Hele, Havel! Exprezident, jak ho neznáte. Na amatérských fotkách s pivem v ruce i na lyžích

Petra Jansová Petra Jansová
13. 1. 2016 10:31
Češi i lidé v zahraničí si letos připomenou nedožité 80. narozeniny Václava Havla. Jednou ze vzpomínkových akcí je i vydání knihy Hele, Havel!, kterou tvoří kolekce amatérských fotografií dramatika a bývalého českého prezidenta. Organizátorům lidé zatím poslali asi stovku fotek s Havlem, na vydání publikace teď vybírají peníze na internetu.
Václav Havel na amatérských snímcích
Václav Havel na amatérských snímcích | Foto: Knihovna Václava Havla

Praha - Na letošní říjen připadá výročí nedožitých 80. narozenin dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Na jednu z hlavních postav listopadových událostí roku 1989 budou moct lidé v tuzemsku, ale i v zahraničí vzpomínat díky projektu [email protected], který zastřešuje knihovna Václava Havla.

Jako zvláštní dárek k výročí plánuje knihovna i vydání knihy amatérských snímků zachycujících bývalého prezidenta mimo oficiální akce.

Organizátoři oslovili amatérské fotografy výzvou Hele, Havel! a na knihu, která by měla vyjít 5. října, chtějí vybrat peníze na crowdfundingovém portálu Hithit. Z požadovaných 220 tisíc dali zatím dohromady zhruba čtvrtinu.

Lidé už stihli poslat kolem stovky fotek. "Do rukou se nám dostaly opravdu unikátní snímky. Na jednom z nich například hraje Václav Havel na dudy ve vládním speciálu," řekl Aktuálně.cz jeden z organizátorů Pavel Hájek.

Kniha má připomenout Havlův smysl pro humor a nadsázku a "polidštit" ho.

"Řada lidí ho má zafixovaného především jako prezidenta s celou řadou oficialit. Momentky ale dokážou odkrýt mnohem víc než oficiálních snímky," dodává Hájek.

Oslavou nedožitých 80. narozenin Václava Havla se organizátoři snaží probudit mezigenerační dialog mezi rodiči a dětmi. Doufají, že žáci a studenti díky projektu začnou historii vnímat i jinak než jako sled událostí a uvědomí si, že součástí dějin jsou lidé z masa a kostí a že se zrovna tak mohou stát její součástí oni.

V rámci oslav proto cílí na co největší počet lidí. "Nechceme být arbitrem toho, jak prezentovat Václava Havla. Tuto možnost jsme chtěli dát lidem," vysvětluje Hájek.

Nápad dozrál, když našli dvě krabice starých fotografií od amatérských fotografů, které posílali lidé ještě Václavu Havlovi.

Sbírkou na Hithitu plánují financovat vydání knihy a také kvalitní grafickou úpravu. Dramaturgie zůstane otevřená až do konce, její podoba bude záviset na počtu a druhu fotografií, které získají. "Na základě dosavadních reakcí doufáme, že se snímků sejde dost," dodává Hájek.

Václava Havla by jistě mrzelo, že se česká zahraniční politika odklání od konceptu lidských práv, a jistě by se k tomu vyjádřil, říká jeho bývalá blízká spolupracovnice Sabina Tančevová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy