Historická půlmiliarda utopená v krvi. Jákl chce dobýt svět skrz brutální scény

Mojmír Sedláček Blahoslav Baťa Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa
10. 9. 2022 7:00
„Neustálé intriky, léčba zraněného oka pomocí červů a ‚podříznutý‘ Ben Cristovao. Takhle si režisér Petr Jákl představuje středověk,“ začíná s mírnou nadsázkou filmový kritik Mojmír Sedláček hodnocení snímku Jan Žižka.
Podívejte se na videorecenzi filmu Jan Žižka. | Video: Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa

Nejdražší český film, který stál půl miliardy korun a zdobí ho účast hollywoodských hereckých hvězd, vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří, píše v anotaci distributor snímku, jejž mohou vidět i diváci ve Spojených státech.

O usekané končetiny, hlavy či těla nabodnutá na kůl není podle kritika ve filmu nouze. "Co se týče příběhu, jde o nenáročný béčkový film postavený na běhání rytířů a žoldnéřů po lesích a na jejich vzájemných potyčkách. Zkratkovitě se řeší vysoká politika, jen aby nepřekážela brutální akci," tvrdí Sedláček.

Zájemci o historii a lidé zvědaví na nové uchopení palčivých dějinných momentů si podle Sedláčka na své nepřijdou. "Jáklem slibovaná óda na český národ a jeho povahu z Jana Žižky patrná není. Celý projekt spíše působí jako splnění snu, kdy režisér a producent v jedné osobě chtěl natočit film po vzoru svého oblíbeného snímku Statečné srdce," myslí si kritik Mojmír Sedláček, podle kterého je ale potřeba ocenit, že se tak rozsáhlý projekt povedl Petru Jáklovi dotáhnout do konce a snímek na české poměry vypadá nadstandardně.

 

Právě se děje

Další zprávy