reklama
 
 

Houbařská sezóna nekončí, nejvíce hub vás čeká především na Vysočině

22. 10. 2015 15:00
Houbová sezóna ještě nekončí. Sychravé počasí především klouzkům, hřibům hnědým nebo kozákům. Rájem houbařů je podle českých mykologů nyní především Vysočina nebo Novohradské hory. "Čekám, že nějaký týden budeme podzimní houby ještě sbírat," dodává mykolog

Praha - Počasí pro houby je v současné době příznivé, přesto se nevyskytují všude. Rostou roztroušeně a zejména na vlhčích místech, sdělila pracovnice České mykologické společnosti.

Nálezy většího množství hub podle ní hlásí houbaři z Novohradských hor nebo z Vysočiny, naopak v okolí Prahy prý nerostou téměř žádné houby.

Předseda společnosti Jaroslav Landa ČTK řekl, že v tuto roční dobu už přestávají některé druhy hub růst. Z hřibovitých podle něj rostou hlavně hřiby hnědé, klouzci a kozáky.

Nalézt lze i šupinovky, václavky, bedly, pečárky a začínají se objevovat i podzimní druhy jako čirůvky fialové nebo mlženky.

Z jedovatých druhů mohou lidé v lesích narazit na vláknice, pavučince, jedovaté druhy čirůvek, pestřece nebo čechratky podvinuté. Podle Landy rostou i další jedovaté druhy, které lze zaměnit s jedlými.

Množství nasbíraných hub se poslední dva roky snižuje. Již o loňsku se hovořilo jako o podprůměrném, ovšem o tehdejším množství se dnes může houbařům jen zdát.

Každá domácnost nasbírala v průměru 5,99 kilogramu hub, za posledních 20 let to však bylo 6,15 kg.

Proti předloňsku se množství nasbíraných hub loni snížilo téměř o dva kilogramy. Vyplývá to z šetření agentury STEM/MARK, kterého se koncem loňského roku účastnilo 1035 lidí.

Češi však zůstávají houbaření věrní, i navzdory nepříznivým podmínkám. Houby totiž sbírá sedm domácností z deseti.

autoři: ČTK, Magazín | 22. 10. 2015 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama