Doktoři varují před léčitelem na sítích. Tvrdí, že rakovinu vymýtí celerový džus

Magazín Magazín
26. 9. 2019 6:01
Americký influencer známý jako Medical Medium nabízí léčbu rakoviny za pár korun. Radí, ať pacienti při vážném onemocnění pijí celerový džus. Jeho profily na sociálních sítích sleduje už přes pět milionů lidí včetně známých osobností, jako je tenista Novak Djoković. Doktoři upozorňují, že influencer nemá žádnou kvalifikaci.
Doktoři bojují proti léčiteli bez kvalifikace. Lidem radí, ať na rakovinu pijí celerový džus.
Doktoři bojují proti léčiteli bez kvalifikace. Lidem radí, ať na rakovinu pijí celerový džus. | Foto: Shutterstock

Anthony William, který se skrývá pod přezdívkou Medical Medium, je americký influencer propagující léčbu zeleninou a ovocem. Jeho receptem na chronické nemoci je půllitr celerového džusu.

Na Instagramu a Facebooku má dohromady pět a půl milionu sledujících, včetně amerických herců či tenisty Novaka Djokoviče. Jeho příspěvky obsahují silná tvrzení typu, že "celerový džus pomáhá vyléčit rakovinu anebo cukrovku". Svoji neodbornost přitom vysvětluje tím, že má své vědění z vyšší síly.  

"Když mi byly čtyři roky, uslyšel jsem hlas, který mi řekl, že jsem Duch svatý. Není vyšší moci než samotný Bůh," říká Anthony William v jednom ze svých videí na kanále YouTube. Tehdy mu hlas údajně také řekl, že jeho matka má rakovinu ledvin.

Díky velkému počtu sledujících se Medical Medium živí propagací knih o zdraví, lécích a receptech na jídlo. Lidem přitom slibuje, že jim dá recept na nemoci, s kterými si doktoři nevědí rady anebo je léčí špatným způsobem.

Nevěřte mu, varují lékaři

"Léčíme lidi každý den a víme, že rady tohoto populisty nejsou založené na žádných důkazech či studiích," řekl kalifornský doktor Austin Chiang britskému serveru BBC a dodal: "Máme opravdu strach, že tyhle neověřené informace mohou mít negativní dopad na pacienty a mohou ohrozit jejich zdraví."

Chiang, který na sociálních sítích bojuje proti fake news, vysvětluje, proč je Medical Medium tak úspěšný. "Když jíte hodně ovoce a zeleniny každý den, zvyknete si na zdravější způsob života, získáte vitaminy, a je tedy dost pravděpodobné, že rychle ucítíte změny."

Celerový džus pomáhá léčit revma, tvrdí na Instagramu Medical Medium.
Celerový džus pomáhá léčit revma, tvrdí na Instagramu Medical Medium. | Foto: Medical Medium/Instagram

Doktor Chiang dále tvrdí, že mu do nemocnice chodí lidé, kterým už odborná léčba nemůže pomoct, protože se drželi doporučení alternativních léčitelů. On-line recepty na lepší a zdravější život by lidé měli brát s rezervou a rozhodně jim nevěnovat příliš velkou pozornost, tvrdí lékař.

Videa léčitele nejsou pro lidi nebezpečná, tvrdí YouTube 

Jednou z možností, jak bojovat proti léčitelům a šiřitelům fake news, je omezit jejich činnost na sociálních sítích. Videa, kde Medical Medium vybízí lidi k pití celerového džusu a vypráví o promluvě vyšší síly, ale podle zástupců YouTube nejsou důvodem k zablokování účtu.

"Omezení zavádějících informací je pro nás velkou výzvou do budoucna. Videa Medical Medium ale podle nás nevybízí k nebezpečným aktivitám, které by lidi vážně či smrtelně ohrozily na zdraví," tvrdí zástupci YouTube.

Facebook, vlastník Instagramu, si na zkreslující informace najal experty. Pokud usoudí, že tvrzení na sociálních sítích je zavádějící a nebezpečné, podnikne vedení společnosti potřebné kroky k tomu, aby účet zablokovalo.

Hejlík: Vím přesně, co jsem kde snědl. Nabízím dobré příběhy, Facebook je kýbl hejtu

Hodně cestuji a mám hlad, jsem nadšenec, který těží ze své houževnatosti, moje ambice je, aby se lidé v restauraci nespálili, říká autor Gastromapy | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy