek silný vítr způsobuje škody, láme stromy i odstavuje domácnosti od proudu. V tom důsledku společnost ČEZ Distribuce kolem poledne evidovala zhruba 160 tisíc odběrných míst bez elektřiny. Nejhorší byla situace ve středních Čechách, kde nemá proud na 60 tisíc domácností.

Silný vítr komplikuje taky provoz tramvají v Praze, problémy jsou také na železnici a letišti. Hasiči zatím měli 50 výjezdů, hlavně ke spadlým stromům.

V Karlovarském kraji nejsilnější poryvy přišly okolo 7:00. Vítr lámal stromy a větve a uvolnil část střechy na mateřské škole v Sokolově. Hasiči tam zatím vyjížděli asi k desítce zásahů. Podobné škody vítr způsobil i na Liberecku, jsou kvůli němu neprůjezdné některé silnice. Hasiči zasahovali dopoledne zejména na Českolipsku a Liberecku, výjezdů měli přes 20 a dál jich přibývá. 

Desítky výjezdů k vyvráceným a polámaným stromům a větvím mají kvůli čtvrtečnímu silnému větru taky hasiči v Plzeňském kraji. Plné ruce práce mají v kraji i energetici, kteří odstraňují závady na elektrickém vedení. Bez proudu je nyní 20 tisíc domácností. Ve Středočeském kraji vyjeli hasiči už více než stokrát.

Na jihu Čech je kvůli silnému větru a pádu stromů bez elektřiny na 10 tisíc odběratelů.

Již brzy ráno dorazil vítr i do Ústeckého kraje. Vzhledem k povětrnostním podmínkám zavřely všechny tři zoologické zahrady v regionu. Výstrahu vydala správa Národního parku České Švýcarsko. "Na celém území národního parku hrozí vysoké nebezpečí pádu stromů a jejich částí.

 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy