Historická půlmiliarda utopená v krvi. Jákl chce dobýt svět skrz brutální scény

Mojmír Sedláček Blahoslav Baťa Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa
10. 9. 2022 7:00
„Neustálé intriky, léčba zraněného oka pomocí červů a ‚podříznutý‘ Ben Cristovao. Takhle si režisér Petr Jákl představuje středověk,“ začíná s mírnou nadsázkou filmový kritik Mojmír Sedláček hodnocení snímku Jan Žižka.
Podívejte se na videorecenzi filmu Jan Žižka. | Video: Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa

Nejdražší český film, který stál půl miliardy korun a zdobí ho účast hollywoodských hereckých hvězd, vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří, píše v anotaci distributor snímku, jejž mohou vidět i diváci ve Spojených státech.

O usekané končetiny, hlavy či těla nabodnutá na kůl není podle kritika ve filmu nouze. "Co se týče příběhu, jde o nenáročný béčkový film postavený na běhání rytířů a žoldnéřů po lesích a na jejich vzájemných potyčkách. Zkratkovitě se řeší vysoká politika, jen aby nepřekážela brutální akci," tvrdí Sedláček.

Zájemci o historii a lidé zvědaví na nové uchopení palčivých dějinných momentů si podle Sedláčka na své nepřijdou. "Jáklem slibovaná óda na český národ a jeho povahu z Jana Žižky patrná není. Celý projekt spíše působí jako splnění snu, kdy režisér a producent v jedné osobě chtěl natočit film po vzoru svého oblíbeného snímku Statečné srdce," myslí si kritik Mojmír Sedláček, podle kterého je ale potřeba ocenit, že se tak rozsáhlý projekt povedl Petru Jáklovi dotáhnout do konce a snímek na české poměry vypadá nadstandardně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy