Jsou růžoví, jsou gay a stali se rodiči. Párek plameňáků společně vychoval mládě

Magazín Magazín
11. 8. 2022 12:21
Žijí ve stejnopohlavním svazku a mají nejúhlednější hnízdo z hejna. Hudson a Blaze, dva homosexuální plameňáci, se stali náhradními rodiči opuštěného mláděte v největší britské zoo v hrabství Berdforshire.
Video: Youtube / ZSL - Zoological Society of London

Na začátku bylo vejce, k němuž se jeho rodiče neměli. Chovatelé ho dali zahřát do inkubátoru a začali hledat náhradní pěstouny na dobu, až se malý plameňák vyklube. Hudson a Blaze byli první volbou, vzorně se totiž starají o své hnízdo. Pracovníci zoo proto předpokládali, že budou také příkladnými rodiči. A nemýlili se. Dojemný příběh přinesl server Ladbible. 

O adoptivního potomka se pozorně starali ještě předtím, než se vylíhl. "Plameňáci jsou monogamní a při péči o vajíčka a pozdější kuřata spolupracují," vysvětluje zaměstnanec zoologické zahrady Tim Savage, podle něhož byli Hudson a Blaze k rodičovství předurčeni. "Když se mládě v hnízdě vyklubalo, seděli u něj dva týdny, zahřívali ho a ochraňovali před ostatními pelikány, kteří se často hašteří a postrkují v blízkosti různých hnízd."

Chundelaté mládě rodiče obvykle krmí speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí. Naštěstí pro něj ho mezi plameňáky umí připravit jak samice, tak samec. Osahuje tuk, proteiny a krevní buňky. "Novopečených rodičů si v hejnu snadno všimnete, protože mláďatům předají tolik svého pigmentu, že skoro zbělají," vysvětluje odborník.

Není to první případ, kdy stejnopohlavní ptačí pár vychovává cizí mládě. V berlínské zoo pamatují případ tučňáků Skipppera a Pinga, kteří našli opuštěné vejce a rozhodli se ho vysedět. "Stačilo vejce položit jednomu z nich na nohy a už sám věděl, co má dělat," vzpomíná ošetřovatel Norbert Zahmel.

Video: Youtube / ZSL - Zoological Society of London
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy